09 Temmuz 2021, 22:14
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 74-75-76-77-78-79-80-81-82-83. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 74-75-76-77-78-79-80-81-82-83 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Aziz Sancar Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 74. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri hakkında yaptığınız araştırma sonucu elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Cezeri, Artuklular döneminde yaşamış bilim adamlarından biridir. Sibernetik biliminin kurucusudur. Bu bilim denge kurma, haberleşme ve ayarlama konularını içerir. Cezeri su saatleri, kendiliğinden kesilip akan fıskiye, mekanik müzik aletleri ve şifreli kilitler yapmayı başarmıştır.

2. Son zamanlarda bilim alanındaki gelişmelerden dikkatinizi çeken birini arkadaşlarınıza anlatınız.Cevap: En çok dikkatimi çeken olay Elon Musk isminde bir iş adamına ait olan uzay araştırma şirketinin roket fırlatma deneyimi oldu. Bu sene içinde bir rokete Elon Musk’ın otomobili yerleştirildi. Bu roket uzaya fırlatıldı. Roketten ayrılan otomobil atmosfere bırakıldı ve şu anda uzay boşluğunda dolaşmaya devam ediyor. Ayrıca ana roketin yanındaki iki yan roketin de yeniden yeryüzüne dönmesi sağlandı. Böylece bu roketlerin tekrar kullanılması mümkün olacak. Normalde zor olan bu durumun denenmesi için yapılan fırlatma benim oldukça ilgimi çekti.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 80. Sayfa

1.ETKİNLİK

Aşağıda anlamları ve bazı harfleri verilen kelimeleri metinden hareketle örnekteki gibi tamamlayınız.

Cevap:GENETİK – Kalıtım bilimi.
ŞİFA – Bedensel veya ruhsal bir hastalığın son bulması, hastalıktan kurtulma.
MUAZZAM – Çok büyük, alışılmışın sınırlarını aşan, güçlü.
GİZEM – Sır.
TEZ – Bir sınav kurulu önünde savunulan bilimsel eser.
KONFERANS – Uzman bir kişi tarafından yapılan bilgilendirici konuşma.
ROZET – Yakaya sembol olarak takılan küçük metal nesne.
HÜRMET – Saygı.

2. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinle ilgili, 5N1K sorularını kullanarak örnekteki gibi sorular hazırlayınız. Bu soruları arkadaşlarınıza yöneltiniz.

Cevap:

KİM?-Bilim alanında Nobel Ödülü’nü alan ilk Türk bilim adamı kimdir?

NE?

-Aziz Sancar Amerika’da ne açmıştır?

NE ZAMAN?-Aziz Sancar, Nobel Ödülü’nü ne zaman almıştır?

NEREDE?

-Aziz Sancar nerede doğmuştur?

NİÇİN?-Aziz Sancar tıp bilimiyle niçin ilgilenmiştir?

NASIL?

-Aziz Sancar kanser gibi hastalıklar için nasıl bir çözüm aramıştır?


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 81. Sayfa

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki metinleri okuyunuz. Metinlerin altında yer alan çalışmaları tamamlayınız.Cevap:

A- 1985 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluk yıllarımda en büyük hayalim büyük bir geminin kaptanı olmaktı. Bunun için çok çalışıp çok okudum. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliği Bölümünü kazandım. Okulu bitirdikten sonra İzmit’te bir firmada gemi tasarımcısı olarak çalışmaya başladım.

B- 1985 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarında en büyük hayali büyük bir geminin kaptanı olmaktı. Bunun için çok çalışıp çok okudu. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliği Bölümünü kazandı. Okulu bitirdikten sonra İzmit’te bir firmada gemi tasarımcısı olarak çalışmaya başladı.

A) İki metnin anlatıcıları arasındaki fark nedir? Örneklerle açıklayınız.Cevap:

İlk metinde anlatıcı birinci tekil şahıs yani “ben”dir. İkinci metinde anlatıcı üçüncü tekil şahıs yani “o”dur. İlk metinde kişi kendi yaşadıklarını “okudum, başladım” şeklinde anlatmıştır. İkinci metinde ise kişi bir başkası hakkında “okudu, başladı” şeklinde ifadeler kullanmıştır.

