01 Kasım 2023, 15:35
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 130-131-132-133-134-135. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları


4. Tema Milli Kültürümüz: Bir Fil Daha Dinleme Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 130-131-132-133-134-135 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları Anka Yayınları

Düşünelim – Tartışalım

1. Nasreddin Hoca kimdir?

Cevap:

Nasreddin Hoca Anadolu Selçuklu dönemlerindeyken Akşehir ile Hortu çevresinde yaşamış olan bir efsanevi kişiliktir. Genel olarak hazır cevaplı ve mizah anlayışı ile haiz bir bilge olarak aksettirilmiş olan hikayeleriyle tanınmış olan, bir bilge şahıs olarak bildirilen kişidir.



2. Hoca’dan başka fıkraları anlatılan kişiler var mıdır? Kimlerdir?

Cevap: Karadenizli Temel fıkralarını biliyorum.

1. Görsellerden hareketle öyküleyici bir metin mi yoksa bilgilendirici bir metin mi dinleyeceğinizi tahmin ediniz.



Cevap: Öyküleyici bir metin olduğunu tahmin ediyorum.

2. Dinleyeceğiniz metinde neler anlatılıyor olabilir? Görsellerin sıralanışına dikkat ederek gelişebilecek olayları tahmin ediniz.

Cevap: Nasrettin Hoca köylülerle birlikte hükümdarın yanına gidip iki fil istiyor olabilir.


BİR FİL DAHA DİNLEME METNİ



Timur ordusunun filleri ünlü. Filleri beslemek zor olduğu için Timur her köyü bir file bakmakla görevlendirir. Bu fillerden biri de hocanın köyüne gelir ve kısa zamanda köyde ne ot kalır, ne zaman? Köylüler son çare olarak hocanın kapısını çalar. Timur seni dinler, gidip durumumuzu anlatalım. Bu fili bizim köyden alsın derler. Peki der hoca. Köyün ileri gelenleriyle birlikte Timur’un otağına doğru yola çıkarlar. Tam otağın önüne geldiklerinde hoca çevresine bir bakar ki kendisinden başka kimse yok. Herkes sıvışmış bir yerlere. O kızgınlıkla içeri giren hoca, Efendim, köyümüz siz sultanımızın filini beslemekten çok mutlu. Ancak bu fil tek başına yalnızlık çekiyor. Yanına bir dişi fil yollarsanız daha da mutlu olacağız der. Timur duyduklarından memnun, adamlarına tez bir dişi fil gönderilsin diye buyurur. Köye ikincisinin geldiğini gören köylüler hocaya koşarlar yeniden. Aman hocam ne yaptın? Hani biz bir filden kurtaracaktın? Hoca öfkeli mi öfkeli? Be hey utanmazlar diye bağırır. Hep beraber sultana gidelim diye çıktık yola, otağın önüne geldiğimizde biriniz bile kalmamıştı yanımda. Sultanın karşısında beni yalnız bırakmanın cezasını şimdi hep birlikte çekelim.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları Anka Yayınları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki formu doldurarak dinlemenizi değerlendiriniz.

Cevap:

1. Başkalarını rahatsız etmeden dinledim. (Evet)
2. Görüş bildirmek için uygun zamanda söz aldım. (Evet)
3. Dinleme esnasında başka şeylerle uğraşmadım. (Evet)




2. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metni defterinize özetleyiniz. Özetlerken yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

Cevap:

Timur, ordusunun filleri beslemek zor olduğu için her köyü bir file bakmakla görevlendirmiş. Bu fillerden biri de hocanın köyüne gelir ve kısa zamanda köyde tüm otları yer. Köylüler son çare olarak hocanın kapısını çalar. Timur seni dinler, gidip durumumuzu anlatalım. Bu fili bizim köyden alsın derler. Hoca ile köyün ileri gelenleriyle birlikte Timur’un otağına doğru yola çıkarlar. Tam otağın önüne geldiklerinde hoca çevresine bir bakar ki kendisinden başka kimse yok. Herkes kaçmış. Hoca sinirlenmiş. Timur’un yanına girerek, köyümüz siz sultanımızın filini beslemekten çok mutlu. Ancak bu fil tek başına yalnızlık çekiyor. Yanına bir dişi fil yollarsanız daha da mutlu olacağız der. Timur, tez bir dişi fil gönderilsin diye buyurur. Köye ikincisinin geldiğini gören köylüler hocaya koşarlar yeniden. Aman hocam ne yaptın? Hani biz bir filden kurtaracaktın? Hoca kızarak hep beraber sultana gidelim diye çıktık yola, otağın önüne geldiğimizde biriniz bile kalmamıştı yanımda. Sultanın karşısında beni yalnız bırakmanın cezasını şimdi hep birlikte çekelim demiş.


3. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.



1. Olay nerede geçiyor?

Cevap: Nasreddin Hoca’nın köyünde ve Timur’un otağında geçmektedir.

2. Köylüler neden filden kurtulmak istiyorlar?

Cevap: Fil köyde ne kadar ot varsa hepsini yediği için.



