27 Ekim 2022, 21:43
Donatello
Yönetici

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 92-93-94-95. Sayfa MEB Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 92-93-94-95. Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları

Güvenilir bir insan olarak bilinmek sizce neden önemlidir?

Cevap: Güvenilir insanlar toplumda saygınlık kazanır. Böyle kişiler dürüsttür, emanete sahip çıkar. Bu nedenle toplumun diğer üyeleri onun sözüne güvenir ve fikirlerini önemser. Güvenilir kişilere her konuda fikir danışılır. Güvenilir biri olarak bilinmek insanlarla olan ilişkimizi güçlendirir. Başkalarına örnek olmamızı sağlar.


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları

KONUŞALIM“Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” (Tirmizî, İman, 12.)

Yukarıdaki hadiste geçen “elinden ve dilinden emin olmak” ifadesinin hangi davranışları kapsadığını arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Elinden emin olmak, emanete sahip çıkmak demektir. Dilinden emin olmak da sözünde dürüst olmak demektir. Müslüman kişi ona emanet edileni korumayı bilir, hiçbir konuda yalan söylemez.
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları

KONUŞALIM

Hz. Peygamberin gençlik yıllarında Kâbe’nin onarılması kararı alınmıştı. Onarım bittikten sonra Hacerü’l- Esved’in yerine konulması olayında kabileler arasında çıkan tartışma neredeyse çatışmaya dönecekken Mekke’nin yaşlılarından biri, sorunun çözümü için Kâbe’ye gelen ilk kişinin hakem seçilmesi teklifinde bulundu. Orada bulunan herkes bu teklifi kabul etti ve hakemin vereceği karara uymaya söz verdi. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Kâbe’ye geldiğini gören herkes buna çok memnun oldu.

Mekkelilerin bu memnuniyetinin sebebi sizce ne olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Bunun nedeni Hz. Muhammed’in (s.a.v.) güvenilirliğinden emin olmalarıdır. Onun bu sorunu her tarafı memnun edecek şekilde çözeceğini bilmeleridir. Çünkü Hz. Muhammed (s.a.v.) o güne kadar insan ayırmadan güvenilir, adil, doğru kararlar vermiştir ve bu özelliğiyle herkes tarafından sevilmektedir.
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları

YORUMLAYALIM

Hz. Muhammed (s.a.v.) misafir olarak gittiği evdeki kadının çocuğunu “Gel sana bir şey vereceğim.” diyerek çağırdığını duyunca ona “Çocuğa ne vereceksin?” diye sordu. Kadın hurma vereceğini söyleyince Allah Resulü: “Eğer aldatıp ona bir şey vermeseydin sana bir yalan günahı yazılmış olurdu.” buyurdu.
(Ebû Dâvûd, Edeb, 88.)

Yukarıdaki hadise göre Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yalana bakışını yorumlayınız.

Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.) yalanın insanların duygularını incitecek bir durum olduğunun farkındadır. Yalan insanları kandırmaya yönelik bir davranıştır. Hz. Muhammed (s.a.v.) de bu davranışı yani birini kandırmayı veya duygularını incitmeyi bir Müslümana yakıştırmazdı.
Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 92-93-94-95. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 91. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 17:09

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ne zaman yapamadığım soru olursa bu siteye bakıyorum çünkü her zaman en güzel ve doğru cevap burada oluyor size çok teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.