21 Kasım 2023, 12:36
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-157-158-159. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları


5. Tema Sanat: Fotoğraflarda Kalan Anlar Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-156-157-158-159 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Anka Yayınları

Düşünelim-Tartışalım

1. Anıları kaydetmeyi seviyor musunuz? Bu kayıtlarınızı nasıl saklıyorsunuz?

Cevap: Evet çok seviyorum. Fotoğrafları bilgisayarımda, telefonumda saklıyorum.

2. Fotoğrafçılık bir sanat mıdır? Açıklayınız.Cevap: Evet bence sanattır. Bizim çektiğimiz fotoğraflar ile fotoğraf sanatçısının çektiği fotoğraflar arasında fark vardır. Onlar daha ustaca çekmektedir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları Anka Yayınları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metinde kullanıldıkları cümlelerden tahmin ediniz. Daha sonra bu kelimelerin anlamlarını sözlükten öğrenerek tahmin ettiğiniz anlamlarıyla karşılaştırınız.

Cevap:Dijital

Tahminim: Teknolojik olan

Sözcük Anlamı: Sayısal ya da sanal

EdebiyatTahminim: Şiir, roman, hikaye gibi eserlerin hepsi.

Sözcük Anlamı: Olay, düşünce, duygu ve hayallerin dil aracılığıyla sözlü veya yazılı olarak biçimlendirilmesi sanatı.

Mesut

Tahminim: MutluSözcük Anlamı: Mutlu

Ritüel

Tahminim: Belli kurallara uygun yapılan dini görevler.

Sözcük Anlamı: Bir din veya inanç sistemine ait ibadet, ayin, merasim ve bu sırada uyulması gereken kurallar.
2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

En çok nelerin fotoğrafını çekmeyi seversiniz?

Cevap: Doğa fotoğrafları çekmeyi severim.

İnsanlar neden fotoğraf çekmeye ve çekilmeye ihtiyaç duymuştur?Cevap: Güzel bir anı yakalamak, ileride baktığı zaman o güzellikleri anımsamak, anı biriktirmek için ihtiyaç duyabilirler.

Büyüklerinizin fotoğraflarına baktığınızda neler hissediyorsunuz?

Cevap: Acaba ben de mi ileride böyle yaşlanacağım diye düşünürüm.

Geçmişte çekilmiş fotoğraflarla günümüzde çekilen fotoğraflar arasındaki farklar nelerdir?Cevap: Eskiden fotoğraflar siyah beyazmış. Şimdi renkli ve yüksek çözünürlüklü.

Sizce insanlar eski fotoğraflarını neden saklar ve zaman zaman neden onlara bakar?

Cevap: Eski anılarını hatırlamak için, anı olsun, ileride çocuklarım baksın diye biriktirebilirler.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Anka Yayınları

3. ETKİNLİK 

Metni aşağıda verilen bağlaçlarla tamamlayınız.Cevap:

Sanat, insanlara doğada olanı yeniden yorumlama ve yaratma gücü verir. Çünkü sanatsal ürünler, gerçeklerin bire bir kopyası olmazlar. Sanatçılar diğer insanlardan farklı olarak var olanı olduğu gibi değil, bambaşka bir şekilde yansıtır. Örneğin resim çizme yeteneği olan birini düşünün. Sadece bu yeteneğe sahip olmak bile onu başka insanlardan ayırır. Ancak onu sanatçı yapmaya yetmez. Sanatçı, sürekli yeni şeyler üretmelidir. Bununla beraber eserinin diğer tüm eserlerden farklı olmasını sağlamak zorundadır. Eğer bir sanatçının eseri diğer sanatçıların eserlerinden ayrılabiliyorsa o sanatçı gerçek bir sanatçıdır.


4. ETKİNLİK 

Efemera: 1. Biletler, posterler ve tebrik kartları gibi kısa süreli kullanımlar için üretilen basılı veya yazılı parçalar. 2. Bir koleksiyoncunun topladıkları dışında uzun süreli niteliği taşımayan basılı şey. Değeri geç fark edilse de bu belge türü, geçmişle bağ kurulmasında, olayların çözümünde ve tarihin daha ayrıntılı olarak yeniden inşasında vazgeçilmez kaynaklar arasına girmiştir. Dönemin dili, söylemleri, estetik anlayışı, sanatsal özellikleri, siyasi ve ekonomik yapısı, inanışı gibi pek çok bilgiye efemera vasıtasıyla ulaşılabilmektedir.

