14 Eylül 2023, 14:49
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Oğuz Kitaplarla Tanışıyor Dinleme Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 182-183-184-185 “Oğuz Kitaplarla Tanışıyor” Dinleme Metni Cevapları MEB Yayınları 6. Tema OKUMA KÜLTÜRÜ6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 182. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Oluşturduğunuz okuma planını arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni aşağıda boş bırakılan yere özetleyiniz.

Cevap:Oğuz’un arkadaşları her hafta bir kitap okuyor, daha sonra okudukları kitap hakkında sohbet ediyorlardı. Oğuz bu konuşlarda sessiz kalıyordu, çünkü hayatında hiç kitap okumamıştı. Eve gidip kitap okumayı denedi ancak hemen sıkıldı. Bu durumu annesine söylediğinde annesi ona eğer çok isterse bunu başarabileceğini söyledi. Oğuz bir program hazırladı. Bu programa uyarak kısa zamandan başlayarak uzun zamana doğru okumaya başladı. Bir gün bir saat hiç sıkılmadan kitap okuduğunda çok sevindi.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 183. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

2. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metne uygun bir başlık belirleyerek yazınız.

Cevap: KİTAPLARA İLK ADIM
3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Oğuz’un arkadaşları nasıl bir kampanya düzenlemişlerdir?

Cevap: Her hafta bir kitap okuyor, okuma bittikten sonra kitap hakkında konuşuyorlarmış.

2. Oğuz’un arkadaşları arasında suskun kalmasının sebebi nedir?Cevap: Suskun kalmasının sebebi daha önce hiç kitap okumamasıdır.

3. Annesi, Oğuz’un sorununa çözüm olarak ne sunmuştur?

Cevap: Annesi isterse ve çalışırsa başaramayacağı hiçbir şey olmayacağını söylemiştir.

4. Siz olsaydınız Oğuz’a çözüm önerisi olarak ne sunardınız?Cevap: Ben olsaydım Oğuz’un ilgilerine hitap eden kitaplar satın almasını önerirdim. Böylece kitapları heyecan ve merakla okurdu.

5. Oğuz’un kitap okuma alışkanlığı kazanma yolunda uyguladığı programı nasıl buluyorsunuz? Sizce bu yöntem etkili midir?

Cevap: Bu programı uygun buldum. Okumak, alışmakla olur. Bir davranışı alışkanlık haline getirmek için onu ehr gün yapmalıyız.

6. Siz kitap okuma alışkanlığı kazanmak için nasıl bir yol izlediniz?Cevap: Ben okuma alışkanlığı kazanmak için sayfa sayısına göre okumaya başladım. İlk başlarda 15 sayfa kitap okurdum. Sayfa sayısını gittikçe artırdım. Şimdi günde 50 sayfa okuyorum.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 184. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinde Oğuz’un kitap okumakta zorlanması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Kendi hayatınızdan ve çevrenizdeki örneklerden yola çıkarak metinle ilgili görüşlerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap: Çevremdeki pek çok insan kitap okumakta zorlanıyor. Bunun en büyük nedeni hiç kitaplarla tanışmamış olmaları. Ben de kitap okumaya çok eğlenceli kitaplar ile başladım. Eğer insanlar kendilerine hitap eden kitaplarla tanışsalar okumayı bırakamazlar.


5. ETKİNLİK

a) Aşağıda verilen kelime ve kavram havuzundaki kelimelerden en az üç tanesini kullanarak kitap okumak üzerine bir konuşma yapınız. Kelimeleri anlamlarına uygun olarak kullanmaya dikkat ediniz.bilgi – heyecan – arkadaş – alışkanlık – merak – keyif – hayal

Cevap:

Kitap okumanın insana sayısız faydası vardır. Okumak insanın bilgi dünyasını zenginleştirir, hayal gücü geliştirir. Kimsenin olmadığı bir yerde insanın arkadaşı kitabıdır. Sonunu merakla okuduğumuz bir kitaptan alacağımız keyfi hiçbir şeyden almamız mümkün olmaz. İnsan okuma alışkanlığı kazandıktan sonra kitaplarla arasında farklı bir bağ olur. Bir gün kitap okumasa kendisini büyük bir boşlukta hisseder. Bu yüzden güzel kitapların değerini bilmeli ve okumalıyız.

b) Konuşmanızı aşağıdaki forma göre değerlendiriniz.Cevap:

Hazırlıklı Konuşma Değerlendirme Çizelgesi


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 185. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

6. ETKİNLİK

Aşağıda bir bölümü verilen metni tamamlayınız. Metninize uygun bir başlık belirleyiniz.

