14 Temmuz 2021, 17:30
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 90-91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 90-91-92-93-94-95 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Teknoloji Bağımlılığı Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 90. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Hikikomori ile ilgili yaptığınız araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Teknolojinin yarattığı bir hastalık olarak görülen hikikomori, kişinin bilgisayar ekranı ile sanal alemde iletişim bağımlılığı geliştirip, kendini sosyal çevreye kapatmasıdır. Bu bağımlı iletişim öyle bir hale geliyor ki, kişi yaşamdaki tüm sorumluluklarını ertelemeye ve aksatmaya hatta temel fizyolojik ihtiyaçlarını bile bilgisayar karşısında karşılama başlıyor. İlk başlarda birçok ihtiyacı karşılar gibi görünen ve keyif veren insan doğasına aykırı olan bu yaşam biçimi zamanla karamsarlık, mutsuzluk, yaşamdan tat almama gibi depresif bir ruh halinin gelişmesine neden oluyor.

2. Günlük yaşamınızda hangi teknolojik araçları kullanıyorsunuz? Örnekler veriniz.Cevap: Günlük yaşantımda bilgisayar, telefon, televizyon kullanıyorum. Bilgisayarı ödevlerimi yapmak, oyun oynamak ve film izlemek için kullanıyorum. Telefonumu ailem ve arkadaşlarımla haberleşmek için kullanıyorum. Televizyonu ise haberleri izlemek için nadir olarak kullanıyorum.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 92. Sayfa

1. ETKİNLİK

A) Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Türkçe Sözlük’ten bularak aşağıya yazınız.

Cevap:ÖDÜN VERMEK: Uzlaşma sağlayabilmek için haklarının, isteklerinin ya da savlarının bir bölümünden, karşı taraf yararına olarak, vazgeçmek, karşılıklı birtakım özveride bulunmak.

SANAL: Gerçekte yeri olmayıp zihinde tasarlanan, mevhum, farazi, tahminî.

OBEZİTE: Çok şişmanlık.

KOORDİNE: Eş güdümlü.B) Anlamlarını öğrendiğiniz kelimelerden üç tanesini seçerek bunları birer cümlede kullanınız.

Cevap:

  • Arkadaşımı görebilmek için okuldan ödün verdim.
  • Sanal bir dünyada yaşıyorsun.
  • Eğitimi koordine etmek için çabalıyoruz.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Teknoloji bağımlılığı nedir? Anlatınız.Cevap: Teknolojik ürünleri kullanırken ölçüsüz ve sınırsız davranırsak sağlığımızı kaybederiz, ailemizin üyeleriyle ve diğer insanlarla ilişkilerimizde ciddi sorunlar yaşarız. İşte bu duruma “teknoloji bağımlılığı” adı verilir.

2. Hangi teknolojik araçlar bağımlılık yapmaktadır? Açıklayınız.

Cevap: Bağımlılık; bilgisayar, tablet ve cep telefonlarıyla internete, televizyona ve başka bir oyun cihazına olabilmektedir.

3. Teknoloji bağımlılığı belirtileri gösteren kişiler hangi davranışları sergilemektedir?Cevap: Uyku düzeninin bozulması, teknolojik cihazlardan uzak kaldığında gergin hissetmek, yemekten ve derslerden ödün vermek, sanal ortamlarda çok vakit geçirmek, sağlık sorunları gibi davranışlar sergilemektedir.

4. Kendimizi teknoloji bağımlılığından korumak için neler yapabiliriz? Açıklayınız.

Cevap: Sosyal ve sportif faaliyetlere katılmak, bağımlı olunan cihazı ailenin ortak kullanımına açmak, ailece yapılacak etkinlikleri artırmak yapabileceklerimiz arasındadır.

5. Teknolojinin yararları ve zararları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi örnekler vererek açıklayınız.Cevap: Teknolojinin pek çok yararı vardır. İnsanlar teknolojisi yerinde ve zamanında kullanmalıdır. Böylece ondan doğru şekilde faydalanmış olur. Mesela bilgisayarını seven bir öğrenci gün içinde öncelikle bilgisayarını ödevlerini yapmak için kullanabilir. Belki aynı gün zaman geçirmek için oyun oynayabilir veya film izleyebilir. Ancak tüm gününü bu şekilde geçirmemesi gerekmektedir. Zamanını başka şeyler için de kullanmalıdır. Yeterli ölçüde kullanıldığı sürece teknolojinin yararlı olduğunu düşünüyorum.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 93. Sayfa

3. ETKİNLİK

Televizyon, bilgisayar, telefon, cep telefonu, akıllı telefon, internet, tablet derken teknoloji hayatın vazgeçilmezi oldu. Teknolojiyi kullanacağız ama nasıl, ne kadar ve ne zaman? Aşağıdaki kavramları, bu sorular çerçevesinde değerlendirip yorumlayınız.

Cevap:

Sınırlı kullanım (Ne kadar kullanmalıyım?) : Günde 1 – 3 saat arasında kullanmalıyım.Güvenli kullanım (Hangi siteleri kullanmalıyım?) : Haber siteleri, kitap siteleri, ödev siteleri, oyun siteleri ve birkaç forum sitesi kullanmalıyım.

Faydalı kullanım (Ne amaçla kullanmalıyım?) : Bilgi edinmek, dünya gündemini öğrenmek, ödevlerimi yapmak, kendimi geliştirmek ve güzel zaman geçirmek için kullanmalıyım.