Aşağıda “tulumbacı ocağına” ait fotoğraflar bulunmaktadır. Bu resimdeki meslek grubunun günümüzdeki adını öğreniniz. Günümüzdeki şartları ile eski şartlarını fotoğraflardan yararlanarak karşılaştırınız.Cevap: Günümüzde bu meslek grubunun adı itfaiyedir. Eskiden sırtlarında taşıdıkları su ile yangına müdahale ederlermiş. Oldukça kısıtlı ve dar imkanlar ile çalışıp, daha fazla yorulurlarmış. Bir de malzemeleri olaya hemen müdahale etmeye imkan vermemektedir. Günümüzde oldukça gelişmiş bir meslek grubu haline gelmiştir. Kullandıkları araç ve gereçler sadece yangına müdahale etmekle kalmıyor, aynı zamanda trafik kazalarına, kurtarma görevlerine de çıkıyorlar.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anka Yayınları

5. ETKİNLİK 

Aşağıdaki bulmacada yer alan sanat dallarını renkli kalemlerle boyayınız. Boyadıktan sonra ortaya çıkan şekli işaretleyiniz.

Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159. sayfa 5. etkinlik Cevapları Anka Yayın


 

6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki doğru-yanlış tablosunu doldurunuz.

Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159. sayfa 6. etkinlik Cevapları Anka Yayın


 

7. ETKİNLİK 

Geleneksel el sanatları araştırmanız sonucunda seçtiğiniz bir sanatla ilgili tanıtım metnini aşağıdaki yönergeleri dikkate alarak yazınız.

Metninizi oluştururken:

Metninize uygun bir başlık bulunuz.
İlk paragrafta yazınızın amacını belirtiniz.
Yazım ve noktalama kurallarına uyunuz.
Cümleleriniz arasında uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri kullanmaya özen gösteriniz.
Metninizi bitirdikten sonra:
Yazdıklarınızı okuyup anlam bütünlüğünü bozan ifadeler varsa belirleyip bu ifadeleri düzeltiniz.
Yazınızı, tanıttığınız sanat dalının görseliyle bir afiş hâline getirerek okul panonuzda sergileyiniz.

Cevap:

ÇİNİCİLİK

Çinicilik Geleneksel El sanatlarımızdan biridir. Bu yazımızdaki amacımız  geleneksel Türk el sanatlarından olan çiniciliği tanıtmaktır.

Çinicilik, çini sanatının üretildiği veya kullanıldığı bir meslek veya sanat dalını ifade eder. Çini, genellikle seramik malzeme üzerine renkli glazürlerle yapılan dekoratif sanat eserleridir. Bu sanat formu, genellikle çeşitli desenler, figürler ve motiflerle süslenmiş seramik veya porselen objeler üretmeyi içerir.

Çini, genellikle duvar panoları, vazolar, tabaklar, kandiller ve diğer dekoratif öğeler gibi farklı formlarda üretilebilir. Çinicilik sanatçıları, el işçiliği ve detaylı desen çalışmalarıyla bilinirler. Geleneksel çinicilik genellikle doğu kültürlerinde, özellikle Çin, İran, Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkelerinde önemli bir yer tutar. Ancak, çinicilik dünya genelinde birçok kültürde farklı tarzlarda uygulanmaktadır.

geleneksel el sanatı çinicilik


Sonraki Metne Hazırlık

Renkli kalemlerinizi çantanıza koyunuz. Eski çağlardan bu yana sanatın hangi hastalıkları iyileştirmede tedavi aracı olarak kullanıldığını güvenilir genel ağ adreslerinden araştırınız.

Cevap

Eski çağlardan bu yana sanatın, çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde bir tedavi aracı olarak kullanıldığına dair birçok örnek bulunmaktadır. Bu tür uygulamalar genellikle sanat terapisi olarak adlandırılır ve fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlığı desteklemeyi amaçlar.

Ressam Tedavisi: Ressam tedavisi, özellikle psikiyatrik sorunları olan bireylere yardımcı olmak amacıyla kullanılır. 

Müzik Terapisi: Müzik terapisi, müzik ve sesin kullanılmasıyla duygusal ve psikolojik iyileşmeyi hedefler. Müzik terapisi, stres azaltma, duygusal ifadeyi artırma ve bilişsel yetenekleri geliştirme gibi alanlarda etkili olabilir.

El Sanatları Terapisi: El sanatları, özellikle kil, taş veya diğer malzemelerle yapılan çalışmalar, bireylerin kendilerini ifade etmelerine ve zihinsel sağlık sorunlarıyla baş etmelerine yardımcı olabilir diye düşünülmüş.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 151-152-153-154. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.