24 Mart 2022, 14:07
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 168-169. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 168, 169  Cevapları

TEMA DEĞERLENDİRME SORULARI


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 168. Sayfa Cevapları

KAZLARDAN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR!
Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde bir formasyonla uçtuklarını görmüşsünüzdür. Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar. “V” şeklinde uçulduğunda uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yapıyormuş. Böylece “V” şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini %70 oranında uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup hâlinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış. Bir kaz, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor. “V” grubunun başında giden kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor böylece her kaz, grubun her noktasında yer almış oluyor. Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar.Gruptaki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta/yaralı kazın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene ya da eğer ölürse ölümüne kadar onunla beraber kalıyorlar,yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiçbir kaz grubu kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor.

1. Yaban kazları havada neden “V” şeklinde uçmaktadır?

Cevap: Uçuş menzilleri bu şekilde daha fazla olduğu içim.Kanat çırptıklarında oluşan hava akımı kuşların daha az yorulmasına ve daha uzağa gitmelerini sağlamaktadır.

2. Yaban kazlarının uçuşu sırasında her kazın, grubun her noktasında yer alması nasıl sağlanıyor?Cevap: En öndeki kaz en arakaya geçiyor ve bu şekilde nöbet değişimi yapıyorlar.

3. Yukarıdaki metnin içeriğine uygun farklı bir başlık belirleyiniz.

Cevap: Kazların İnanılmaz Yolculuğu7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 169. Sayfa Cevapları

4. Kazlardan Öğrenilecek Çok Şey Var!” metninden basit, türemiş ve birleşik fiillere en az üçer tane örnek bularak uygun kutucuklara yazınız.

Basit Fiiller: yorulmak, geçmek, çekmek

Türemiş Fiiller: görmüşsünüzdür, uçulduğunda, yapıyormuş

Birleşik Fiiller: devam etmek, yararlanamamak, yer almak, uçabilmek, reddetmek5. Aşağıdaki cümlelerin fiillerinde zaman (anlam) kayması vardır. Cümlelerdeki zaman kaymalarını düzelterek cümleleri yeniden yazınız.

Hoca bir gün göle maya çalar.

Cevap: Hoca bir gün göle maya çalmış.

Aradığımız mağaza şu sokakta olacak.Cevap: Aradığımız mağaza şu sokakta olabilir.

Evdeki işimiz biraz sonra biter.

Cevap: Evdeki işimiz biraz sonra bitecek.

Hemen burayı terk ediyorsun!Cevap: Hemen burayı terk et.

Buyurun, kimi aradınız?

Cevap: Buyurun, kimi arıyorsunuz?

6. I. O hâlde önce içine dön, kendini geliştir sonra git, dış dünyada bir şeyler başar.
II. Başarıyı içimizde hazırlar, dışımızda gerçekleştiririz.
III. Sonra tekrar içine dön, tekrar kendini geliştir sonra tekrar dışa dön, bir şeyler başar.
IV. İçimizde tasarladığımızı dış dünyada gerçekleştirmek başarıdır.
Yukarıda verilen numaralandırılmış cümlelerle bir paragraf oluşturulduğunda sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?A) III, II, I, IV B) II, IV, III, I
C) II, IV, I, III D) IV, II, I, III

Cevap: D

7. 1983 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi doğduğum ilçede tamamladım. Okul dergilerinde hikâye ve deneme yazıları yazdım. 2007 yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazmaya devam ettim.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Hikâye B) Otobiyografi C) Günlük D) AnıCevap: B


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 168-169. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
02 Mart 2022, 20:11

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2771

Çok ama çok teşekkür ederim mükemmel olmuş daha fazla kitapların olmasını da isterim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.