01 Kasım 2023, 16:10
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 138-139-140. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları


4. Tema Milli Kültürümüz: 4. Tema Değerlendirme Soruları Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 138-139-140 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Anka Yayınları

Erenler Pınarı Efsanesi

Sinanpaşa ilçesine bağlı Düzağaç köyünde kaynayıp coşan bir pınar vardır. Söylendiğine göre bu pınar, Anadolu’nun Türkleşmesi sırasında ulu kişilerin başında konakladıkları bir suymuş. Bu yüzden adına Erenler Pınarı denilirmiş. Şifalıymış, temizmiş, debisi yüksekmiş. Çevresinde çayırlar, çimenler, ağaçlar yetişirmiş. O suyun yanında Düzağaç köyü kurulmuş. Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nı kaybetmesinin ardından İzmir’e çıkan Yunanlılar, Anadolu’nun içlerine doğru ilerlerken Düzağaç köyünü de işgal etmişler. Düşmanın bir taburu köye yerleşerek karargâh kurmuş.

Yüzyıllardır çağlayıp coşan, köylülerin su ihtiyacını karşılayıp şifa dağıtan Erenler Pınarı, işgalle birlikte mateme ve karalara bürünen köy halkı gibi üzerini sazlarla ve otlarla örtmüş, kendini gizlemiş. Anadolu’yu Türkleştirmeye gelen alperenlere coşarak, çağlayarak verdiği suyunu, esirgemiş işgalci Yunanlılardan. Bir damlasını bile vermemiş. Büyük Taarruz başlayıp Türk askerleri düşmanı Dumlupınar taraflarına sürdüğü zaman Erenler Pınarı da otlardan, sazlardan arınmış, ayna gibi, temiz, pırıl pırıl suyuyla karşılamış Türk askerlerini. Askerler kana kana içmişler Erenler Pınarı’nın suyundan. Suyu içen askerler çağlayıp coşmuş, düşmanı önlerine kattıkları gibi İzmir’e kadar kovalayıp denize dökmüş. Askerler içtikçe su çoğalmış, bir değirmeni çevirecek kadar büyümüş. Suyun ayağına değirmenler kurulmuş. Yakın zamana kadar çalışan değirmenler, sanayinin ilerlemesiyle yıkılmış, harap olmuş.
İlk dört soruyu metne göre cevaplayınız.

1. Pınara neden Erenler Pınarı denilirmiş?

Cevap: Anadolu’nun Türkleşmesi sırasında ulu kişilerin başında konakladıkları bir suymuş.2. Pınar neden mateme bürünmüş?

Cevap: Yunanlıların köyü işgal etmesiyle mateme bürünmüş.

3. Pınar daha sonra Türk askerini nasıl karşılamış?

Cevap: Ayna gibi, temiz, pırıl pırıl suyuyla.4. Pınarın suyunu çoğaltan nedir?

Cevap: Askerlerin suyu içtikçe çoğalmış.

5. Bildiğiniz efsaneler nelerdir? Bu efsaneleri sınıfta anlatınız.

Cevap:Şahmeran Efsanesi

Tarsus’ta binlerce yıl önce yedi katlı yer altında yaşayan yılanlar varmış. Maran adı verilen bu yılanlar, akıllı, şefkatli; barış içinde yaşarlarmış. Maranların kraliçesine Şahmeran denirmiş. Şahmeran genç ve güzel bir kadınmış. Efsaneye göre, Şahmeranı gören ilk insan Cemşab’mış. Cemşab geçimi için odun satan fakir bir ailenin oğluymuş. Bir gün Cemşab ve arkadaşları bal dolu bir mağara keşfetmişler. Balı çıkarmak için Cemşab’ı aşağıya indiren arkadaşları paylarına daha çok bal düşmesi için onu orada bırakıp kaçmışlar. Cemşab mağarada bir delik görmüş ve buradan ışık sızdığını farketmiş. Cebindeki bıçak ile deliği büyütünce, ömründe görmediği kadar güzel bir bahçe görmüş. Bu bahçede eşi benzeri olmayan çiçekler, havuz ve pek çok yılan görmüş. Uzun yıllar burada yaşamış ve Şahmeran’ın güvenini kazanmış.

Yıllar sonra, ailesini çok özlediğini söyleyip gitmek için yalvarmış. Bunun üzerine Şahmaran kendisini salıvereceğini, ancak yerini kimseye söylemeyeceğine dair söz vermesini istemiş. Şahmaran’a söz verip ailesine kavuşan Cemşab uzun yıllar verdiği sözde durarak Şahmaran’ın yerini kimseye söylememiş. Bir gün ülkenin padişahı hastalanmış. Ülkenin veziri hastalığın çaresinin Şahmaran’ın etini yemek olduğunu söylemiş ve her yere haber salınmış. Cemşab kuyunun yerini söylemeye zorlanmış. Cemşab mecbur kalıp kuyunun yerini gösterince Şahmaran bulunup dışarı çıkarılmış. Şahmaran Cemşab’a; “Beni toprak çanakta kaynatıp suyumu Vezire içir, etimi de Padişaha yedir” demiş. Böylece vezir ölmüş padişah da iyileşip Cemşab’ı veziri yapmış.
Efsaneye göre Şahmeran’ın öldürüldüğünü yılanlar o günden beri bilmemektedirler. Tarsus’un, Şahmeran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından bir gün istila edileceği rivayet edilir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 139 Cevapları Anka Yayınları

DERYALAR (TÜRKÜ)

Aman bre deryalar kanlıca deryalar!
Biz nişanlıyız deryalar,
Biz nişanlıyız.İkimiz de bir boydayız,
Biz delikanlıyız.
Kırcaali’yle Arda arası saat sekiz sırası.
Ardalılar ağlıyor Yusuf’um
Yoktur ah çaresi!
Çıkar aba poturunu Yusuf’um

Dalgalar artacak,
Demedim mi ben sana
Yusuf’um Kayığımız batacak.

Kırcaali’yle Arda boylarında,
Kimler gidecek
Garip de Yusuf’umun annesine
Kim haber verecek?
Zavallı Feride’nin annesine
Kim haber verecek?


1. Balkan yöresine ait olan yukarıdaki türküyü okuyunuz. Konusunu ve ana duygusunu yazınız.Cevap:

Feride ile Yusuf nişanlıdır. Kayıkla giderken kayıkları batar ve boğularak can verirler.

2. Her cümleyi aşağıda verilen kelimelerden uygun olanıyla tamamlayınız.

Cevap:bağlaçların kullanıldığı kelimeler

 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları Anka Yayınları

3. Aşağıdaki deyimlerle anlamlarını örnekte olduğu gibi eşleştiriniz.

Cevap:deyimlerin anlamları


 

4. Aşağıdaki görselin anlattığı atasözünü bulunuz ve anlamını açıklayınız.

CevapTatlı dil yılanı bile deliğinden çıkartır.

İnsanlara nazik ve kibar davranılırsa güzel sözler söylenirse, iyi bir iletişim kurulursa inatlarından vazgeçebilirler. Tatlı dilin yapamayacağı şey yoktur. 


5. Aşağıdaki kelimelerle isim ve sıfat tamlamaları oluşturup yazınız.

Cevap:

 

isim ve sıfat tamlamaları

 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 130-131-132-133-134-135. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.