30 Ağustos 2021, 09:27
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler 208-209-210-211-212. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıSosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 208, 209, 210, 211, 212 “Demokrasi Her Yerde” Etkinlik Cevapları MEB Yayınları

Lila renkli yazılar cevaplardır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 208. Sayfa Cevapları

Seçimlerde her vatandaşın bir oy kullanma hakkına sahip olması, demokrasinin hangi özelliğini gösterir? Söyleyiniz.Cevap: Demokrasinin eşitlik ve katılımcılık özelliklerini gösterir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 209. Sayfa Cevapları

Ev, okul ve toplumda demokratik bir yaşam sürmek neden önemlidir? Tartışınız.

Cevap: İnsanların eşit ve değerli olduklarını, her insanın söz sahibi olmasını, yönetimde onun da fikirlerinin önemli olduğunu, toplumsal huzur ve barışın sağlanmasını sağladığı için önemlidir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 210. Sayfa Cevapları

15 Temmuz gecesi halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde darbeye karşı çıkmasını demokrasi bilinci açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.Cevap: Çok önemli buluyorum. Çünkü demokrasiye sahip çıkmak topluma, millete ve devlete sahip çıkmaktır.Halkımızın yüksek demokrasi bilinci darbeye karşı çıkmasını sağlamıştır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 211. Sayfa Cevapları

15 Temmuzda darbeciler, TBMM’yi bombalayarak neyi amaçlamışlardır? Açıklayınız.

Cevap: Halkın karar verme özgürlüğünü yani demokrasiyi yok etmeyei hedeflemişlerdir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 212. Sayfa Cevapları

Metinden ve görselden hareketle aşağıdaki boşluğa demokratik bir toplumda olması gereken özellikleri yazınız.Cevap: Eşitlik, adalet, haklar ve sorumluluklar, özgürlükler, başkalarının haklarına saygı gösterme, karar verme sürecinde yer alma, cinsiyet ayrımı olmaması.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.