28 Ekim 2022, 17:25
Donatello
Yönetici

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 99-100. Sayfa MEB Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 99-100. Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Davasındaki Cesaret ve Kararlılığı Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları

“Kararlılık ve cesaret, hedefe götüren en kestirme yoldur.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir?

Cevap: Kararlılık bir işi yapmak konusunda kesin olmadır. Cesaret ise dayanıklılık ve atılganlıktır. İnsan kendisine bir hedef belirlediyse kararlı olmak o iş konusunda dengeli olmasına, cesaret ise o işe başlamasına neden olur. İnsan başarılı olmak için kararlı ve cesur olmalıdır.

YORUMLAYALIM

Sahabe, cesaret ve şecaatte kendilerine örnek aldıkları Hz. Muhammed’i (s.a.v.), “İnsanların en iyisi, en cömerdi ve en cesuru” olarak nitelendirmiştir. Enes b. Mâlik’in (r.a.) anlattığına göre bir gece Medine halkı yüksek bir ses duyarak korkmuş ve sesin geldiği tarafa doğru gitmişlerdi. Bir atın üstüne atlayarak hepsinden önce sesin geldiği yöne atını süren Hz. Peygamber
(s.a.v.) ise dönerken onlara rastlamış ve boynunda kılıcıyla onları “Korkmayın, korkmayın!” diye teskin etmişti.
( Buhârî, Edeb, 39; Müslim, Fedâil, 48.)Yukarıdaki olayı okuyarak Hz. Peygamberin (s.a.v.) cesaretini yorumlayınız.

Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah’a olan güveninden dolayı cesaretini her zaman göstermiştir. Hayatı türlü zorluklarla geçtiği için cesur olmanın önemini bilmektedir. Aynı zamanda yakınları koruma niyetindedir. Cesaretinin en büyük kaynağının Allah sevgisi olduğunu söyleyebiliriz.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 99-100. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları 97-98. Sayfa MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 16:24

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Bu etkinlikleri yaptığınıza sevindim. her zaman iyi cevaplar bulamıyoruz. Benim için faydalı bir konu oldu. Teşekkürler.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.