19 Aralık 2023, 22:05
Mehmet Akif
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 204-206-207-208-209. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 204-205-206-207-208-209 Cevapları Ferman Yayınları

6. Tema Sağlık Ve Spor: Güreş Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları Ferman Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Yaptığınız ya da izlemeyi sevdiğiniz sporlar hangileridir? Neden? Düşüncelerinizi anlatınız.

Cevap: Voleybol, futbol ve tenis sporunu seviyorum. Çok heyecanlı oldukları için onları izliyorum.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 206 Cevapları Ferman Yayınları

1. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirden alınan aşağıdaki dizelerde altı çizili olarak verilen kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamım öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarım sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.Cevap:

Ha bire yiğitler, koşun, kavrayın,

Tahmini Anlamı: Korkusuz cesur ve güçlü kişiler.Cümlem: Yiğit kahramanlar var oldukça ülkemize bir zarar gelmez.


Davullar çalınsın ulu divanda.

Tahmini Anlamı: Toplanılan yer, meclis.

Cümlem: Bütün insanlar divanda toplandı.
Alta geldim diye erinme yiğit,

Tahmini Anlamı: Zor gelmek, üşenmek.

Cümlem: Sabahları kalkmaya eriniyorum.


Şad olun yiğitler iki cihanda.Tahmini Anlamı: Mutlu olmak.

Cümlem: Kardeşimin başarıları ile şad oldum.


Şakırım, coşarım, nara atarım,

Tahmini Anlamı: Çok konuşmak, şarkı söylemekCümlem: Ahmet birden şakımaya başladı.


Öğerim yiğidi, alkış tutarım,

Tahmini Anlamı: Övmek.

Cümlem: Annem beni başkalarının yanında öğünce utandım.
2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları okuduğunuz şiire göre cevaplayınız.

1. Şiirde yiğitler neye benzetilmektedir?

Cevap: Aslana ve koça benzetilmektedir.

2. Şair yiğitlerden ne yapmalarını istemektedir?Cevap: Koşmalarını kavramalarını, ağırdan yanaşmalarını, meydanda dönmelerini, kapışmalarını, enseden kürekten tutmalarını, güreşin hakkını vermelerini istemektedir.

3. “Sizi seyretmeye göğüs gelir dar” dizesiyle ne anlatılmak istenmektedir?

Cevap: Güreşi seyretmenin çok heyecanlı olduğunu anlatılmak istenmektedir.

4. “Alta geldim diye erinme yiğit, / Üste geldim diye sevinme yiğit” dizeleriyle ne anlatılmak istenmektedir?Cevap: Altta kalanın yenileceğini zannetmemesi ve moralinin bozulmaması gerektiğini, üstte olanında galip geldim zannetmemesi ve gevşek davranmaması gerektiğini anlatmaktadır.

5. Şiirde geçen abartılı ifadeleri bulunuz.

Cevap: Aslanlar gibi kükremesi, güreşçileri izlemeye göğsün dar gelmesi, dağların güreşçileri görse kımıldayacak olması, şairin iki eli kanda olsa da güreşçileri övüp alkışlayacak olmasını söylemesi.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 207 Cevapları Ferman Yayınları

3. ETKİNLİK 

Okuduğunuz şiirin konusunu ve ana duygusunu aşağıya yazınız.Cevap:

Şiirin Konusu: Güreş sporu

Şiirin Ana Duygusu: Güreş sporunun heyecanı fazladır.


4. ETKİNLİK 

Aşağıdaki medya metninin bilgilendirme, olay yorumlama, eğlendirme, ikna etme ya da kültür aktarma amaçlarından hangisi ya da hangileri için hazırlanmış olduğunu altına yazınız.

Olimpiyat Şampiyonu Millî Okçu Mete Gazoz Hedef Büyüttü!

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan milli okçu Mete Gazoz, hedefinin olimpiyatlarda 4-5 altın madalya almak olduğunu söyledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda mücadele eden sporcular ve antrenörler için İstanbul’da “Yıldızların Gecesi-Team Türkiye Tebrik Resepsiyonu” düzenledi.
Organizasyonda milli okçu Mete Gazoz, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tokyo’nun kendisine çok güzel şeyleri hatırlattığım aktaran Mete, “Tokyo, benim dışımda herkes için tüm Türk halkı için çok güzel şeyler hatırlatıyor. Çok güzel bir anı oldu. Hem bu spor kültürünü çok daha küçük yaştaki çocuklara aktarabilmek için çok güzel bir turnuva oldu. Bütün herkesin bir buçuk hafta boyunca takip ettiği güzel bir andı. Benim için de çok güzeldi. Diğer herkes için de çok güzel geçmiştir.” ifadelerini kullandı.

Mete, bir gazetecinin hedefleri yönündeki sorusuna, şu yanıtı verdi: “Bir altın daha. Biraz daha böyle aç gözlü olmak lazım. Aslında aç gözlü güzel bir şey değil ama madalya konusunda güzel bir şey. Şimdi bir tane altın aldık evet ama bir sonraki olimpiyatlara çok daha kısa zaman kaldı. Hazırlanmak için çok daha kısa vaktimiz var. Şimdiden 2024’e hazırlanmaya başladık. Bu bir tane olan altın madalyanın sayısını arttıracağız. Benim hedefim de 4 altın madalya, 5 altın madalya.”

