04 Temmuz 2021, 22:55
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 56-57-58-59-60-61-62-63. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 56-57-58-59-60-61-62-63 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 15 Temmuz Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 56. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. 15 Temmuz şehitlerinden biriyle ilgili araştırdığınız yaşam öyküsünü arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Bor, Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu’da okul sonralarında çobanlık yaptı.Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’in aktardığı bilgiye göre, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan’da görev yapmıştı.16 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi’nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Halisdemir’in hayatına son verdi. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanmıştır.

2. Mehmet Âkif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.

Cevap: Vatan ancak milletin mücadelesi ile bağımsız olur. Ülkemizi bölmek isteyenler daima olacaktır. Ancak bizler birlik ve beraberlik içinde olursak o zaman ülkemiz bölünmez. Vatana sahip çıkmazsak onun sahibi olamayız.
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 58. Sayfa

1.ETKİNLİK

A) Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Türkçe Sözlük’ten bulunuz.

Cevap:

takdir:  Beğenme, beğenip belirtme, değer verme.
ifa etmek: Bir işi yapma, yerine getirme.
muasır: Çağdaş.
haysiyet: Değer, saygınlık, itibar.
meşum: Uğursuz.
minnet: Yapılan bir iyiliğe karşı kendini borçlu sayma, gönül borcu.

B) Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden üç tanesini seçerek bu kelimeleri kullanacağınız bir konuşma yapınız. Konuşmanıza uygun bir hitap ifadesiyle başlayınız.Cevap:

Geçmişten bugüne vatanımıza pek çok meşum saldırı yapılmıştır. Her seferinde de Türk milleti vatan için mücadele etmiş ve bu saldırılardan kendini korumuştur. Bu kolay bir iş değildir. Ülkemizin muasır kalması için canını veren pek çok insanımız olmuştur. Bu insanlara karşı duyduğumuz minnetin bir sınırı olmamalıdır. Çünkü onlar kendilerinden vazgeçerek vatanı düşünmüşlerdir.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Türk milleti, bütün dünyaya nasıl örnek olmuştur?Cevap: Türk milleti darbenin karşısında durmuş ve kanlı darbe girişimini engellemiştir.

2. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir?

Cevap: TBMM Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, Türkiye’nin demokrasiye geçişini gerçekleştirmiş, demokratik parlamenter sistemi yıllar içinde geliştirmiş, bir milleti yokluk ve yoksulluktan alıp muasır medeniyet seviyesine çıkarmanın mücadelesini vermiştir.

3. TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız.Cevap: Savaştan yaralanan, sakatlanan insanlara gazi denir. TBMM de savaşın içinden çıkmış bir meclis olduğu için böyle denmiş olabilir.

4. Millî birlik ve beraberlik bir millete neler kazandırır? Düşüncelerinizi anlatınız.

Cevap: Milli birlik ve beraberlik vatanın tehlikede olduğu zamanlarda onu korumamızı sağlar. Milletçe beraber olmak toplumları güçlendirir.

5. 15 Temmuz’da milletimiz nasıl bir tehlike atlatmıştır? Milletimiz bu tehlikenin üstesinden nasıl gelmiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: 15 Temmuz’da milletimiz vatanın bölünmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu durumla bir olarak mücadele etmişlerdir. Vatanı korumak adına canlarından vazgeçmişlerdir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 59. Sayfa

3. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerle ilgili bilgileri okuyunuz.

Cevap:

15 temmuz şehitler abidesi     anıtlarBeştepe 15 Temmuz Şehitler Abidesi

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında darbecilere karşı mücadele ederken yaralanan ve şehit olan vatandaşlarımızın anısını yaşatmak için bu abide inşa edilmiştir. Ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen terör örgütlerine ve onların iş birlikçilerine karşı ülkemizin birlik ve beraberliğini pekiştirmeyi amaçlayan bir şekilde tasarlanmıştır.

Anıt yüksekliği 31,4 metredir. Anıtın toplam alanı 2500 metrekaredir. Anıt üzerinde 81 ili temsil eden insan silüetleri bulunmaktadır. Anıt alanında 250 şehidin isimleri ve taş baskı resimleri yer almaktadır. Anıtın en üstündeki ay yıldızı taşıyan yedi insan figürü ülkemizin yedi bölgesini temsil etmektedir.

B) Yukarıdaki görsellerden ve görsellerle ilgili verilen bilgilerden hareketle 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi sınıfınızda öğretmeniniz ve arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: 15 Temmuz’da şehit olanlara minnet doluyuz. Onlar vatanımızı korumak adına kendi canlarını feda etmiş güzel insanlardır. Bir insanın vatani değerler uğruda şehit olması çok kutsaldır. 15 Temmuz gecesi bunu yapanları daima hatırlamamız gerekmektedir. Onları unutmamak adına anıtlar yapılmıştır. Bu anıtlarda onların isimleri vardır. Böylece her 15 Temmuz’da onları anarız. Vatanı koruyanlar unutulmaz.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 60. Sayfa

4. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki havuzda yer alan kelime ve kelime gruplarını uygun yerlere örnekteki gibi yerleştiriniz. İstediğiniz kelime ve kelime grubunu birden fazla kullanabilirsiniz.

Cevap:

4.etkinlik cevaplarıdemokrasi


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 61. Sayfa

5. ETKİNLİK

A) Aşağıda “birlik ve beraberlik” konulu bir özdeyiş ve atasözü yer almaktadır. Siz de “birlik ve beraberlik” konulu özdeyiş ve atasözleri bularak ilgili yerlere yazınız.