Sağlıklı kullanım (Kullanırken ruh ve beden sağlığımı nasıl koruyabilirim?) : Uzun süre boyunca oturmamalıyım, gün içinde farklı etkinliklerde bulunmalıyım. Teknolojinin  bilgiye ulaşmak için bir araç olduğunu unutmamalıyım.

4. ETKİNLİK

Telefonsuz, televizyonsuz ve internetsiz bir gün hayal ediniz. Böyle bir günde arkadaşlarınızla ve ailenizle ilişkilerinizde neler değişirdi? Aşağıya yazınız.Cevap: Gün içinde ailem ve arkadaşlarımla sohbet edebileceğim daha fazla zaman olurdu. Böylece onlarla duygu ve düşüncelerimi paylaşırdım. Birlikte kitap okurduk. Arkadaşlarımla gelecek hakkında hayaller kurardık. Böyle bir durumda insan etrafta yapılabilecek başka şeyler olduğunu keşfeder. Ben de arkadaşlarımla gezip eğlenirdim.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 94. Sayfa

5. ETKİNLİK

Teknolojinin birçok faydasının yanında, “Teknoloji Bağımlılığı” metninde de anlatıldığı gibi bazı olumsuzlukları da vardır. Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız.

Cevap:

Doğum tarihim: Yaşımı öğrenen insanlar beni, yaşıtım gibi davranarak kandırabilir.
Bir fotoğrafım: Fotoğrafımı bir başkası benmişim gibi kullanabilir.
Kimlik bilgilerim: Benim adıma habersiz bir şekilde resmi olan ve olmayan işlemler yapılabilir.
Yediğim yemeğin fotoğrafı: Eleştiriye maruz kalabilirim. Ayrıca ahlaki açıdan doğru olmayan bir davranıştır.
Şu anda bulunduğum yer: Niyeti iyi olmayan insanlar bulunduğum yeri öğrenip beni izleyebilir.
Ev adresim: Yaşadığım yeri öğrenen insanlar beni isteğim dışında bulabilirler.6. ETKİNLİK

A) Aşağıda teknoloji bağımlılığına karşı geliştirilmiş bazı sloganlar bulunmaktadır. Bu sloganları okuyunuz.

Cevap:

6.etkinlik

B) Sınıfta beyin fırtınası yöntemi ile benzer sloganlar üretiniz. Ürettiğiniz sloganlardan beğendiklerinizi uygun sosyal medya ortamında paylaşınız.

Cevap:

Bizim Sloganlarımız

  • Yerinde ve zamanında kullanılmayan teknoloji, bağımlılık yapar.
  • İnterneti doğru kullan, kendini geliştir.
  • Dizi izle ama seçici ol.
  • Telefon annen aradığında açman için vardır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 95. Sayfa

C) Yazdığınız sloganlardan birini seçerek okulunuzda, teknoloji bağımlılığı karşıtı bir kampanya başlatacağınızı hayal ediniz. Kampanya planlaması için aşağıdaki formu kullanınız.

Cevap:

Kampanyanın Adı: İnterneti doğru kullan!

Amaç (Kampanya sonunda ne elde etmek istiyoruz?): Kampanya sonunda öğrencilerin interneti sosyal medyada zaman öldürmek yerine edebi yazılar okumak, kaliteli filmler izlemek, haberleri takip etmek, ödevlerini yapmak gibi konular için kullanmalarını istiyoruz.

Hedef Kitle (Bu kampanya ile kimlere ulaşmak, kimlere sesimizi duyurmak istiyoruz?): Öğrencilere ulaşmak istiyoruz.

Kampanyanın Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 20.10.2018 – 20.04.2019

Kampanya Kapsamında Gerçekleştirilecek Etkinlikler: Öncelikle afiş ve broşürler yapılacak. Bu broşürler kampanya için hazırlanan standa gelen öğrencilere verilecek ve onlara kampanya tanıtılacak. Bir üyelik sistemi olacak. Üyeler herhangi bir sosyal medya platformundan haberleşebilecek (whatsapp gibi). Kampanya görevlileri tarafından verilen görevler yerine getirilecek. Bu görevler haftalık olacak. Bir hafta belirlenen bir film izlenecek, bir hafta bir konuda araştırma yapılacak. Bunlar internet aracılığıyla gerçekleştirilecek. Haftalık toplantı ile öğrenciler izlediklerinden, araştırdıklarından ve bunları hangi kaynaklardan edindiklerinden bahsedecekler. Bu şekilde birlik içinde internetin güzel yönlerinden faydalanmış olacaklar.

Kampanyada Görev Alacak Kişiler ve Sorumlulukları: 

Başkan: Tüm kampanyadan, görevlilerden ve üyelerden sorumludur.

Başkan Yardımcısı: Başkana işlerinde yardımcı olur.

Sosyal Medya Sorumlusu: Tüm üyelerin yer aldığı sosyal medya platformundan sorumludur. Üyelerle iletişimi sağlamalıdır.

Araştırmacı: Her hafta işlenecek konuyu belirler, toplantıları planlar.

Konuşmacı: Belirli haftalarda interneti doğru kullanma konusunda üyelere sunum yapmakla ve toplantıları yürütmekle görevlidir.

Stant Sorumlusu: Kampanya için açılan stantta bulunur. Yeni üyelerin kaydını yapar.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde geçen zamirleri bulunuz. Bu zamirlerin hangi varlığı işaret ettiğini yanındaki sütuna örnekteki gibi yazınız.

Cevap:

7.etkinlik

 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:43

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Teknolojiden faydalanmalıyız ama bağımlı olmamalıyız böyle konular bize bunu söylüyor çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.