14 Eylül 2023, 09:51
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım Dinleme Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 88-89-90-91 “Çocuktum Ufacıktım, Top Oynadım Acıktım” Dinleme Metni Cevapları MEB Yayınları 3. Tema ÇOCUK DÜNYASI6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 88. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Kardeşiniz var mı? Var ise doğduğu güne dair neler hatırlıyorsunuz?

Cevap: Var. Kardeşimin doğduğu gün ben de annemin yanında onunla hastanedeydim. Hemşireler kardeşimi getirdiğinde onu sevdim.

2. Sizce nelere sahip olan çocuklar daha mutludur?Cevap: Bence iyi bir aileye ve iyi öğretmenlere sahip çocuklar mutludur.


1. ETKİNLİK

Aşağıdaki boşluğa dinlediğiniz metin için farklı bir başlık yazınız.

Cevap: Buket ve Kardeşi
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 89. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

2. ETKİNLİK

Not alarak dinlediğiniz metni aşağıdaki boşluğa özetleyiniz.

Cevap:

Buket, 3 yaşına kadar evin tek çocuğuymuş. Bir gün bir kardeşi olacağını öğrenmiş. Kardeşi doğduktan sonra kundağı her açıldığında çikolata veya şekerleme çıkmış. Buket bunun sebebini merak etmiş ve çok sevinmiş. Büyüdüklerinde ve mahallenin diğer çocuklarıyla oynamaya başladıklarında küçük erkek kardeşini koruması gerektiğini düşünmüş. Futbol, güreş gibi oyunlarda yeterince güçlü olamadığı için öğretmenlik oyunu kuruyormuş. Bu oyunda diğer çocuklara genel kültür soruları soruyor, bilemedikleri için gücünü geri kazanıyormuş. Çocukluğu onun için hayal kurarak, okuyarak geçmiş ve çok eğlenmiş.


3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre yanıtlayınız.1. Yazar, çocukluk dönemindeki kişilik özellikleri hakkında neler söylüyor?

Cevap: Fazla duyarlı, dik kafalı ve biraz iddialı, sevilen, istenilen bir çocukmuş.

2. Yazar, kaç yaşına kadar tek çocuk olarak büyümüştür?

Cevap: 3 yaşına kadar tek çocuk olarak büyümüştür.3. Yazar, kardeşinin doğduğu güne dair hafızasında kalanları nasıl anlatıyor?

Cevap: Anne ve babasının bir, iki gün ortadan kaybolmasını ve evde kardeşini görmesini hat anlatıyor.

4. Yazarın ailesi dünyaya yeni gelen bebek vasıtasıyla yazara nasıl sürprizler yapıyor?

Cevap: Bebeğin kundağında yazar için çikolata ve şekerler saklamışlar.6. Mahalledeki çocuklar yazarı hangi kahramanlarla özdeşleştiriyor?

Cevap: Peter Pan ve Küçük Kadın Jo.

7. Kendinizi bir kahramanla özdeşleştirecek olsanız bu hangisi olurdu? Nedenleriyle açıklayınız.

Cevap: Kendimi Oz Büyücüsü’ndeki Dorothy ile benzer buluyorum. Çünkü o yolunu kaybediyor ve yaşadığı yere dönmeye çalışıyor. Ben de her zaman okula geldiğimde bir an önce eve dönmek istiyorum.
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 90. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

4. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimeleri inceleyiniz. İncelediğiniz kelimeleri aşağıda verilen evlerin içine yerleştirerek gruplandırınız.

Cevap:

• Fazla duyarlı, dikkafalı ve biraz da iddialı bir çocuktum.
• Çocukluk, onu mutlu ve keyifli geçirmiş herkes için sihirli bir sözcüktür.
Odanın kapısı açıldığında gördüğüm ilk şeyi hiç unutmam.
• Bakır oyuncaklardan birkaç tanesi de bebek kardeşin kundağından çıkınca isyan etmiştim.
• Çocuksu bir sezgiyle bunun da bir yolunu aramış.
• O zamanlar “Küçüktüm ufacıktım, top oynayıp acıktım.”
Biraz büyüyüp mahallede bizimle oynamaya başladığında, kardeşimi koruma işi artık tamamen benim görevim olmuştu.

Basit: odanın, zamanlar, topTüremiş: keyifli, sihirli, sezgiyle

Birleşik: dikkafalı, birkaç, biraz

b) Siz de içinde basit, türemiş ve birleşik kelimeler yer alan üç cümle yazınız.