Cevap:

Özdeyişler Atasözleri

“Türk milleti, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Bir olalım, iri olalım, diri olalım. (Haci Bektaş Veli)

Atasözleri

Birlikten kuvvet doğar.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

B) Yukarıdaki atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Cevap:

VATAN İÇİN BİRLİK

Bir toprak parçası ancak onu koruyanlar olduğu zaman vatan kavramıyla yoğrulur. Başka türlü o sadece bir toprak parçasıdır. Bir toprak parçasında bazen birkaç milletin gözü olabilir. O halde orada yaşayan millet o toprak parçasını korumalıdır. Ancak bu şekilde oranın sahibi olur. Milletlerin yaşadıkları toprağı koruma içgüdüsü vatan sevgisidir. İnsan doğduğu, yaşadığı yerleri sever. Onu korumak da insanın görevidir. Bu durumda vatanı korumak için mücadele etmek gerekir. Ancak kimse bu mücadeleyi tek başına veremez. Herkes bir başkasının desteğine ihtiyaç duyar. İnsanlar bir araya gelir ve millet duygusu açığa çıkar. Aynı toprağı korumak için mücadele ederler. Birbirlerine destek olurlar. Birbirlerinin eksiğini giderirler. Böylece vatanlarını koruyabilirler.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 62. Sayfa

6. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki şiiri dize sonlarındaki ses benzerliklerine dikkat ederek okuyunuz.

Cevap:

ŞU SONSUZ KOŞU

Samsun’a ayak basmış kahraman bugün,
Çayır, çimen yeşermiş zafer yolunda.
Davul zurna sesinde şahlanır düğün,
Gönlüm coşup öter bir bahar dalında.
(…)
Nasıl çıkmış bir sabah Samsun’dan yola
Dağlardan dağlara o zafer türküsü,
Şahlanıp bayrak çekmiş her eski kola,
Taze bir bahar açmış yurdun gözünü.
(…)
Ceyhun Atuf KANSU

B) Yukarıdaki şiirde dize sonlarındaki ses benzerliklerini bulunuz. Bu benzerliklerin şiire olan katkısını açıklayınız.

Cevap: bugün-düğün, yolunda-dalında, yola-kola, türküsü-gözünü. Bu benzerlikler şiiri okurken estetik haz almamızı sağlar.

C) Dize sonlarında ses benzerliği olacak şekilde “Atatürk, vatan, birlik ve beraberlik” konularından biriyle ilgili en az iki dörtlükten oluşan bir şiir yazınız. Yazdığınız şiiri arkadaşlarınızla paylaşınız. Şiirinize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Cevap:

ATATÜRK

Atatürk onun ismi

Vatansever bir lider

Gelişi korkutuyor kimi

O çok cesur bir önder.

 

Miras bıraktı bize

Dedi ki “İşte bir vatan size”

Bundan sonra koruyun,

Düşman gelirse kovun.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 63. Sayfa

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Bu görsellerin çağrıştırdığı duygu ve düşüncelerinizi anlatacağınız hikâye edici bir metin yazınız.

7.etkinlik cevapları

Cevap:

Ali’nin babası Ali’yi bilgisayar başında 15 Temmuz belgeseli izlerken gördü. Ali üzgün görünüyordu. Ali’ye sordu: “Ali, ne yapıyorsun bakalım?” Ali de “15 Temmuz belgeseli izliyorum babacığım.” dedi. Babası Ali’nin yatağına oturmuş etrafa bakarken Ali birden, “Babacığım, anlamıyorum. 15 Temmuz’da herkes sokağa çıkmış. Hatta kadınlar bile! Bunu nasıl yapmış olabilirler? Aklım almıyor.” dedi. Babası Ali’nin bilgisayarından Türk kadın kahramanları anlatan başka bir belgesel açtı. Biraz izledikten sonra Ali’ye açıklamaya başladı: “Bak Ali, yıllar boyunca Türk milleti türlü zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu zorluklarla mücadele etmek de kolay olmamıştır. Vatan demek insanın yuvası demektir. Yuvanı başkası elinden almaya çalışsa ne yaparsın? Elbette ki ona engel olursun. Vatanı korumak da böyle bir şeydir. Sana ait olan, üzerinde yaşadığın, uğrunda çalıştığın bu ülkeyi korumak her insanın görevidir. Herkes bunu düşünmeden, vatana olan sevgisiyle yapar. Çünkü bilir ki eğer vatan elden giderse bir daha aska güneş doğmayacak. Bazen insanlar çocukları bağımsız, ferah bir ülkede yaşasın diye canını feda etmek zorunda kalırlar. Bu fedakarlığı kadın, erkek demeden herkes yapar. Çünkü bunu yapmazsa yaşamanın anlamı olmaz. İşte bu yüzden her insan vatan sevgisiyle doludur ve vatanı korumak uğruna kendinden vazgeçer. Kurtuluş Savaşı’nda da 15 Temmuz gecesinde de insanlar bunun için mücadele ettiler. Bir araya geldiler, birbirlerine destek oldular ve vatanı kurtardılar. Şimdi anlıyor musun oğlum?” Ali çok duygulanmıştı. Gülümseyerek babasına baktı ve “Anladım babacığım. Ben de vatanımı çok seviyorum!” dedi.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:40

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Sondaki hikaye harika olmuş her zaman güzel hikaye bulamıyoruz internette çok teşekkür ederim emekleriniz için lütfen devam edin yazmaya 🙂

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.