Mete, çok güzel bir gece geçirdiklerinin de altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu gece çok güzel oldu. Çünkü normalde biz sporcu olarak Türk kafilesindeki sporcular olarak çok sık bir arada olma şansımız olmuyor. Her sporcunun kendi takvimi ve programı birbirinden çok farklı. Sadece böyle turnuvalardan turnuvalara birlikte olabiliyorduk. Şimdi tarihi bir başarıdan sonra tekrar hep birlikte burada toplanmak, o zamanlan konuşmak tekrar birbirimize söylemek daha sonrası için de konuşmak çok güzel. Güzel bir gece olacağını düşünüyorum.”

Cevap: Bilgilendirici bir metindir.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları Ferman Yayınları

5. ETKİNLİK 

Aşağıdaki formu yönergelere uygun olarak doldurunuz.

Cevap

8. Sınıf Türkçe 208. Sayfa Cevapları Ferman yayın


 

6. ETKİNLİK 

Sınıfınızda millî sporcuların başarıları hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda empati kurma stratejisini uygulayınız. Bu stratejiyi uygulayabilmek için kendinizi konuşmanızdaki sporcunun yerine koyarak neler hissettiğini, yaşadığını, düşündüğünü ifade etmeye çalışınız. Konuşmanız sırasında beden dilinizi etkili kullanmaya özen gösteriniz. Beden dilini etkili kullanmanın konuşmacının vermek istediği sözlü olmayan mesajları iletmeyi kolaylaştıracağını unutmayınız. Konuşmalarınızda kelimeleri anlamlarına uygun kullanmaya özen gösteriniz.

Cevap:

Arkadaşlar bugün sizlere milli sporcuların başarılarını ve duygularını anlatmaya çalışacağım. Milli sporcu demek, Türk Bayrağını dalgalandırmak için var gücüyle çalışan sporcu demektir. Milli sporcu olmanın sorumluluğu çok fazladır. Bir ülkeyi temsil ederek başarılı olmaya çalışmak, çok çalışmak, başarısızlık durumunda insanların vereceği tepkileri düşünmek, ayrı bir psikoloji gerektirmektedir. Fakat milli sporcular bu olumsuzluklardan daha fazla, başarılı olmaya odaklanırlar. Bilirler ki arakalarında bir milletin, halkın gücü ve desteği vardır. Başarı geldiği zaman ülkesinde gururla gezer ve herkesin takdirini toplar. 


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 209 Cevapları Ferman Yayınları

7. ETKİNLİK 

Eba genel ağ adresinden millî güreşçimiz Taha Akgül’ün röportajını izleyiniz. İzlediğiniz videodan hareketle “bir metinden ve duyulardan hareketle yazma” yöntemini kullanarak aşağıya güreş konulu bir hikâye yazınız. Yazdığınız hikâyede mizahi öğeler kullanınız. Yazdığınız hikâyeyi gözden geçirirken varsa hikâyenizdeki yazım ve noktalama hatalarıyla anlatım bozukluklarını düzeltiniz. Yazdığınız hikâyeyi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Ahmet, küçüklüğünden beri güreşe ilgi duyan biriydi. Okulunda düzenlenen güreş turnuvalarını heyecanla bekler ve her fırsatta antrenman yaparak kendini geliştirmeye çalışırdı. Ancak, Ahmet’in bir problemi vardı: Küçük yaşından beri zayıf ve çelimsizdi, bu yüzden pek çok kişi onun güreşte başarılı olamayacağını düşünüyordu.

Bir gün, okulunda büyük bir güreş turnuvasının düzenleneceği duyuldu. Ahmet, bu fırsatı değerlendirmeye kararlıydı. Antrenmanlarına daha fazla ağırlık verdi ve güreşin sadece fiziksel güçle değil, aynı zamanda zihinsel güçle de ilgili olduğunu öğrendi.

Turnuva günü geldiğinde, Ahmet heyecan ve endişe içindeydi. İlk maçında karşısına çıkan rakibi oldukça güçlüydü, ancak Ahmet sahneye çıktı ve herkesi şaşırtarak maçı kazandı. Ardından bir sonraki maçlarında da aynı performansı sergileyerek finale kadar yükseldi.

Final maçı geldiğinde, Ahmet’in rakibi turnuvanın favorisiydi. Ancak Ahmet, sadece fiziksel gücü değil, aynı zamanda strateji ve hızı kullanarak mücadele etti. Sonunda, rakibini yenerek turnuvayı şampiyon olarak tamamladı.

Ahmet’in zaferi, sadece fiziksel gücün değil, aynı zamanda azmi, kararlılığı ve stratejisiyle mücadele etmenin de önemli olduğunu gösterdi. Okuldaki herkes, Ahmet’in güçlü iradesini ve başarısını konuşuyordu. Güreşteki zaferi, sadece bir spor başarısı değil, aynı zamanda kişisel bir zaferdi.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 198-200-201-202-203. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


12 Nisan 2024, 14:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Selam çok teşekkür ederim ödevimi yapmaya yardımcı oldunuz çok iyi bir site

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.