Cevap:  • Kitap okumak için odama gittim. (Basit)
  • Gözlüklü bir adam seni sordu. (Türemiş)
  • Kahverengi bir kazak satın aldım. (Birleşik)

5. ETKİNLİK

“Çocukluk, oyun, özlem, arkadaş, kardeş” kelimelerinden istediğinizi seçiniz. Seçtiğiniz kelimeleri anlamlarına uygun olacak şekilde kullanarak arkadaşlarınıza kısa bir konuşma yapınız.

Cevap:

Hepimiz çocukluk zamanlarımızı özlemle anarız. Bu dönem arkadaşlarımızla zaman geçirdiğimiz, bol bol oyun oynayarak geçirdiğimiz dönemlerdir. O zamanki ruh halimizi, eski oyuncaklarımızı hatırladıkça duygulanırız. Ancak unutmamalıyız ki geçmişe özlem duyarak yaşanmaz. Her dönemin ayrı güzelliği vardır. O yüzden yaşadığımız zamanın tadını çıkarmayı unutmamalıyız.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 91. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

6. ETKİNLİK

a) Bir çocuğun aile içi ilişkilerini anlatan bir hikâye tasarlayınız. Hikâyenizi aşağıdaki yazı taslağına göre planlayarak defterinize yazınız.Cevap:

ZAMANINDA OYUN

Serim

Ali, okulda eve gelirken arkadaşı Hakan onu oyun oynamaya davet etti. Ali de eve giderek üstünü değiştirmek ve Hakan’ın yanına gitmek niyetindeydi. Annesine bunu söylediğinde annesi ona sorumluluklarını hatırlattı. Böylece Ali Hakan’a telefon etti ve ancak akşam yanına gidebileceğini söyledi.

Düğüm

Ali üstünü değiştirdi, odasını topladı. Akşam yemeğine kadar dinlendi. Annesinin sofrayı hazırlamasına yardım etti. Babası işten geldiğinde ona “Günün nasıldı babacığım?” diye sordu. Sohbet eşliğinde yemek yediler ve sofrayı hep birlikte kaldırdılar. Ali ödevlerini yapmak üzere odasına çıktı. Tek başına yapamadığı ödevleri için babasından yardım istedi. Tüm dersleri bittiğinde henüz bebek olan kardeşiyle ilgilendi. O gün yapması gereken her şeyi yaptığını annesine söyledi.

Çözüm

Ali’nin annesi, Ali sorumluluk sahibi bir çocuk olduğu için çok mutluydu. Ali’nin Hakan’ın yanına gitmesine izin verdi. Ali de zamanında geri dönmek üzere arkadaşıyla oynamaya gitti.

b) Yazdıklarınızı gözden geçiriniz. Anlam bütünlüğünü bozan ifadeleri ve yanlış kullanılan / unutulan noktalama işaretlerini aşağıya not alarak yazınızı yeniden düzenleyiniz.


GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Erdem kelimesinin anlamını araştırınız.

Cevap:

Ahlakın övdüğü ve ahlaklı olmanın gerektirdiği doğruluk, yardımseverlik, yiğitlik, bilgelik, alçakgönüllülük, iyi yüreklilik, ölçülülük gibi niteliklerin ortak adı.

2. Sultan Alparslan hakkında bilgi edininiz. Araştırmanızda “edu” ve “gov“ uzantılı siteleri kullanınız.

Cevap:

Alparslan  Büyük Selçuklu Devleti’nin ikinci sultanı olan Türk hükümdardır. Alp Arslan, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askeri komutan ve hükümdardır.

İmparatorluğun kurucularından Çağrı Bey’in oğludur. Daha babasının sağlığında onunla bazı seferlere katıldı. Babasının ölümünden sonra Horasan’ın yönetimi Alparslan’ın eline geçti. Türk tarihinin büyük vezirlerinden Nizamülmülk’ü kendine vezir yaptı. Akrabalarının ayaklanmalarını bastırdıktan sonra, sınırlarını güvenlik altına aldı ve Bizans’a yöneldi.

1071’de Malazgirt’i aldı ve Halep önlerine geldi. Alparslan ile imparatorun orduları Malazgirt ovasında karşılaştılar. Bu savaşı Alparslan kazandı ve Anadolu’nun kapıları kesin olarak Türklere açıldı. Alparslan ertesi yıl Karahanlılar üzerine yürüdü. Yolda fethettiği bir kalenin komutanı tarafından 42 yaşında öldürüldü.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ev Yaşamı Metni Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.