14 Eylül 2023, 16:11
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Televizyoncu Ali Dinleme Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 242-243-244-245 “Televizyoncu Ali” Dinleme Metni Cevapları MEB Yayınları 8. Tema İLETİŞİM6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 242. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Teknolojik cihazlarla günde ortalama ne kadar süre geçiriyorsunuz? Bu sürenin hayatınıza etkileri nelerdir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Günde ortalama 2 saat geçiriyorum. Bu süreyi genellikle ödevlerimi bitirdikten sonra eğlenmek için kullanıyorum. Film izliyor veya oyun oynuyorum. Bence bu şekilde teknolojik cihazlardan zarar görmem. Ancak bu süreyi çok uzatırsam görebilirim.
1. ETKİNLİK

Metni televizyonun bozulduğu kısma kadar dinleyiniz. Olayların gelişimi ve sonucu hakkındaki tahminlerinizi boş bırakılan yere yazınız. Daha sonra metnin devamını dinleyiniz.

Cevap:

Televizyon bozulduktan sonra Ali kendini boşlukta hissetmiş. Eve gelince ödevlerini artık düzgün yapıyor, derslerine çalışıyormuş. Ancak bunlar bitince ne yapacağını bilemiyormuş. Bu durumu çözmek için bir gün babası eve birkaç kitapla gelmiş. Ali’nin masasına macera dolu kitapları bırakmış. Ali yine okuldan gelip ödevlerini yapmış ve boş boş oturmaya başlamış. Sonra sıkıntıdan kitaplardan birini açıp okumaya başlamış. Birden kendini çok heyecanlı bir maceranın içinde bulmuş. Artık her gün ödevlerini yaptıktan sonra kitap okuyormuş.  Bir gün Ali televizyonun tamir edildiğini görmüş ve izlemeye başlamış. Ancak hemen sıkılmış. Okuduğu heyecanlı kitaplardan sonra bu hiç ilgi çekici gelmemiş. O günden sonra kitap okumayı çok seven biri olmuş.
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 243. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Ali’nin televizyonu çok izlemesine annesi ve babası nasıl tepki göstermişlerdir? Metinden örnek cümleler veriniz.

Cevap: Annesi ve babası durmadan söyleniyormuş. Annesi “Oğlum gözlerine acı.” diyormuş. Babası “Derslerine yeterince çalışmıyorsun.” diyormuş.

2. Televizyonun bozulmasıyla birlikte Ali’nin hayatında ne gibi değişiklikler olmuştur?Cevap: Ali ödevlerini özenerek yapmış, dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynamış, ailesiyle iletişim kurmuş, kitap okumuş, ailesine ev işlerinde yardım etmiştir.

3. Ali’nin televizyonun tamir edildiğini fark etmemesi onun açısından nasıl bir gelişmedir? Değerlendiriniz.

Cevap: Televizyon yokken Ali yaşamında yapacak pek çok şey olduğunu anlamıştır. Bu nedenle televizyonu fark etmemesi onun yaşamına ve uğraşlarına döndüğünü göstermektedir.

4. Sizin televizyon bağımlılığı konusunda Ali ile benzer ve farklı yönleriniz nelerdir? Hayatınızdan örnekler vererek açıklayınız.Cevap: Ben de Ali gibi televizyon izlemeyi severim. Ancak Ali’den farkım ben her zaman televizyon izlemem, sadece sevdiğim bir film veya program olursa izlerim.

5. Sizce Ali’nin televizyonla çok vakit geçirmesinde neler etkili olmuş olabilir? Değerlendiriniz.

Cevap: Ali’nin arkadaş çevresinin olmaması, hobileri olmaması veya ailesiyle vakit geçirememesi bunda etkili olmuş olabilir. Hobileri olan ve arkadaşlarıyla zaman geçiren birinin aklına her zaman televizyon gelmez.

6. Televizyon icat edilmeden önceki dönemlerde yaşıyor olsaydınız sizce hayat nasıl olurdu? Olumlu ve olumsuz yönlerini arkadaşlarınızla tartışınız.Cevap: Bunun olumlu yönü insanlarla daha fazla iletişim kurmak, haberleri takip etmek için gazete okumak ve göz sağlığımızın hemen bozulmamasıdır. Olumsuz yönleri ise faydalı program ve belgeselleri izleyememek, tüm dünyadaki gelişmelerden uzak kalmak olabilir.