3. Hoca’yı, Timur’a gitmesi için köylüler nasıl ikna ediyorlar?

Cevap: “Timur seni dinler.” diyerek ikna ediyorlar.

4. Nasreddin Hoca, Timur’dan file bir eş istemiştir. Hâlbuki tam tersini yapmak için yola çıkmıştı. Hoca’nın bu tavrı doğru mudur? Neden?

Cevap: Evet doğrudur. Çünkü köylüler ile beraber gideceklerdi. Oysa köylüler kaçarak hocayı yalnız bıraktılar.



5. Hoca’nın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Ben otağa girmeden geri dönerdim.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları Anka Yayınları

4. ETKİNLİK 

Aşağıda görselleri verilmiş Nasreddin Hoca fıkrasını anlatınız ve yazınız. Fıkrayı anlatırken ve yazarken aşağıda verilen deyimlerden olay akışına uygun olanları kullanınız.

Zevkten dört köşe olmak-Etekleri zil çalmak-Sesi çıkmamak-Pireyi deve yapmak-Dut yemiş bülbüle dönmek-Başından aşağı kaynar sular dökülmek



Cevap:

Nasrettin Hoca, komşundan ödünç kazan istemiş. Komşu kazanı vermiş. İşi bitince hoca kazanı komşusuna iade etmiş. Komşusu bakmış ki kazanın yanında küçük bir kazan daha var. Bu nedir diye sorunca hoca kazan doğurdu demiş. Komşu zevkten dört köşe olmuş. Aradan bir süre geçince hoca tekrar kazan istemeye gelmiş. Komşusu etekleri zil çalarak kazanı vermiş. Hoca belli bir zaman gelmeyince komşusu kazanı almak için hocanın kapısına gitmiş. Hoca, kazan öldü demiş. Adam dut yemiş bülbüle dönmüş. Hocam kazan nasıl ölür diye sorunca Hoca da doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun demiş. Adamın başından aşağı kaynar sular dökülmüş.


5. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz “Bir Fil Daha” fıkrasında neyden söz edilmektedir?

Cevap: Köylülerin filden kurtulmak isterken bir filin daha köye gelmesinden söz edilmektedir.



Dinlediğiniz bu fıkranın, vermek istediği ileti, oluşturulmasındaki asıl amaç nedir?

Cevap: Beraber yola çıktığımız arkadaşlarımızı yarı yolda bırakmamak gerekir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları Anka Yayınları

6. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni canlandırınız.

Cevap: Bu etkinliği sınıfta yapmalısınız.


7. ETKİNLİK 

EBA adresinden ya da dinleme-izleme cd’nizden “Yaratıcı Reklam Örnekleri” videosunu izleyiniz. Her reklam bir amaç doğrultusunda yapılır. Bu amaç bazen iyi bazen de kötü olabilir. İzlediğiniz reklamın yapılma amacı sizi olumlu yönde mi, olumsuz yönde mi etkiledi? Görüşlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Beni olumlu etkiledi. Bazen bildiğimiz şeyleri yapmayız. Bu reklam sayesinde insanların yardımlaşma ve dayanışma içinde olması gerektiğini bir kez daha anlamış oldum.


8. ETKİNLİK 

Aşağıda Nasreddin Hoca’nın fıkralarından alınan cümleler vardır. Bu cümlelerde altı çizili bağlaçların cümleye kattığı anlamları kutu içinde verilen kelime veya kelime gruplarından bulunuz.

hiçbirini-ikisinden birini-ikisini-karşılaştırma-birbirinin yerini tutma-sebep/sonuç-açıklama-fakat

Cevap:

6. sınıf türkçe ders kitabı cevapları sayfa 133 anka yayın


 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları Anka Yayınları

9. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metnin ana düşüncesi Mevlânâ’nın aşağıdaki sözlerinden hangisi ile ilişkilidir? İşaretleyiniz. Mevlânâ’nın aşağıdaki öğütlerinden en güzel olanı size göre hangisidir? Neden?

Cevap:

6. sınıf türkçe ders kitabı cevapları sayfa 134 anka yayın


 

10. ETKİNLİK 

EBA adresinden ya da dinleme izleme cd’nizden “Gönüller Sultanı Mevlana” videosunu izleyiniz. Mevlânâ’nın en beğendiğiniz öğüdü ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazmadan önce yazınızın taslağını oluşturmayı unutmayınız.

Cevap:

Ya Göründüğü Gibi Ol, Ya Olduğun Gibi Görün

Mevlana’nın bu sözü ve öğüdü her insanın mutlaka aklında tutması gerekir. İnsanların belli bir karakteri, duruşu olur. Ortam ve şartlara göre farklılıklar göstermemeli. Başkasıymış gibi davranmamak gerekir. Örneğin bir arkadaşınız kavgacı diye ona yaranmak için siz de kavgacı olmayın. Aslında içinizdeki kişi olun. Doğru bildiğiniz yoldan şaşmayın. Siz olun, kendiniz olun. Başkalarına benzemeye çalışmayın.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 119-123-124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.