26 Mart 2022, 21:35
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 52-53-54-55-56-57-58-59. Sayfa Cevapları Meb Yayınları7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sığırtmaç Mustafa’nın Öyküsü Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59  Cevapları Meb Yayınları


SIĞIRTMAÇ MUSTAFA’NIN ÖYKÜSÜ

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 52. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

Toplumların geleceğinde çocukların nasıl bir yere sahip olduğunu nedenleriyle anlatınız.Cevap: Toplumların geleceğinde çocuklar çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü çocuklar o toplumun gelecekleri, ilerideki yöneticileri, ülkelere şekil verenleridir.

Atatürk’ün çocuklarla ilgili sözlerinden birkaçını arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”“Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”

Aşağıdaki görsellerin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.

7. sınıf türkçe SIĞIRTMAÇ MUSTAFA

Cevap: Atatürk çocukları çok seven, onlara değer veren bir liderdir.Ülkenin geleceğinin teminatı çocuklardır.
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 56. Sayfa Cevapları

1. Etkinlik

Metinde geçen bazı sözcüklerin anlamları aşağıda verilmiştir. Anlamı verilen sözcükleri bularak bulmacada işaretleyiniz.

Cevap:

ADAŞ
ÇELİMSİZ
KAHYA
KAPLICA
SIĞIRTMAÇ

7. sınıf türkçe 56. Sayfa2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Sığırtmaç Mustafa ile Atatürk nerede ve nasıl karşılaşmışlardır?

Cevap: Yalova kırlığında Sığırtmaç Mustafa çobanlık yaparken Atatürk’ün ona çiftliğin nerede olduğunu sorması ile tanışmışlardır.

2. Sığırtmaç Mustafa, neden Atatürk’ün kendisiyle eğlendiğini düşünmektedir?Cevap: Sığırtmaç Mustafa’ya para verdiği için şaşırmış acaba gerçekten mi veriyor yoksa eğleniyor mu diye düşünmüştür.

3. Atatürk’ün para teklifi karşısında Sığırtmaç Mustafa’nın davranışını nasıl buluyorsunuz? Onun böyle davranmasının nedeni ne/neler olabilir?

Cevap: Doğru buluyorum.Çünkü bir emek harcamadan para kazanmak doğru bir davranış değildir. Sığırtmaç Mustafa dürüst bir kişilik sergilemiştir.

4. Atatürk’ün, Sığırtmaç Mustafa’nın karşısına kendisine benzeyen bir kişiyi çıkarmasındaki amacı ne olabilir?Cevap: Onun ne kadar dikkatli ve zeki olduğunu öğrenmek için.

5. Atatürk’ün kendisiyle eğlendiğini düşünen Sığırtmaç Mustafa’nın yerinde siz olsaydınız Atatürk’le neler konuşurdunuz?

Cevap: Bu parayı karşılıksız alamam derdim.

6. Sığırtmaç Mustafa subay olduktan sonra Atatürk’le karşılaşmış olsaydı neler hissederdi?Cevap: Minnet, saygı ve sevgi dolu duygular içinde olurdu.Ayrıca gururlu olurdu.


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 57. Sayfa Cevapları

3. Etkinlik

Sığırtmaç Mustafa’nın Öyküsü” metninden alınan cümlelerden öznel olanların başına “Ö”, nesnel olanların başına “N” yazınız.

Cevap:

7. sınıf türkçe 57. Sayfa4. Etkinlik

Aşağıda verilen görsellerden yararlanarak okuduğunuz metni özetleyiniz.

