08 Temmuz 2021, 15:12
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 168-169. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Tema Sonu Değerlendirme Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 168. Sayfa

TEMA SONU DEĞERLENDİRME

1, 2, 3, 4, 5 ve 6. soruları metne göre cevaplayınız.

1. Bu metinde yazar, Tuz Gölü’yle ilgili hangi karşılaştırmayı yapmaktadır?Açıklayınız.

Cevap: Tuz Gölü ile diğer gölleri karşılaştırmış ve Dünya’nın yüzde 32,9 tuzluluk oranı ile en tuzlu ikinci gölü olduğu bilgisini paylaşmıştır.2. Bu metinde Tuz Gölü’nün değinilen özelliklerinden üç tanesini yazınız.

Cevap:

  • Türkiye’nin en büyük göl tuzu üretim bölgesidir.
  • Türkiye’nin en az yağış alan yerindedir.
  • Gölün tabanı 1-30 santimetre kalınlığında bir tuz tabakası ile kaplıdır.

3. Tuz Gölü’ne bırakılan kirli atıklar gölün dengesini nasıl bozuyor olabilir? Anlatınız.Cevap: Göle bırakılan atıkların pek çoğu endüstriyel atık olduğunda dolayı canlıların sağlığını tehdit eden atıklardır. Bu atıklar suya ve tuza karışarak bir şekilde canlıların vücuduna girmektedir. Gölde pek çok kuş bulunmaktadır. Bu kuşlar gölde yaşam alanlarını kaybetmektedir. İnsanlar tarafından tüketilen tuzlar da onları hasta etmektedir.

4. Tuz Gölü’nün yok olması hangi tehlikeleri beraberinde getirecektir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap: Tuz ihtiyacımızın büyük kısmını Tuz Gölü ile karşılamaktayız. Tuz Gölü yok olursa sağlığımız için gereken tuz miktarını bulmakta sıkıntı çekeriz. Bu durumda tuz konusunda başka ülkelerden yardım istemek durumunda kalırız. Bunun dışında Tuz Gölü’nü yaşam alanı olarak belirleyen pek çok canlı türünün yok olmasına sebep oluruz.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 169. Sayfa

5. Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız.Cevap: Günümüzde fabrika bacalarından çıkan kitli dumanlar hava karışmaktadır. Biz de farkında olmadan bu dumanları solumaktayız. Bu nedenle solunum hastalıkları günden güne artmaktadır. Sigara kullanmayan, sağlığına dikkat eden çoğu insan neden hasta olduğunun farkında değildir. Bunun sebebi hava kirliliğidir.

6. Tuz Gölü’nü kurtarmak amacıyla yetkililere bir mektup yazınız.

Cevap:

Sayın Yetkili,
Tuz Gölü ülkemiz açısında çok önemli bir bölgedir. Bu bölgenin bir süre sonra kullanılamaz hale gelmesi söz konusudur. Bu nedenle bu gölün atıklar tarafından kirletilmemesi gerekmektedir. Gölü koruma altına almalı ve atıklardan uzak kalması konusunda resmi kararlar alınmalıdır. Yardımlarınızı bekliyorum.7. Aşağıdaki cümlelerde varlıkların adlarının yerine kullanılan kelimeleri bularak altlarını çiziniz. Bu kelimeleri siz de birer cümle içinde kullanınız.

Cevap:

Çevre temizliği etkinliğine ben de katılacağım.
Cümle: Bu konuları daha önce ben de anlatmıştım.

Çevremizin korunması konusunda herkes duyarlı davranmalı.
Cümle: Herkes kitapları nasıl sıralaması gerektiğini biliyor.Yazımda bazı hatalar vardı, bunları öğretmenimizle düzelttik.
Cümle: Kolilerin bir kısmını şuraya bırakalım, bunları da diğer tarafa koyarız.

8. Aşağıdaki metinlerden hangisinin anlatıcısı diğerlerinden farklıdır?

A) Evin kapısına ulaştığımızda kapıyı ilk olarak hangimizin çalması gerektiğine karar verememiştik. Arkadaşlarımızdan biri kura çekmeyi önerdi. En mantıklı yol buydu. Çünkü hiçbirimiz kapıyı çalan ilk kişi olmak istemiyorduk.

B) Yatağa uzandığından beri uyuyamıyor, içi içine sığmıyordu. Yarın karne günüydü ve karnesindeki harika notları görmek, karnesini ailesine göstermek için sabırsızlanıyordu. Bir yıl boyunca düzenli çalışmış ve bu güzel karneyi sonuna kadar hak etmişti.C) Yola çıktıklarında bizi de arayacaklarını söylemişlerdi. Akşam oluyordu ve saatlerdir kimse aramamıştı. Merakımız ve tedirginliğimiz gittikçe artıyordu. Telefon çalsa hepimiz telefonu aynı anda açacak gibiydik.

D) Sokak lambasının ışığına toplanan kelebekleri seyretti gülümseyerek. Sonra bana döndü, yüzündeki gülümseme iyice aydınlanmıştı: “Kelebekler… Ne kadar da güzeller değil mi?” dedi. Ne diyeceğimi bilemedim.

Cevap: B

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
02 Mart 2022, 19:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Türkçe dersimi çok seviyorum ve sınıfta en başarılı benim. Sizin yardımlarınız sayesinde oldu teşekkürler

24 Mart 2022, 20:36

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

çok çok güzel bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim harika bir site

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.