26 Mart 2022, 20:03
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 68-69. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı Sayfa 68, 69 Cevapları Meb Yayınları

2. Tema Değerlendirme Cevapları 


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 68. Sayfa Cevapları

VATAN

Güneşi ve gökyüzünün yıldızlarını, Allah’ın sonsuz kudretini gösteren şimşekleri, kalbine korku veren fırtınaları ilk gördüğün yer: Vatanındır!
Beşiğinin üzerine gözleri sevgi dolu insanların eğildiği, ananın seni övünerek kucağında taşıdığı, babanın sana ilk nasihatleri verdiği yer: Vatanındır!
Dedelerinin âdetlerinin hüküm sürdüğü, toprağı üzerinde çalışıp ekmeğini kazandığın, kendine bir eş bulup aile yuvası kurduğun, çocuklarını yetiştirip büyüttüğün yer: Vatanındır!
Bayramlarında sevinip, yaslarında üzüldüğün, kayalık, bozkır, bataklık… Her karış toprağını ayrı ayrı sevdiğin, yabancı gözlerin hor bakmalarına dayanamadığın yer: Vatanındır!
Geçmişi ile övündüğün, geleceğine güvendiğin, yeryüzünde bütün ülkelerden üstün olmasını istediğin yer: Vatanındır!
Yaşlanıp yorulunca çınarlarının gölgesinde dinlendiğin, çocuklarının çocuklarını sevdiğin, ölünce ağlandığın ve arkandan uzun zaman anıldığın yer: Vatanındır!

(1, 2 ve 3. soruyu metinden hareketle cevaplayınız.)

1. “Beşiğinin üzerine gözleri sevgi dolu insanların eğildiği, ananın seni övünerek kucağında taşıdığı, babanın sana ilk nasihatleri verdiği yer: Vatanındır!” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir?Cevap: İnsanların doğduğu, doğduğu zaman yakınlarının akrabalarının olduğu yer, büyüdüğü, oynadığı ve ailesinin ona bir şeyler öğrettiği yer vatandır.

2. Vatanın tanımını yaparak aşağıya yazınız.

Cevap: Vatan insanların yuvasıdır.Doğduğu, büyüdüğü, akrabalarının olduğu, aynı dili konuşan insanların olduğu, aynı bayrak altında toplandığı, gerektiğinde uğruna canını verdiği toprak parçasıdır.3. Metnin ana fikri nedir?

Cevap: Vatan Sevgisi.

4. (1) Okan, Umut ve arkadaşlarının en çok oynadığı oyunlardan biri de kızılderiliciliktir.
(2) Çocukların yarısı başlarına tavuk tüyleri takar, yüzlerini boyalarla süsler ve kızılderili olur.

(3) Öteki yarısıysa Tommiks ve askerlerini canlandırır.
(4) Sokakta, merdivenli yolda, yokuştan aşağı koşarken filmlerde gördükleri gibi ellerini ağızlarına vurarak korkunç çığlıklar atarlardı.Numaralandırılmış cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 4


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 69. Sayfa Cevapları

5. Aşağıdaki paragraflarda anlatımın kaçıncı kişi ağzıyla yapıldığını belirtiniz.

DİYETDar kapısından başka aydınlık girecek hiçbir yeri olmayan dükkânında tek başına, gece gündüz, kıvılcımlar saçarak çalışan Koca Ali, tıpkı kafese konmuş terbiyeli bir aslanı andırıyordu. Uzun boylu,
iri pençeli, kalın pazılı, geniş omuzlu bir pehlivandı. On yıldır bu karanlık in içinde ham demirden dövdüğü kılıç namluları bütün Anadolu’da, bütün Rumeli’de, sınır boylarında büyük bir ün kazanmıştı.
Hatta İstanbul’da bile yeniçeriler satın alacakları kamaların, saldırmaların, yatağanların üstünde “Yapan Ali Usta” damgasını arıyorlardı. (…)
Ömer Seyfettin

KAŞAĞI

(…) Gümüş gibi parlayan bu güzel kaşağının dişlerine baktım. Çok keskin, çok sivri idi. Biraz köreltmek için duvarın taşlarına sürtmeye başladım. Dişleri bozulunca tekrar denedim. Yine atların
hiçbiri durmuyordu. Kızdım. Kızgınlığımı sanki kaşağıdan çıkarmak istedim. On adım ilerdeki çeşmeye koştum. Kaşağıyı yalağın taşına koydum. Yerden kaldırabileceğim en ağır bir taşı bularak
üstüne hızlı hızlı indirmeye başladım. İstanbul’dan gelen, belki de Dadaruh’un kullanmaya bile kıyamadığı bu güzel kaşağıyı ezdim; parçaladım. Sonra yalağın içine attım. (…)
Ömer Seyfettin

Cevap: 1. Tekil Şahıs.6. Aşağıdaki fiilleri verilen kip ve kişiye göre çekimleyerek birer cümlede kullanınız.

Cevap:

7. sınıf türkçe 69.sayfa

7. Aşağıdaki paragrafta yer alan çekimli fiilleri bularak altlarını çiziniz.Hira, sürpriz bir doğum günü partisi ile karşılaşınca gözlerine inanamadı. Herkes, her şey ne kadar da güzel görünüyordu. Tuğba ablası tam karşısında gülen gözlerle ona bakıyordu. Ve yanında Yusuf ve Buğra ağabeyleri… Derken Fındık’ın havlaması duyuldu. Hep birlikte koştular bahçeye. Bir de ne görsünler! Ömer, Fındık’ı yakalamaya çalışırken düşmüş yere. Üstü başı çamur içinde, yalnız keyfi de yerinde.

Cevap:
karşılaşınca
inanamadı
bakıyordu
duyuldu
koştular
düşmüş


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 68-69. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Ekim 2022, 18:15

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2771

Türkçe dersim pek iyi değil ancak iyi olması için çalışıyorum siz de bana yardım ediyorsunuz çok teşekkürler

04 Aralık 2022, 17:01

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2771

Arkadaşlar merhaba ben hep odevlerimi burdan yapıyorum ve çok memnunum tavsiye ederim ❤️

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.