26 Mart 2022, 21:13
murat
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 44-45-46-47-48-49-50-51. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Mürefteli Kadınlar ve Emin Astsubay Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 Cevapları Meb Yayınları


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

Milli birlik ve beraberliğin önemini açıklayınız.

Cevap: Milli birlik ve beraberlik vatan için çok önemlidir.Birlikten kuvvet doğar.Ancak milli birlik ve beraberlik olduğu zaman insanlar ortak bir duyguda birleşirler.Bu duygu da milleti daha güçlü kılar.

Atalarımız Milli Mücadele Döneminde ne gibi zorluklarla karşılaşmışlardır?Cevap: Milli mücadele döneminin en zor yanlarından bazıları yeterli cephanenin olmaması, yeterli besin olmaması, fakirlik olması, genç nüfusun az olması, olanaksızlıklar, ulaşım zorlukları.

Çanakkale Savaşı ile ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Çanakkale Savaşı denince aklımıza ilk gelen Mustafa Kemal Atatürk’tür.Çanakkale’de gösterdiği kahramanlıklar ülkemizin işgal edilmesini önlemiştir.Yurdun dört bir yanından gelen insanların canları pahasına verdikleri bir mücadeledir.Bu savaş tüm imkansızlıklara rağmen kazanılmış muazzam bir zaferdir.
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 48. Sayfa Cevapları

1. Etkinlik

a) Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyerek aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

Cevap:

Sahra: çöl.

b) Metinden bulduğunuz kelimeleri kullanarak “Millî Mücadele” ile ilgili bir paragraf yazınız.Cevap: Milli Mücadele yılları oldukça zor şartlar altında geçiyordu.Sahra çadırlarından hastaneler yapılmış sağlam kalan binalar da barınak olarak kullanılıyordu.Yaralı askerlerin bakımını gönüllü hemşireler yapıyor, doktor sıkıntısı yaşanıyordu.Fakat içlerindeki vatan aşkı onları diri tutuyordu.

2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Okuduğunuz metinde Mürefte kasabası hakkında hangi bilgiler verilmiştir?

Cevap: Mürefte, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı küçük bir deniz kasabadır. Balkan Savaşı sırasında Bulgarların eline geçmiştir. Onlar, burayı yakıp yıkmışlardır ama buna rağmen güzelliği yerindedir. Bu yörede tuğla ocakları, ipekçilik ve bağcılık meşhurdur.2. Çanakkale Savaşı sırasında sizce Mürefte kasabası neden önemli bir yere sahiptir?

Cevap: Çünkü Yaralılara bakmak savaşta çok önemli bir durum ve ihtiyaçtı. Mürefteli kadınların da çok büyük katkısı ilse savaşta yaralılara bakılmıştır Mürefte’de. Çanakkale’de yaralanan subay ve erlerimiz burada kurulan hastane ve bakım evlerine getirilerek tedavi ediliyordu. Bu sırada Mürefte’nin tek okulu da hastaneye dönüştürülmüştü. Okul sıralarının üzerine yataklar seriliyor, hastalar burada tedavi oluyordu.

3. Mürefteli kadınların hasta bakıcılık ve hemşirelik dışında yaptığı işler nelerdir?

Cevap: Her kadın, evinde yaptığı ev yemeklerini buraya getiriyor, yaralılara elleriyle yediriyordu. Hastalar bundan çok memnun kalıyordu. Zaten Mürefteli kadınların yakınları da askerdi. Yaralılara bakarken kocalarını, kardeşlerini hatırlıyor; kendilerini avutuyorlardı. Bazen kadınlar yaralı askerlere moral veriyor Onların ilaçlarını veriyor, yemeklerini yediriyorlardı.4. Mersinli Emin Astsubay neden Mürefte’ye getirilmiştir?

Cevap: Yeşilsırt’ta yaralı bir askere yardım ederken atılan bir el bombasıyla sırtından yaralandığı için tedavi amacıyla getirilmiştir.

