04 Ağustos 2021, 19:59
Bushra
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 96-97-98-99-100-101. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 96-97-98-99-100-101 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bak Postacı Geliyor Selam Veriyor Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 96. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Günümüzde kullanılan iletişim araçlarıyla ilgili yaptığınız araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Telefon: Karşılıklı konuşma ile gerçekleşen bir haberleşme yöntemidir.kulağa hitap eden bir iletişim aracıdır.

Radyo ve Televizyon: Görsel işitsel iletişim araçlarındandır. Göze ve kulağa hitap eder. Radyo ve televizyon haber alma, eğitim ve eğlenceye yönelik araçlardır.

Bilgisayarlar: Bilgisayar, bilgiye en hızlı ulaştıran önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayar kullanarak, sanal bir ortamda haberleşme çok hızlı gerçekleştirilebilir.

Gazete, Dergi ve Kitaplar: Basın yayın araçları da denir. Gazete ve dergiler günlük, haftalık veya aylık olarak yayımlanabilir. Kitaplar ve dergiler uzun süredir kullanılan ve uzun yıllarda kullanılmaya devam edecek iletişim araçlarıdır.

2. Günlük hayatınızda en çok kullandığınız iletişim aracı nedir? Nedenleriyle açıklayınız.Cevap: En çok kullandığım iletişim aracı bilgisayardır. Çünkü bilgisayarda pek çok işlem yapılabilmektedir. Gün içinde haberleşme, oyun oynama, film izleme gibi etkinliklerimi bilgisayar üzerinden yaparım.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 97. Sayfa

1.ETKİNLİK

Metni dinlerken not aldığınız kelime ve kelime grupları ile bunların anlamlarını tahminederek aşağıya yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

Cevap:ULAK

Tahminim: İnsanlar arasında haberleşmeyi sağlayan kişi.

Anlamı: Haberci.

KONAKLAMAKTahminim: Bir yerde yatıya kalmak.

Anlamı: Yolculuk sırasında bir yerde durup geçici bir süre kalmak.

TELGRAF

Tahminim: Eskiden yapılan kısa mesajlaşmalar.Anlamı: İki merkez arasında, kararlaştırılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir telekomünikasyon düzeni.

MORS ALFABESİ

Tahminim: Telgraf için kullanılan işaretler.

Anlamı: Telgrafçılıkta kullanılan, nokta ve çizgilerden oluşan alfabe2. ETKİNLİK

Haberleşme araçlarındaki gelişmelerle ilgili görüşlerinizi, dinlediğiniz metinde anlatılanlarla ilişkilendirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Eskiden haberleşme daha yavaş ve sorunlu oluyordu. Birine duygu ve düşüncelerimizi anlık olarak aktarmak mümkün olmuyordu. Ancak şu anda düşündüğümüzü anında çok uzaktaki bir dostumuzla paylaşabiliyoruz. Haberleşme araçlarının gelişmesi ile mesafelerin iletişime engel olması sorunu ortadan kalktı.

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle cevaplayınız.

1. İnsanlar, yazı icat edilmeden önce nasıl haberleşiyorlardı? Anlatınız.Cevap: Yazı icat edilmeden önce davulla ve dumanla haberleşmişlerdir. Daha sonra posta güvercinleri ile haberleşmişler. Mektubu posta güvercininin ayağına bağlamış ve onu alıcıya göndermişlerdir. Aynı zamanda ulak ile de haberleşilmiştir. Ulaklar at, deve gibi hayvanların sırtında yolculuk etmişlerdir. Daha sonra telgraf ile haberleşmişlerdir.

2. Posta güvercinleriyle mektup göndermeden önce nelere dikkat edilirdi?

Cevap: Mektubun hafif olmasına, havanın yağışlı olmamasına ve güvercinin karnının tok olmasına dikkat edilirdi.

3. Mektup ile elektronik posta arasında hangi benzerlik ve farklılıklar vardır? Açıklayınız.Cevap: Mektup ile elektronik posta işlevi bakımından benzerdir. İkisi de bir selam cümlesi ile başlar. Elektronik posta çok daha hızlıdır. Aynı anda birden fazla kişiye gönderilebilir.

4. Sizce mektup yazıp cevabını heyecanla beklemek mi yoksa kısa mesajlarla hızlı iletişim kurmak
mı daha zevkli olur? Tartışınız.

Cevap: Eğer çok uzakta ve sıkça görüşmemiz gerekmeyen biriyle iletişim kuracaksak mektup ile iletişim kurmak daha zevkli olur. O kişiye uzun uzun mektuplar yazıp gönderebiliriz. Ancak çok sevdiğimiz ve sohbetine doymadığımız biriyle konuşuyorsak mesajlaşmak daha iyi olacaktır.

5. Günümüzdeki gelişmiş haberleşme teknolojisi eğitimde etkin olarak nasıl kullanılabilir? Fikirlerinizi
arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Günümüzde eğitimde akıllı tahtalar kullanılmaktadır. Bu tahtalar ile eğitici filmler izleyebiliriz.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 98. Sayfa

4. ETKİNLİK

Metinden hareketle geçmişten günümüze kullanılan iletişim araçlarını yazınız.

Cevap:

Yazı İcat Edilmeden Önce: Davul, duman.Yazı İcat Edildikten Sonra: Mektup, posta güvercinleri, ulak, telgraf.

Günümüzde: Elektronik posta, kısa mesaj.

