12 Ocak 2020, 09:52
murat
Yönetici

7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 71. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 71

C. Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan yerlere yazınız.

İstanbul ve Çanakkale Boğazlan en çok hangi ülkeler için önemlidir? Neden?

– En çok Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler için önemlidir.Bu ülkelerin başında Rusya , Ukrayna, Gürcistan ve Romanya gelmektedir.Bu ülkelerin Akdeniz’e gemileri ile geçmeleri ve oradan başka denizlere gitmeleri ancak bu boğazlar ile olmaktadır.Ticaret için, ordu için önemlidir.
İstanbul ve Çanakkale Boğazlarındaki taşımacılığın bugünkü durumu ile ilgili araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarını aşağıya yazınız.
– İstanbul ve Çanakkale boğazlarından yıllık ortalama 50 Bin gemi geçmektedir.Bu geçişlere kılavuzluk eden römorklar da vardır.Bu da ülkemize para kazandırmaktadır.

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarındaki taşımacılıktan ülkemiz nasıl kazanç elde etmektedir? Yazınız.– Her geçen ticari gemilerden vergi alınmaktadır.Bunun yanında kılavuzluk hizmetleri,turistik gemiler ve gelen yolcuların bıraktıkları dövizler, liman işletmeciliğinin verdiği hizmetler sayesinde para kazanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.