19 Temmuz 2021, 23:00
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 118-119-120-121-122-123. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118-119-120-121-122-123 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gümüş Kanat Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 118. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Araştırdığınız yardım kuruluşları ile ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yakın çevremde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bulunmaktadır. Bu kuruluş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı çalışmaktadır. Amacı kadın, çocuk, engelli, şehit yakını gibi aile üyelerinin haklarının korunduğundan emin olmak ve sosyal hizmetler konusunda her türlü çalışmayı yürütmektir.

2. Bir iyilik yaptığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Örneklerle anlatınız.Cevap: Bir iyilik yaptığımda kendimi huzurlu ve olgun hissederim. Çünkü, bana göre iyilik insanların görevidir. Örneğin, ihtiyar birisi benden bir işi yapmamı istediğinde hemen yaparım. Çünkü o insanlar için bunu yapmanın zor olduğunu düşünürüm. Bunu yapmazsam ileride yaşlandığımda benim de başkalarından bir şey istemeye hakkım olmaz diye düşünürüm.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 120. Sayfa

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarını anlamlarıyla örnekteki gibi eşleştiriniz.

Cevap:kelimeler ve anlamları

2. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Kemal, babasından niçin yardım istemiştir? Anlatınız.Cevap: Kemal, kuşu kurtarmak için uzandığında boyu yetişmemiştir. Bu nedenle babasından yardım istemiştir.

2. Kemal, avuçları arasındaki kuşu neye benzetmiştir? Anlatınız.

Cevap: Kemal, kuşu korkuyla, telaşla çarpan bir yüreğe benzetmiştir.

3. Sokak hayvanlarını koruyabilmek için neler yapabiliriz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Yardıma ihtiyacı olan bir sokak hayvanı gördüğümüzde ona yardım etmeli, edemiyorsak yardım istemeliyiz. Evlerimizin önüne birer kap su ve mama koyabiliriz. Ayrıca evlerimizin balkonuna kuş evleri yerleştirebiliriz.

B) Okuduğunuz metinden hareketle, arkadaşlarınıza sormak üzere üç soru hazırlayınız.

Cevap:

  1. Kuşun fiziksel özellikleri nelerdir?
  2. Annesi Kemal’i neden uyarmıştır?
  3. Kuşun dala asılı kalmasının sebebi nedir?

C) Metnin ana fikri nedir? Açıklayınız.Cevap: Acı çeken bir canlı gördüğümüzde yardım etmek merhametli bir insan olarak görevimizdir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 121. Sayfa

3. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki metni, noktalama işaretlerine dikkat ederek okuyunuz.

B) Sizce okuduğunuz bu hikâye nasıl devam etmiştir? Hikâyenin kalan bölümünü siz tamamlayınız.

Cevap:Çocuk büyük bir şaşkınlıkla, “Yani ben ne söylersem dağ da onu mu söyler?” Babası çocuğuna gülümseyerek bakmış ve, “Evet, yavrum. Tıpkı insanlar arasındaki ilişkiler gibi. Geçen hafta sınıf arkadaşın Emir’e bir kitap hediye etmiştin değil mi? Sonra Emir ne yaptı?” Çocuk önüne bakarak, “Emir de dün bana bir kalem hediye etti.” dedi. Babası, “Görüyor musun? Arkadaşın senin güzel davranışın karşılığında güzel bir davranışta bulunmuş.” Çocuk babasına bakarak gülümsemiş. Sonra yüksek sesle “Teşekkürler!” demiş. Karşılığında da doğa ona “Teşekkürler!” demiş. Babası anlatmaya devam etmiş: “Çevrendeki insanların nasıl olmasını istiyorsan onlara öyle davranmalısın. Herkes önce kendisi iyi olmak için çalışmalı. Güzel davranış böyledir. Hastalık gibi yayılır. Ancak bu insanı iyi eden bir hastalıktır.” Çocuk babasının gözlerine bakarak “Anladım babacığım. Bu yüzden mi bana böylesine güzel davranıyorsun?” demiş. Bu söz babasını gülümsetmiş. Daha sonra babası çocuğun elinden tutarak onu yerden kaldırmış ve yürüyüşlerine devam etmişler.

C) Tamamladığınız hikâyeye uygun bir başlık öneriniz.

Cevap: YANKI


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 122. Sayfa

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde yer alan altı çizili kelimeleri bulduracak şekilde sorular sorunuz. Bu soruları örnekteki gibi cevaplayınız.Cevap:

Bu seste bir yalvarış var gibi geldi. —————————->Hangi ses? ——————–> Bu ses.

Kemal, o pencerenin önünde oturuyordu. ——————-> Hangi pencere? ————-> O pencere.

Bu yaramaz kuşlar ayaklarına iplik dolansa çözemezler. —> Hangi yaramaz kuşlar? —> Bu yaramaz kuşlar.Şu kuşu kurtaralım baba. ————————————–> Hangi kuş? ——————–> Şu kuş.

5. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki metni noktalama işaretlerine dikkat ederek okuyunuz.

B) Leyla, ziyaretlerini planlayarak bir tablo hâline getirmek istemektedir. Aşağıdaki yönergeleri kullanarak Leyla’nın ziyaret tablosunu tamamlayınız.

Cevap:5.etkinlik


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 123. Sayfa

C) Aşağıdaki tabloya kendi akrabalarınızı ziyaret edeceğiniz bir plan oluşturunuz. Oluşturduğunuz planı arkadaşlarınıza anlatacağınız bir yazı yazınız.

Cevap:

6. sınıf türkçe akraba ziyareti

Cevap: Birinci hafta Mehmet dayımı ziyaret edeceğim. Ona yaptığım haftalık planı anlatacağım. İkinci hafta Fatma teyzemi ziyaret edeceğim. Üçüncü hafta baba tarafından Mustafa amcamı ve dördüncü hafta da Büşra halamı ziyaret edeceğim. Beşinci hafta anne tarafından Necla teyzemi ziyaret edeceğim. Bu ziyarete ailece de gidebiliriz. Altıncı hafta da anneannemi ziyaret edeceğim. Anneannem ailemizin en büyüğü olduğu için ona son hafta gitmeye karar verdim.

6. ETKİNLİK

Akraba ziyaretlerinin önemi hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi anlatacağınız bir konuşma yapınız. Konuşmanızda beden dilinizi etkili şekilde kullanınız.

Cevap: Akrabalarımız bize ailemizden sonra en yakın kişilerdir. Aramızda kan ve gönül bağı vardır. Akrabalarımızı ziyaret ettiğimizde aramızdaki sevgi ve saygı kuvvetlenir. Böylece onlarla yakınlık kurarız. İyi ve kötü günlerimizi onlarla paylaşırız. Bu nedenle böyle günler dışında da onları sık sık hatırlamalıyız. Onlar yeri gelir anne-babamız gibi bizimle ilgilenir, yeri gelir sohbetleriyle dostumuz olur. Her zaman nasıl olduklarını sormalıyız. Bu şekilde onlar da bizi ziyaret etme isteği duyarlar. İnsanın ailesi ve akrabalarıyla birlik içinde olması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:50

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Bu cevaplar için size ne kadar teşekkür etsem az çok dersim olduğunda süper oluyor böyle bakmak çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.