5. ETKİNLİK

Arkadaşlarınızdan birine elektronik posta yazınız. Postanızda, “Teknoloji Bağımlılığı” metninde başlattığınız kampanya ile ilgili bilgiler veriniz.

Cevap:

Merhaba Nisa,

Sana yeni başlattığım bir teknoloji kampanyası hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu kampanya interneti doğru kullanma amacını taşıyor. Her hafta internette izlememiz gereken bir film veya araştırmamız gereken bir konu olacak. Haftanın belirli bir günü toplantı yapacağız. Bulduklarımızı birbirimizle paylaşacağız. Hem interneti doğru kullanmaya alışacağız hem de yeni bilgiler edineceğiz. Bu kampanyaya senin de katılmanı ve  ekibimizin bir üyesi olmanı istiyorum. Konuyla ilgili neler düşündüğünü yazarsan sevinirim. Kendine iyi bak.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 99. Sayfa

6. ETKİNLİK

A) Aşağıdaki metinde Hakan Bey ve müşteri temsilcisi arasındaki telefon konuşması yer almaktadır. Konuşma metnini okurken boş bırakılan yerleri metnin anlam akışına ve bütünlüğüne uygun şekilde tamamlayınız. Metinde geçen tutarsızlığı bulup etkinliğin B bölümüne yazınız.

Cevap:

Müşteri Temsilcisi: İnternet Hizmetleri Çağrı Merkezine hoş geldiniz. İsmim Çağla. Görüşmelerimiz kayıt altına alınmaktadır. Nasıl yardımcı olabilirim?
Hakan Bey: İyi günler Çağla Hanım. İnternete bağlanmakta sıkıntı yaşıyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Müşteri Temsilcisi: İsminizi öğrenebilir miyim?
Hakan Bey: İsmim Hakan Çalışkan.
Müşteri Temsilcisi: Bizi hangi şehirden arıyorsunuz Hakan Bey?
Hakan Bey: Ankara’dan arıyorum.
Müşteri Temsilcisi: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim efendim. Ne kadar süredir bağlantı sorunu yaşıyorsunuz?
Hakan Bey: Yaklaşık iki haftadır internete bağlanamıyorum.
Müşteri Temsilcisi: Bu iki haftalık sürede sorununuzun giderilmesi için girişimde bulundunuz mu?
Hakan Bey: Evet, bulundum efendim. Ama ne yazık ki sorunumu bir türlü çözemedim.
Müşteri Temsilcisi: Anlıyorum. Ben size teknik ekibimizi yönlendireceğim. Bugün öğleden sonra evinize gelip sorununuzla ilgilenecekler Hakan Bey.
Hakan Bey: Tamam, öğleden sonra bekliyorum.
Müşteri Temsilcisi: Anlaştık Hakan Bey. Ekibimiz sabah 9.30’da gelir. Yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?
Hakan Bey: Hayır, yok. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler.
Müşteri Temsilcisi: İyi günler dilerim Hakan Bey.

B) Metinde geçen tutarsızlık:

Cevap: Çağla Hanım önce teknik ekibin öğleden sonra geleceğini söylemiştir. Ancak daha sonra ekibin geleceği saatin 9.30 olduğunu söylemiştir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 100. Sayfa

C) Aşağıdaki formu doldurarak Hakan Bey ve müşteri temsilcisi arasındaki görüşmeyi değerlendiriniz. Form üzerindeki işaretlemelerinizi çarpı (X) işaretiyle yapınız.

Cevap:

türkçe 6.etkinlik cevapları

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki metinde geçen zamirleri bularak bunları birer cümlede kullanınız.

BİLGİSAYAR VE İNTERNET

Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımı baş döndürücü bir hızla artmakta, çocuk ve ergenler bunları en çok kullanan yaş grupları olarak göze çarpmaktadır. Çocuk ve ergenleri bu teknolojilerle buluşturma zamanı, süresi ve biçimi konusunda herkes farklı görüşe sahiptir. Aslında kullanım biçimimize göre bu teknolojilerin olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurması bizim elimizdedir.

Cevap:

  • Bunları en son okuduğumda on iki yaşımdaydım.
  • Herkes farklı bir görüşe sahip olabilir.
  • Köşedeki ev bizim dedemizin evi.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları 101. Sayfa

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki metni okuyarak etkinliği tamamlayınız.

İnternet tasarımcısı olan Ziya Yılmaz, iki firmaya iş başvurusunda bulunmuş ve bu iki firmadan aşağıdaki e-postaları almıştır. İki firmadan da işe kabul edildiğini öğrenen Ziya Yılmaz, bu işlerden birini tercih etmek durumundadır. Firmalardan Ziya Bey’e gönderilen e-postaları inceleyiniz. Bu e-postalardan hareketle kendinizi Ziya Bey’in yerine koyarak hangi işi kabul edeceğinizi nedenleriyle birlikte yazınız.

Cevap: Ziya Bey’in yerinde ben olsaydım, birinci firmanın işini kabul ederdim. Çalışma saatlerinin düzenli olması, izin günlerinin yeterli olması, maaşın iyi olması kabul etme sebeplerim arasındadır. Oldukça düzenli ve yeterli bir işe benziyor. Ancak ikinci firmanın iş düzeninin net olmaması ve maaş durumu bu kadar iyi değil.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 10:44

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Her etkinliğin cevabı çok güzel ve özenli gerçekten bu siteyi çok seviyorum arkadaşlarıma da önerdim çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.