25 Eylül 2022, 10:33
murat
Yönetici

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18-20-21-22


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 18-20-21-22 Cevapları Gün Yayıncılık

Ahiret Hayatının Aşamaları Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları Gün Yayıncılık

“Mahşerde toplanmak” ifadesi size neleri çağrıştırmaktadır?

Cevap: Mahşerde toplanmak dendiği zaman bütün insanlar öldükten ve kıyamet koptuktan sonra ölülerin yeniden diriltilerek, hesap görülünceye kadar bekledikleri yer olarak biliyorum. Tüm insanların bir arada oldukları kalabalık yer.


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Gün Yayıncılık

Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan başka ne gibi örnekler yer alır? Bu konudaki gözlem ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Mevsimlerin oluşması, güneşin her gün doğması ve batması, ağaçların yapraklarını dökmesi bahar ile yeniden canlanması, toprağın kuruması ve yeniden yeşermesi gibi örnekler verilebilir.
7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Gün Yayıncılık

İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında nasıl bir rol oynayabilir? Tartışınız.

Cevap: İnsanların her yaptıklarının bir karşılığının olduğunu bilmesi onun hareketlerini ve davranışlarını etkilemesine neden olur. İyilik yaparsa iyilik bulacak, kötülük yaparsa cezası olacağını bilmesi insanın iyilik yapmasına vesile olur. Allah korkusu ve her şeyin bir bedelinin olduğunu bilmesi insanların kendini düşünmesine ve iyilik yapmasına neden olur. Bu davranışlar ise toplumda iyiliğin artmasına kötülüklerin azalmasına sebep olur.


7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları Gün Yayıncılık

“Kim (Allah’ın huzuruna) iyilikle gelirse ona, getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o, sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır…” (En’âm suresi, 160. ayet.)“(Lokman öğütlerine şöyle devam etti.) Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa, bir kayanın içinde yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa Allah onu çıkarır, getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.” (Lokman suresi, 16. ayet.)

Yukarıdaki ayetlerden, dünyada yapılanların karşılığı ve ahiret konularında ne gibi ilkeler çıkarılabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Bu ayetlerden Allah’ın çok merhametli olduğu anlaşılmaktadır. Allah’ın adil olduğu anlamı çıkar. Çünkü yapılan iyilikler on katı ile mükafatlandırılırken yapılan kötülükler sadece kendi karşılığınca cezalandırılmaktadır. En ufacık iyilikler ve kötülüklerin mutlaka ahirette karşımıza çıkacağı anlaşılmaktadır.


 Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Bu dersi sadece iyi not almak için çalışmamalıyız. Bunları bilmek tüm hayatımızı etkiler. Bunları öğrenmemize yardım ettiğiniz için teşekkürler.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.