5. O dönemde yaşamış olsaydınız Çanakkale Savaşı’nda sizin de yapabileceğinizi düşündüğünüz yardım çalışmaları neler olabilirdi?

Cevap: Askerlere cephane taşırdım.Onlara yemek dağıtırdım.Ne görev var ise hepsini yapmaya çalışırdım.6. Metnin ana fikri nedir?

Cevap: Çanakkale Savaşında Kadınların Önemi

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 49. Sayfa Cevapları

3. Etkinlik

a) “Mürefteli Kadınlar ve Emin Astsubay” metninden deyimlerin kullanıldığı cümleleri bularak örnekteki gibi kutulara yazınız.

Cevap:eline geçmek: Balkan Savaşı sırasında Bulgarların eline geçmişti.
Canla başla çalışmak / görülmeye değer olmak : Mürefteli kadınların canla başla çalışmaları gerçekten görülmeye değerdi.
kendini avutmak: Yaralılara bakarken kocalarını, kardeşlerini hatırlıyor; kendilerini avutuyorlardı.

b) Bulduğunuz deyimlerin metne olan katkısını belirleyiniz.

Cevap: Metni daha zengin ve akıcı hale getirmiştir.Metnin anlam yönünden artmasına katkı sağlamıştır.

4. Etkinlik

Görselleri verilen ana karakterlerin adlarını ve özelliklerini metinden hareketle altlarına yazınız.Cevap:

Hemşire SERPİL HANIM
Mersinli Emin Astsubay


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 50. Sayfa Cevapları

5. Etkinlik

Metni, okurken altını çizdiğiniz bölümlerden hareketle özetleyiniz.

Cevap: Mürefte Tekirdağ’da çok önemli bir kasabadır.Burada yaşayan kadınlar yaralı ve hasta askerlere bakıyor, onlar ile ilgileniyordu.Mersinli Emin Astsubay yaralanınca buraya getiriliyor ve Serpil hemşire ile tanışıyor.Daha sonra Emin Astsubay iyileşiyor ve tekrar cepheye dönüyor.Sina cephesinde iki gözünü de kaybediyor.6. Etkinlik

Seçtiğiniz kadın kahramanlarından birisiyle ilgili hazırladığınız sunumu yapınız.

Cevap: Erzurumlu Kara Fatma

Gerçek adı: Fatma Seher Erden
Takma adı: Kara Fatma
Doğum yeri ve yılı: Erzurum, 1888
Ölüm yeri ve yılı: İstanbul, 2 Temmuz 1955
Bağlılığı: Türkiye Cumhuriyeti
Hizmet yılları: 1919-1922/3 yıl
Rütbesi: Üsteğmen
Savaşları, çatışmaları: Kurtuluş Savaşı
Madalyası: İstiklal madalyası
Sonraki işi: Emekli
*
Kurtuluş Savaşı kahramanlarından üsteğmen rütbesinde olan tek kadın asker tarihi adıyla Erzurumlu Kara Fatma’dır. Bugünleri yaşayan çocuk, genç, yetişkin her insanımızın Kara Fatma’yı bilmesi hepimizini bir vefa borcudur dedik iki başlıkta bilgiler sunduk:

SAVAŞ ÖNCESİ KARA FATMA:

•Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendi. Balkan Savaşına katıldı. Askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı.
•Birinci Dünya Savaşında Kafkas cephesinde kendi ailesinden 9-10 kadınla birlikte savaştı. Eşi Binbaşı Ahmet Beyin Sarıkamış’ta şehit oludğu haberini aldıktan sonra doğum yeri olan Erzurum’a döndü.
•1919’daki Sivas Kongresi’ne katılabilmek ve Mustafa Kemal ile görüşebilmek için Sivas’a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Daha sonra aldığı talimatla İstanbul’a gitti. Silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu. İzmir, Yunan işgaline uğrayınca İzmir’e geçti. İzmir’in kurtuluşu için savaştı.
•1. ve 2. İnönü Savaşı ile Sakarya Meydan avaşında Dumlupınar meydan savaşında çarpıştı. 300 kişilik bir birliğe sahipti.
•Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikopis’in birliğine esir düşmüşse de kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçti. Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunda rol oynadı. Bir keresinde onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlaran oluşan Yunan subayı ve 24 Yunan askeriyle geri döndü.

