10 Mart 2022, 16:44
Yuri
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 104-105-106-107-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 104-105-106-107-108-109 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Uzay Giysileri Dinleme Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 104. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Bilim ve teknoloji ile ilgili hangi konudaki gelişmeler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız.

Cevap: Yapay zeka ile ilgili gelişmeler dikkatimi çekiyor. Bu gelişmeler sayesinde farklı özelliklere sahip robotlar yapılmaktadır. İleride robotların insanlara savaş açacağını düşünüyorum.2. Uzay kampı deyince aklınıza neler geliyor? Sizce uzay kampında neler bulunur?

Cevap: Uzay kampı deyince aklıma uzay gemisiyle bir gezegene iniş yapmak ve orada araştırma yapmak geliyor. Bence uzay kampında uzayda gezmek ve örnek toplamak için gereken malzemeler bulunur.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 105. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Metni dinlerken not aldığınız sözcüklerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahmininizi sözcüklerin sözlük anlamı ile karşılaştırınız. Sözcükleri anlamına uygun birer cümlede kullanınız.

Cevap:SİMÜLATÖR: Çeşitli cihazlar yardımıyla gerçek hayattaki bir olayın canlandırılmasını sunmak için programlanan bilgisayar yazılımlarıdır.

KAPSÜL: Basit bir şekle sahip olan, atmosfere yeniden giriş için herhangi bir kanat veya başka özellik olmaksızın kullanılabilen, genellikle insanlı bir uzay aracıdır.

KOZMİK: Evrenle ve onun genel düzeniyle ilgili.

BASINÇ: Bir yüzey üzerine etkide bulunan gücün yüz ölçümü birimine düşen miktarı, tazyik.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 106. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

“Uzay Giysileri” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Dinlediğiniz metnin konusu nedir?

Cevap: Metnin konusu uzay giysileri ve özellikleridir.

2. Uzay giysileri hangi bölümlerden oluşur? Açıklayınız.Cevap: Uzay giysileri camlı kask, üst gövde, eldivenler ve alt gövdeden oluşmaktadır.

3. Uzay giysisi olmadan uzaya giden astronot hangi zorluklarla karşılaşır? Açıklayınız.

Cevap: Bu durumda astronot oksijen yetersizliğinden bilinçsiz hale gelir. Kan ve tüm beden sıvıları önce kaynar, sonra donar. Organlar kaynayan sıvıdan dolayı genleşir. Kozmik ışın ve güneşten kaynaklanan radyasyon yüklü parçacıklara karşı savunmasız kalır. Yüksek hızla hareket eden toz parçacıkları bedenine çarpar.

4. Uzay giysilerinin astronota sağladığı kolaylıklar nelerdir?Cevap: Uzay giysileri gereken oksijeni sağlar, astronottan çıkan karbondioksidi yok eder. Gereken ısıyı sabit tutar. Astronotu gök taşlarından, radyasyondan korur. Temiz ve iyi bir görüş sağlar. İçinde rahat hareket edebilme, ana araçtaki komutanla iletişim ve uzay araçlarının dışında kolayca çalışma olanağı sağlar.

5. Uzay giysilerine, astronotların işini kolaylaştırmak için bir bölüm eklemeniz istenseydi hangi bölümü eklerdiniz?

Cevap: Uzaydaki boşluk nedeniyle astronotların birbirleriyle iletişim kurma imkanı yoktur. Bu nedenle astronot giysisine ufak bir telsiz mekanizması koymak isterdim. Böylece araç dışında da konuşabilirler.

6. Siz kampta olsaydınız takımın eğitmeni Zeynep’e uzay giysileri ile ilgili ne sormak isterdiniz?Cevap: “Uzay giysilerinin herhangi bir şekilde yırtılması mümkün mü? Eğer yırtılırsa astronot ne yapmalıdır?” diye sormak isterdim.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinle ilgili görüşlerinizi belirtiniz.

Cevap: Beğendim. Çünkü metin uzay giysileri hakkında bilgi veriyor ve uzay yaşamı ile ilgili merak uyandırıyor.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 107. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki haber yazısını okuyunuz.b) Okuduğunuz haber yazısının konusu nedir?