Bana “Zeynep, gelecekte nasıl bir hayalin var?” diye soranlara hep aynı cevabı veriyorum: “Dünyayı silahlardan temizlemek istiyorum.” Bunun için çok çalışmam gerektiğini biliyorum. İyi bir eğitim alarak hayalime adım adım yürüyeceğim. Önümde uzun, zorlu bir yol var. Ama ben de kararlıyım.

B) Yandaki metni, B metnindeki anlatım özelliklerine uygun şekilde yeniden yazınız.Cevap:

Ona “Zeynep, gelecekte nasıl bir hayalin var?” diye soranlara hep aynı cevabı veriyor: “Dünyayı silahlardan temizlemek istiyorum.” Bunun için çok çalışması gerektiğini biliyor. İyi bir eğitim alarak hayaline adım adım yürüyecek. Önünde uzun, zorlu bir yol var. Ama o da kararlı.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 82. Sayfa

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki zaman çizelgesinde Aziz Sancar’ın hayatındaki bazı bölümler yer almaktadır. Bu olayların anlatımında boş bırakılan yerleri metinden yararlanarak tamamlayınız.

Cevap:1946 –> 1946 yılında doğdum.

1960 –> Hayalim tıp okumaktı çünkü Tıp ilmi insanlığa en faydalı olabilecek bir bilim dalıydı. Umutla iyileşebilmek için çare bekleyen hastalarn iyileşmesine yardımcı olabilirdim.

1970 —> İki yıl doktorluk yaptıktan sonra Amerika’ya gittim. Burada Dallas’ta Teksas Üniversitesinde doktoramı moleküler biyoloji dalında DNA onarımı üzerine tamamladım. Yale (Yeyl) Üniversitesinde yine DNA onarımı dalında doçentlik tezimi verdim. Biyokimya ve biyofizik alanlarında çalışmaya başladım. Hücrelerin DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerine çalışmalar yaptım.

1980 –> Amerika’da eşimle birlikte “Türk Evi” açtık. Burada Türk öğrencileri ve akademisyenleri kalır. Onlara yardımcı olunur. Türk Evi ’nde Türk kültürü ile ilgili çeşitli sunular yapılır. Millî ve dinî bayramlarımızı kutlarız.

2000 –> DNA üzerine yaptığım çalışmalar sırasında çok sayıda buluş yaptım. Bunlardan en önemlisi “DNA Onarımı” adlı keşfimdi.

DNA çalışmaları yapmamın sebebi şuydu: Hücrelerin DNA onarımını yaptığı biliniyordu ancak bu onarımın nasıl olduğu bilinmemekteydi. Kanser gibi hastalıkların tedavisinin sırları belki de hücrelerimizin yapı taşı DNA moleküllerinde saklıdır.

2015 –> 2015 yılında DNA alanında yaptığım çalışmalara göre DNA’mızda bazen zararlı ultraviyolelerle, bazen kimyasallarla bozulmalar olur. Hücreler, bozulan DNA’yı tamir eder. Bu bozulmaları tamir eden birkaç tane de mekanizma vardır.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 83. Sayfa

5. ETKİNLİK

Gelecek ile ilgili hayallerinizi anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızda uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanınız.

Cevap: Gelecekte öncelikle uzay mühendisliği gibi uzay konusunda kendimi geliştirebileceğim bir bölümde okumak isterim. Uzay benim için çok gizemli ve eğlenceli bir konu. Bu nedenle yurt içinde ve yurt dışında eğitim almak isterim. Daha sonra bu konuda araştırmalar yapmak için gereken ortamı oluşturmak isterim. Kimsenin bilmediği bir gezegen keşfetmek istiyorum. O gezegene gitmek için bir araç ve orada yaşamak için gereken ekipmanı yapabileceğim. Daha sonra kimseye haber vermeden Dünya’dan kaçıp oraya gitmek istiyorum. Güzel olacak.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki metni inceleyiniz. Metinde altı çizili kelimelerin hangi varlıkların adlarını karşıladığını bulunuz. Varlıkların adlarını ilgili kutuların içine örnekteki gibi yazınız.

Cevap:

6.etkinlik

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:42

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Cevaplar özenli ve detaylı olmuş beğendim. Umarım öğretmenim de beğenir bu cevapları çok teşekkür ederim konu için.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.