SAVAŞTAN SONRAKİ KARA FATMA:

•Fatma Seher hanım, askerliğe çavuşluk rütbesiyle başladı, askerlikten üsteğmen rütbesiyle emekli oldu. (Emekli maaşını Kızılay’a bağışladı)
•Fatma Seher hanımın eşi ve iki oğlu savaşta şehit olmuştur. Hem şehit eşidir, hem de şehit annesidir.
•Fatma Seher hanım, kendisiyle birlikte savaşa katılan ve bir çatışmada elini ve akli dengesi bozulan yeğeni küçük Fatma’yı ve çocuklarını sahiplenmiştir.
•1933 yılında o zamanın tanınmış gazetecisi Mekik Sait Esen’in kendisiyle yaptığı röportaj Yedigün Dergisinde yayınlanmıştır.
•Yedigün Dergisinde yayınlanan röportaj yurtta geniş yankı uyandırmıştır. O zamanın İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Fatma Seher hanıma Kasımpaşa’da bir vakıf evi tahsis etmiştir. Daha sonraki dönemlerde Fatma Seher Erden hanıma gerektiği kadar yardım edilmediği için son yıllarında sefalete düşmüştür. Kurtuluş savaşı kahramanı Kara Fatma, geçirdiği bir hastalıktan sonra Darülaceze’ye yatırılmıştır.
Daha sonraki Kara Fatma’nın fakirlik ve çaresizliğini gören Kars Mebusu Tezer Taşkıran ve Rize Mebusu Yusuf Ziya Akçal’ın 1954 yılında verdikleri bir önergeyle TBMM Kara Fatma için 170 liralık aylık tahsis etti.
Kara Fatma adıyla Kurtuluş Savaşında bulunan Fatma Seher Erden 2 temmuz 1955 yılında Darülaceze’de 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mezarı Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığındadır.

7. Etkinlik

Aşağıdaki metinleri okuyarak soruları cevaplayınız.

7.Etkinlik

a) Metinlerin hangisinde yazar olayın kahramanıdır?

Cevap: A metni

b) Hangi metinde yazar başkalarının başından geçen olayları anlatmıştır?

Cevap: B metni

c) Birinci tekil kişi ekleriyle çekimlenen fiiller hangi metinde yer almıştır? Neden?

Cevap: A metni

ç) Üçüncü tekil kişi ekleriyle çekimlenen fiiller hangi metinde yer almıştır? Neden?

Cevap: B metni


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 51. Sayfa Cevapları

8.Etkinlik

a) Aşağıda mastar hâlinde verilmiş fiilleri istenen kip ve kişi ekleriyle çekimleyerek örnekteki gibi yazınız.

Cevap:

7. sınıf türkçe 51. Sayfa

b) Çekimlediğiniz fiillerin anlamlarında oluşan değişiklikleri yazınız.

Cevap:

Zaman ve kişi anlamı katıyor.

9. Etkinlik

“Birlik, beraberlik, vatan, fedakârlık, savaş, özgürlük, millet” kelimelerinden yola çıkarak A4 kağıdına “Millî Mücadele” temalı bir şiir yazınız. Yazdığınız şiire uygun bir başlık belirleyiniz. Şiirinizi sınıf panosunda paylaşınız.

Cevap: Bu etkinliği kendiniz yapınız.

Gelecek Derse Hazırlık

“Atatürk’ün çocuk sevgisi” ile ilgili şiirler bulunuz. Bulduğunuz şiirleri yazarak sınıf panosunda sergileyiniz.

Atatürk’ün çocuklarla ilgili sözlerini derleyiniz.

Cevap:

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

“Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 44-45-46-47-48-49-50-51. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Ekim 2022, 18:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3646

Bütün soruların cevabını yazdığınız için teşekkürler. Bazı sitelerde soruları atlıyorlar burası bu konuda çok iyi.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.