Cevap: NASA’nın Mars’a insanların isimlerini göndermesi.

c) Okuduğunuz medya metninin (haber yazısı) yazılış amacı nedir? (Bilgilendirme, kültür aktarma, eğlendirme…)

Cevap: Metnin amacı bilgilendirmedir.5. ETKİNLİK

Uzaya yolculuk yapan ilk kişi Yuri Gagarin’in bu yolculukta neler yaşamış olabileceğini kendinizi onun yerine koyarak arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmanızda beden dilini etkili bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

Cevap:

Sevgili arkadaşlar,
Uzay yolculuğu benim için harika bir deneyimdi. Bu yaşadığım en güzel şeydi. Benim için küçük bir uzay aracı ve onu taşıyan bir roket hazırlanmıştı. Yolculuğumda dünya etrafında bir yörünge boyunca turladım. Uzay aracındayken dünyayı uzaktan seyrettim ve bu gezegenin güzelliğine hayran kaldım. Dünyaya döndüğümde halk beni bir kahraman gibi karşıladı. Başarıma rağmen devlet beni yeniden uzaya göndermek istemedi. Çünkü başıma bir şey gelmesini istemiyordu. Ben de yaşamım boyunca hep mutlu ve gururlu bir astronot olarak yaşadım. Size tavsiyem hiçbir zaman bilim için çalışmaktan korkmayın.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 108. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Haber yazısında NASA’nın Mars gezegenine binlerce kişinin ismini göndereceğini okudunuz. Dâhil olduğunuz bir sosyal medya grubunda arkadaşlarınızla buraya başvuru yapmak için konuştuğunuzu hayal ediniz. Boş bırakılan yere kendi görüşünüzü yazınız.Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 108. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde özne ve yüklemlerin altını çiziniz. Karşısındaki kutucuğa cümlelerdeki yer tamlayıcılarını yazınız.

Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 108. Sayfa Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 109. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

“Gökyüzü, sadece uçmaktan korkanların sınırıdır.” Bob BELLO (Bab Bello) sözünden yola çıkarak bilgilendirici metin yazınız.

Yazınızda giriş, gelişme, sonuç bölümlerine yer veriniz.

Cevap:

CESUR OLMAK

Büyük başarılara imza atan insanların her zaman cesur kişiler olduklarını görürüz. Bu kişiler için korku hemen aşılması gereken bir engeldir. Önemli olan tüm engelleri aşıp ulaşılmak istenene ulaşmaktır.

Dünya tarihi boyunca pek çok bilim insanı çok sayıda icatta bulunmuştur. Bu insanları diğerlerinden ayıran özellikler sadece çalışkan veya meraklı olmaları değildir. Onları asıl başarıya ulaştıran meraklarının peşinden gidebilecek kadar cesur olmalarıdır. Cesareti olmayan bir insan önündeki engeli kaldırmak için uğraşmaz, hemen pes eder. Böyle kimseler için her şey bir bahane olabilir. Edison mum ışığında çalışırken “Çok karanlık, o yüzden çalışamam.” dememiş; karanlığı aydınlatma cesaretini göstermiş ve ampulü icat etmiştir. Onun gibi sayısız bilim insanı bizlere, imkanlarla yetinmeyip daha iyisini yapabileceğimiz konusunda örnek olmuştur.

Her insan hedefe giden yolda bazı engeller ile karşılaşır. Ancak insan sınırını kendi belirlemelidir. Pes etmez, cesurca davranırsak cesur olmayanların başaramadığını biz başarabiliriz.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Beğendiğiniz gurbet konulu bir şiiri ezberleyiniz.

Cevap:

GURBET

Gurbet o kadar acı
Ki, ne varsa içimde,
Hepsi bana yabancı,
Hepsi başka biçimde.

Eriyorum git gide,
Elveda her ümide!
Gurbet benliğimi de
Bitirdi bir içimde.

Ne arzum ne emelim,
Yaralanmış bir el’im.
Ben gurbette değilim,
Gurbet benim içimde.

Kemalettin Kamu


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 104-105-106-107-108-109. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 76-77. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

15 Ekim 2022, 15:20

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2694

Çok teşekkür ederim yazdığınız şiirler ve yazılar için geliyorum bu siteye hep özgün şeyler oluyor sağolun.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.