3. ETKİNLİK

Metnin konusunu belirleyerek yazınız.

Cevap: Televizyon bağımlılığının zararları.


4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin ana fikrini belirleyerek yazınız.Cevap: Televizyon bağımlılığı bizi sorumluluklarımızdan ve sosyal yaşamımızdan koparır.


5. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metne farklı bir başlık yazınız.

Cevap: EKRANLI KUTUYA BAĞIMLI OLMAK


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 244. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

6. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni arkadaşlarınızla birlikte canlandırınız.Cevap: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.


7. ETKİNLİK

Siz Ali’nin anne babası olsaydınız onu televizyon bağımlılığından kurtarmak için nasıl bir yol izlerdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Ben olsaydım Ali’nin mutlu ve sosyal bir çocuk olmasını sağlardım. Çünkü pek çok çocuk sosyalleşmediği ve ailesiyle iletişim kuramadığı için teknolojik cihazlarla vakit geçirmektedir. Ali’yi birlikte basketbol, futbol gibi sporlarla uğraşmaya teşvik ederdim. Ona satranç oynamayı öğretirdim. Onunla müzelere giderdim. Ona kitap okuma ve günlük tutma alışkanlıkları kazandırmaya çalışırdım. Arkadaş edinmesine yardımcı olurdum.
8. ETKİNLİK

Yeşilay tarafından hazırlanmış filmi izleyiniz. Bu filmden hareketle soruları yanıtlayınız.

1. Filmde iki arkadaş nasıl iletişim kurmaktadır?

Cevap: İki arkadaş telefonla mesajlaşarak iletişim kurmaktadır.

2. Filmdeki gencin bulunduğu ortamı değerlendiriniz.Cevap: Genç cin bulunduğu odada cep telefonu ve bilgisayarı vardır. Bunlar dışında etkileşimde bulunabileceği biri veya bir şey yoktur.

3. Filmin sonunda gencin fiziki durumuna bakarak hangi sonuçlara varabilirsiniz?

Cevap: Gencin özellikle göz altlarındaki morluklar dikkat çekmektedir. Bu duruma uzun süre ekrana bakmak ve uykusuzluk neden olmuştur. Ayrıca yorgun ve hissiz görünmektedir.

4. Teknoloji bağımlılığı konusunda kendinizi değerlendiriniz.

Cevap: Teknolojiyi kullanmayı seviyorum. Özellikle bilgisayar kullanan biriyim. Ancak bilgisayarı uzun süre kullandığımda kendimi rahatsız hissediyorum. Bu nedenle her gün sadece belirli saatlerde bilgisayar kullanıyorum. Sorumluluk ve ödevlerimi bitirdikten sonra kullanıyorum. Teknoloji olmadığı zaman kendimi rahatsız hissetmem. Başka şeylerle uğraşarak vakit geçirebilirim. Teknolojiye bağımlı değilim.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 245. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Yaptığınız araştırmalardan yola çıkarak teknolojik cihazların insanlar arasındaki iletişime olumsuz etkilerini anlatan metninizi yazınız. Yazdıklarınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz.

Cevap:

TEKNOLOJİYLE İLETİŞİM

Teknolojik cihazların insanlara pek çok faydası vardır. Bununla birlikte farklı yönlerden zararları da vardır. Özellikle iletişim alanında olumsuzluklar yaşanabilmektedir.

İnsanlar kısa mesaj yoluyla haberleştiği için yüz yüze görüşme ihtiyacı duymazlar. Bu nedenle duygu ve düşüncelerini sadece yazı ve emojilerle ifade ederler. Bu durum insanlar arasındaki ilişkinin zayıflamasına neden olur. İnsanlar yüz yüze konuşamaz, gerçek fikirlerini söyleyemez hale gelir. Tüm iletişim ihtiyacını teknolojik cihazlar yoluyla gideren bir insan sosyal yaşama katılma ihtiyacı duymaz. Bu durum toplumda asosyal bireylerin yetişmesine neden olur. Dolayısıyla zamanda toplum içinde nasıl davranmamız gerektiğini unutmamız mümkün olur.

Teknoloji ile farklı iletişim yollarını kullanmak mümkündür. Ancak teknolojiyle iletişimin normal düzeyi aşmaması önemlidir. Böylece insan ilişkileri daha sağlam olur.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Oya Metni Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.