Cevap:

Sığırtmaç Mustafa Yalova kırsalında sığırları güderken yanına doğru yirmi kadar atlı yanaştı ve en öndeki atlı atından inerek çiftliğin yerini sordu. Sığırtmaç Mustafa çiftliğin yerini tarif etti ve burada Atatürk ile tanışmış oldu.Fakat Sığırtmaç Mustafa o kişinin Atatürk odluğunu bilmiyordu.Atatürk Mustafa’ya para vermek istedi.Mustafa bunu kabul etmedi.Atatürk ısrar edince yanındaki cevizleri vermesi karşılığında parayı kabul etti ve Atatürk olduğunu anladı.Daha sonra Atatürk Mustafa’yı otomobil ile aldırıp köşke getirtti. Mustafa’yı okula göndermeyi teklif etti.Mustafa çok mutlu oldu ve daha sonra subay oldu.


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 58. Sayfa Cevapları

5. Etkinlik

Aşağıdaki kelime havuzundan seçtiğiniz kelime ve kelime gruplarının sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.Cevap: Milli Mücadele oldukça zor şartlar altında yapılıyordu.Vatanın bağımsızlığı için Mustafa Kemal Atatürk milli birlik ve beraberliği tesisi ederek, vatanı kurtardı.Ülkemiz bu günlere gelebildiyse Mustafa Kemal ve silah arkadaşları sayesinde olmuştur.

6. Etkinlik

Aşağıda “Sığırtmaç Mustafa’nın Öyküsü” metninden alınan bir bölüm verilmiştir. Bu bölümü oluşturan cümlelerde geçen çekimli fiilleri bularak örnekteki gibi işaretleyiniz.

Cevap:

7. sınıf türkçe 58. Sayfa


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 59. Sayfa Cevapları

7. Etkinlik

Sevgili öğrenciler, kendinizi “Sığırtmaç Mustafa’nın Öyküsü” metnindeki kahramanın yerine koyarak Atatürk’e bir mektup yazınız. Mektubunuzda giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine yer veriniz. Mektubunuzu verilen sayfa yapısına uygun bir şekilde imla ve noktalama kurallarına göre düzenleyiniz.

Cevap:

Saygıdeğeri Atam, 29.09.2018

Bu mektubu size olan minnet, şükran ve sevgimi dile getirmek için yazıyorum.Sizin sayenizde okudum ve bugün şerefli Türk Ordusunun bir subayı oldum.Siz olmasaydınız ben hala köylerde sığırtmaçlık yapıyor olacaktım.Bu aziz vatana subay olarak görev yapma imkanını sizin sayenizde buldum.Sizi sevgi, minnet ve şükranla yad ediyorum. Hoşça kalın.
Sığırtmaç Mustafa.

Adres: Gazi mahallesi 175. sok. Şişli/İstanbul

Gelecek Derse Hazırlık

“Tarihimizde millî birlik ve beraberliğimizi yansıtan olaylar” ile ilgili araştırma yapınız. Araştırmalarınızı yaparken “gov” ve “edu” uzantılı güvenilir sitelerden yararlanınız.

Cevap: Bir yurdun en değerli varlığı, yurttaşlar arasında ulusal birlik, iyi geçinme ve çalışkanlık duygu ve yeteneklerinin olgunluğudur. Ulus varlığını ve yurt erginliğini korumak için bütün yurttaşların canını ve her şeyini derhal ortaya koymaya karar vermiş olmak, bir ulusun en yenilmez silâhı ve korunma aracıdır. Bu sebeple, Türk ulusunun yönetiminde ve korunmasında ulusal birlik, ulusal duygu, ulusal kültür en yüksekte göz diktiğimiz ülküdür. Yüksek ve devrimci bir kültür düzeyine varmak için, önümüzdeki yıllarda daha çok emek vereceğiz. Pozitif bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir eğitiminde yeteneği artmış ve yükselmiş olan erdemli, güçlü bir kuşak yetiştirmek, ana siyasamızın açık dileğidir.
1935 (Atatürk’ün T.T.B.TV, s. 573)


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 52-53-54-55-56-57-58-59. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

22 Ekim 2022, 18:14

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2705

Mektup çok güzel olmuş duygulandım 🙁 Böyle şeyleri daha fazla görmek istiyoruz lütfen daha fazla kitap yapın teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.