28 Mart 2024, 14:49
can
Yönetici

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 226. Sayfa Cevapları Ata Yayınları


“8. Sınıf Ata Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 226” konusuna ulaşabilmeniz ve dersinizi daha iyi anlayabilmeniz için bu yayınımızı inceleyiniz.


kehribar taşı

Görselde bir amber (kehribar) taşı görülmektedir. Ülkemizde özellikle tespih yapımında ve dünya genelinde mücevher yapımında tercih edilen değerli bir taştır. Amber taşı aslında bir tür çam reçinesinin fosilleşmiş hâlidir. MÖ 600’lü yıllarda Anadolu topraklarında yaşamış olan Yunanlı Filozof Thales (Tales) amber taşını bir kumaş parçasına sürttüğünde tüy gibi hafif şeyleri çektiğini keşfetmiştir. Bu taş elektriğe de adını vermiştir. Elektrik kelimesi Yunanca amber taşı anlamındaki aber (kehribar) kelimesinin kökeninden gelmektedir.

Peki amber taşının kumaşa sürtüldüğünde çok daha hafif maddeleri çekmesinin sebebi ne olabilir? Arkadaşlarımızla tartışalım.Cevap: Amber taşı kumaşa sürülünce sürtünme hareketi dolayısı ile elektrik yüklenmektedir. Bu nedenle hafif maddeleri çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 225. Sayfa Cevapları Ata Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.