21 Temmuz 2021, 11:50
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 132-133. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 132-133 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe 4. Tema Sonu Değerlendirme Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 132. Sayfa

TEMA SONU DEĞERLENDİRME

1-4. etkinlikleri yukarıdaki metinden hareketle yapınız.

1. Okuduğunuz metne göre, konuşma isteğimizi kıran şey nedir?

Cevap: Karşımızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla bizi dinlediğini görürsek konuşma hevesimiz kırılır.2. Aşağıdaki ifadeleri metne göre tamamlayınız.

Cevap:

A) Karşınızdaki insan sizi asık suratla dinlediğinde konuşma hevesiniz kırılır ve o kişiyle bir daha sohbet etmek istemezsiniz.B) Karşınızdaki insan güler yüzle sizi dinlediğinde konuşma için cesaret bulursunuz ve o kişiyle bir daha sohbet etmek istersiniz.

3. Okuduğunuz metinde güler yüzle cesaret arasında bir ilişki kurulmuştur. Siz de güler yüzle başka bir duygu arasında ilişki kurarak bu ilişkinin nedenlerini açıklayınız.

Cevap: Güler yüzlü insanların anlayışlı kişiler olduğunu düşünürüm. Çünkü onlar karşısındaki kişiye tebessüm ederek onlara “Seni anlıyorum.” mesajı verirler. Bu mesajı alan insanlar da güler yüzlü kişilere karşı duygu ve düşüncelerini rahatça ifade ederler.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 133. Sayfa

4. Okuduğunuz metnin ana düşüncesini yazınız.Cevap:

ANA DÜŞÜNCE: Konuşma sırasında güler yüzlü olmak karşımızdakilerin olumlu duygular hissetmesine neden olur.

5. Güler yüzlü olmanın toplum hayatındaki önemini vurgulayan bir paragraf yazınız.

Cevap: Güler yüzlü insanları gözlemlediğimiz zaman onların toplum tarafından daha çok sevildiğini görürüz. Bunun nedeni insanların kendilerine güzel hissettiren kişilerle arkadaşlık etmek istemesidir. İnsanlarla konuşurken onlara tebessüm eden insanlar daima sevilir, sayılır. Çünkü bu insanlar karşısındakinin kurunu örten, düşünceli ve anlayışlı insanlardır. Örnek alınması gereken kişilerdir. Güler yüzün önemini kavramış birisi başkalarına böyle davranır. Her insan güler yüzlü olduğunda ise toplumda anlaşmazlık, sevgisizlik kalmaz.6. Aşağıdaki ifadelerde boş bırakılan yerleri kendi duygu ve düşüncelerinizle tamamlayınız.

Cevap:

Güler yüzlü insanlar ………güneş……….. gibidir. Çünkü gülümsemeleriyle günümüzü aydınlatırlar.

Asık suratlı insanlar ………demir…… gibidir. Çünkü etrafında kimse kalmaz ve gittikçe paslanır.7. “Bu dünya öyle çatık kaşla dolaşmaya, insanların kalbini kırmaya değer bir dünya değildir. Onun için etraflarında güler yüzlü insanların yaşadığı kişilerin hayatı daha mutlu geçer.” cümlelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri içeren bir yazı yazınız.

Cevap: Her insanın bir ömrü vardır. Bu ömrü elinden geldiğince iyi geçirmeye çalışmalıdır. İnsanları üzmek, kırmak geçici bir dünya için yanlış bir şeydir. Yapmamız gereken insanları mutlu etmektir. Ancak bu şekilde kendimiz de mutlu olabiliriz. İnsanlara karşı güler yüzlü olmak onları da güler yüzlü yapar. Çünkü gülümsemek bulaşıcıdır.

8. Aşağıdakilerin hangisinde bir varlığı niteleyici kelime kullanılmamıştır?

A) Dürüst insanlar her zaman kazanırlar.
B) Sevdiklerine sık sık güzel hediyeler alırdı.
C) Komşuluk ilişkilerine çok önem vermeliyiz.
D) İyi yürekli insanlar yetiştirmek zorundayız.Cevap: C

9. “Yeni aldığı kitaplığı keyfince döşedi.” cümlesinde geçen altı çizili sözün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kurallara uygun B) Gönlüne göre
C) Hiç yorulmadan D) Rastgele biçimde

Cevap: B 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:49

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok ödevim varken iyi oluyor başka seçeneğim yok çok teşekkürler emekleriniz için öğretmen kontrol ediyor kurtuldum 🙂

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.