Cevap:KİTAP SEVGİM

Evde, dersler dışındaki bütün zamanı kitap okuyarak geçiriyorum diye annemle babam benden şikâyet ediyorlar. Onlarla pek zaman geçiremiyorum diye söyleniyorlar bana bazen. Daha doğrusu, takılıyorlar bana. Çok kitap okuyorum diye ciddi ciddi kızacak hâlleri yok ya!

Aslında, bazı günler biraz fazla kaçırdığımı ben de fark ediyorum. Tatil günleri daha çok oluyor bu. Beni odamdan yemeğe bile zorla çıkarıyorlar. Bir yere gitsek de yine aynı şey. Uçakta, arabada, trende her yerde okurum ben.

Okumaktan kendimi alıkoyamıyorum. Neden mi? Çünkü hayatımı kitaplarda yaşamak beni mutlu ediyor. Orada başka diyarlarda başka kahramanlarla tanışıyor, onlarla konuşuyor ve onlarla seyahat ediyorum. Bazen bir savaşın ortasında kılıç sallarken buluyorum kendimi, bazen bir hazinenin peşinde… Bazen bir korsan gemisinde esir oluyorum, bazen yeni bir gezegene ilk adımı atan astronot oluyorum. İşte kitapların bana verdiği şey bu. Gerçekte yaşayamayacağım şeyler yaşıyorum, olamayacağım kişiler oluyorum. Bu yüzden okumayı çok seviyorum. Her zaman ve her yerde okuyorum. Kitaplar iyi ki varlar!
GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Üç boyutlu yazıcı nedir? Ne işe yarar? Bilgi edininiz.

Cevap:

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, bir çok farklı malzemeyi kullanarak üç boyut modeli katmanlarına ayırıp, tasarlanan modeli gerçek bir ürün olarak ortaya çıkarır. Üç boyutlu bilgisayar çizimleriyle ya da internetten indirilen 3D yazıcı programlarla çıktı almak mümkün.Yani tasarladığınız, düşlediğiniz herhangi bir ürüne 3D yazıcı sayesinde dakikalar içinde ulaşabiliyorsunuz.

3D yazıcı teknolojisinde ihtiyaç duyulan donanımlar; bilgisayar çizimi, malzeme yığma özelliğine sahip üç boyutlu yazıcı ve ham madde. Ayrıca farklı bir çok malzeme kullanılabildiği gibi ham madde gereksiniminin ve fire miktarının kullanılan diğer klasik yöntemlere göre daha az olduğu bilinmekte.

2. “NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)” ile ilgili kütüphaneden, “gov” veya “edu“ uzantılı sitelerden bilgi toplayınız.

Cevap:

NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı ve araştırmalarından çalışmalarını yürüten dünyanın en tanınmış kurumlarından birisidir.

NASA, cesur, becerikli ve çok iyi eğitilmiş astronotların yanı sıra, kozmosu keşfedebilecek uzay aracı yaratan seçkin bilim insanlarının ve mühendislerin çalıştığı bir yer oldu.

NASA’da çalışanlar NASA’nın misyonunu gerçekleştirmek, insanların yeni teknolojiler geliştirmelerini, inşa etmelerini, uzay aracı bileşenlerini monte etmelerini, test etmelerini, astronotları ve pilotları eğitmelerini ve görev destek hizmetleri sunmak gibi görevlere sahiptirler.  NASA ayrıca, ABD genelinde binlerce bilim insanının araştırmasına fon sağlar.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Okumak Metni Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.