04 Temmuz 2021, 21:16
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 104-105. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 104-105 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe 3. Tema Sonu Değerlendirme Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 104. Sayfa

TEMA SONU DEĞERLENDİRME

DOSYA PAYLAŞIMI

Kişisel bilgisayarların ilk zamanlarında dosya paylaşımı “çıkarılabilir ortamlar yoluyla yapılırdı. Bilgisayarınıza sonradan takılıp çıkarılabilen ve birden fazla bilgisayarda kullanılabilen medyalara “çıkarılabilir ortam” denir. Örneğin USB flaş bellekler veya DVD’ler çıkarılabilir ortamdır. Bilgisayarlar internet gibi ortak bir ağa bağlı olmadığından oyunları diskette satın almanız veya dinlemek istediğiniz müziklerin kasetini (belki de CD’sini) satın almanız şarttı. (…)Program CD’lerini, film DVD’lerini bir mağazadan satın almak mümkün. Ancak içeriği fiziksel ortamda satın almak için mağazaya gitmek üzere vakit ve yol parası harcamanız, fiziksel bir ürün satın aldığınız için üretim maliyetini karşılamanız (daha yüksek bir bedel ödemeniz) ve fiziksel ürünleri saklamak için odanızda yer açmanız gerekiyor. Eğer aynı içeriğin internetten indirilen bir sürümü varsa -dosya boyutuna göre- dakikalar içinde indirip kullanıma hazır hâle getirebiliyor,
fiziksel bir maliyeti olmadığı için daha düşük bir ücret ödüyorsunuz. İçeriğin lisansına göre hiçbir ücret ödemeniz gerekmeyebilir de. Ayrıca bazı ürünleri fiziksel olarak bulabilmeniz mümkün değil. Müzikleri sadece internetten dağıtan
sanatçıları veya Türkiye’ye yayımlanmayan TV dizilerini örnek gösterebiliriz. Bu durumda yapılacak şey belli: indirmek. (…)

Erdal KAPLANSEREN

1-7. soruları okuduğunuz metne göre cevaplayınız.1. Okuduğunuz metinde “çıkarılabilir ortam” olarak tanımlanan araçların ortak özelliği nedir? Yazarak açıklayınız.

Cevap: Bilgisayarınıza sonradan takılıp çıkarılabilir. Birden fazla bilgisayarda kullanılabilir. Örneğin USB flaş bellekler veya DVD’ler çıkarılabilir ortamdır.

2. Çıkarılabilir ortamlar, bilgisayarlarda hangi nedenle ve amaçla kullanılmaktadır? Aşağıya yazınız.

Cevap: Çıkarılabilir ortamlar bir oyunu bilgisayarda oynamak, müzik dinlemek veya film izlemek için kullanılmaktadır.3. Çıkarılabilir ortamlarda satın alınan ürünlerin dezavantajları nelerdir? Maddeler hâlinde yazınız.

Cevap:

  • Vakit harcamak
  • Yol parası harcamak
  • Üretim maliyetini karşılamak
  • Saklamak için odamızda yer açmak

4. Dijital içeriklerin günümüzdeki kullanım biçimi hakkında bilgi veriniz.

Cevap: Günümüzde dijital içeriklere internet aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Bu içerikler bilgisayarımızda olduğundan yer kaplamazlar. Ayrıca maliyet olarak daha ekonomiktir. Normalde fiziksel olarak ulaşamayacağımız içeriklere bu yolla ulaşabiliyoruz.
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 105. Sayfa

5. Dijital içeriklerin internet ortamındaki paylaşımı ne tür sorunlara yol açabilir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Bazı dijital içerikler orjinal olmadığında bilgisayarımızın bozulmasına neden olabilir. Ayrıca bu içeriklere kolayca ulaşmak demek onların aile denetiminden uzak olması anlamına gelmektedir.

6. Bu metnin anlam bütünlüğünden yola çıkarak metnin sonuna, en az beş cümlelik bir paragraf da siz ekleyiniz.

Cevap: İndirme işlemi ne kadar kolay olsa da bazı sorunları beraberinde getirebilir. Denetimden uzak içeriklere ulaşmak doğru değildir. Her zaman için bilgisayarınızda olması gereken içerikler konusunda titiz olmalısınız. Daima lisanslı içerikler kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ancak bu şekilde teknolojinin nimetlerinden doğru biçimde faydalanmış olursunuz.7. Okuduğunuz metnin ana düşüncesini yazınız.

Cevap: Teknolojinin ilerlemesi insanların yaşamını kolaylaştırmaktadır.

8. Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinle ilgili verilen yargılardan metne göre doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız.

Cevap:TEKNOLOJİ

Teknoloji, her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez, daha da büyük bir parçası hâline geliyor. Hayatımızı teknoloji sayesinde hem daha hızlı hem de daha verimli yaşadığımıza inanıyoruz. Teknolojinin hayatımıza kattıklarını inkâr etmemiz, bize
sağladığı faydaları görmezden gelmemiz elbette mümkün değil. Burada önemli olan, teknolojiyi nasıl kullanacağımızı iyi bilmemizdir. Teknolojinin yanlış kullanımı sonucunda dünyamızın başına ne türlü sıkıntılar açabileceğimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bir yandan kendi kişisel rahatımızı düşünürken bir yandan da gezegenimizi ve doğayı nasıl korumamız gerektiğini de öğrenmemiz kaçınılmaz hâle geliyor. Bu duyarlılığın geliştirilmesi, en az teknolojinin geliştirilmesi kadar önemlidir.

Ayşin Ayla KALAN

(…..Y…..) Teknoloji, hayatımıza faydadan çok zarar getirmektedir.
(…..D…..) Teknolojik gelişmeler, doğayı olumsuz etkileyebilmektedir.
(…..Y…..) Doğanın korunması için bilinçlenme gerekmektedir.
(…..D…..) Teknolojiyi geliştirirken bir yandan da doğaya karşı duyarlılık geliştirilmelidir.9. Aşağıdakilerin hangisinde adın yerini tutan bir sözcük kullanılmamıştır?

Cevap: A

A) Bilgisayar kullanımı hızla artmaktadır.
B) Teknoloji bizi bazen olumsuz etkiler.
C) Kimileri uzayda hayat olduğunu düşünüyor.
D) Diğer gezegenleri ve bunların uydularını inceledim.

10. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde soru anlamı bir zamirle sağlanmıştır?Cevap: B

A) Bana nasıl bir hediye aldın?
B) Siz buraya gelecek misiniz?
C) Dün neden okula gelmedin?
D) Kahvaltıda ne yemiş?

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:44

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3443

Cevaplarıyla birlikte yazdığınız için çok teşekkür ederim kardeşimin ödevlerini kontrol ederken faydalı oluyor

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.