12 Ocak 2024, 12:31
Mehmet Akif
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 218-219-220. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 218-219-220 Cevapları Ferman Yayınları

6. Tema Sağlık Ve Spor: Obezite İle Mücadele Etmenin Altı Yolu Dinleme Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları Ferman Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

Aşın kilolu insanların yaşantıları ve karşılaştıkları zorluklarla ilgili neler biliyorsunuz? Anlatınız.

Cevap: Aşırı kilolu insanlar zor hareket ederler ve nefes nefese kalırlar. Bir çok hastalık aşırı kilodan dolayı meydana gelir. Kalp, diyabet, tansiyon gibi önemli ve tehlikeli hastalıkların temelinde aşırı kilo vardır. Kendi ihtiyaçlarını görmekte zorlanırlar, Fiziksel hareketleri sınırlıdır.


1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarım aşağıya yazınız. Anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamım öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarım sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.Cevap:

Kelime/Kelime Grubu: Obezite

Tahminim: Aşırı kilolulukCümlem: Annem obezite ile mücadele ediyor.

Kelime/Kelime Grubu: Vücut kitle indeksi

Tahminim: İnsan kilosu ile yağı arasındaki oran

Cümlem: Benim vücut kitle indeksim normalmiş.Kelime/Kelime Grubu: Diyabet

Tahminim: Şeker hastalığı

Cümlem: Günümüzde bir çok insan diyabetle mücadele ediyor.

Kelime/Kelime Grubu: AktiviteTahminim: Etkinlik

Cümlem: İnsanların yaşı ilerleyince aktiviteleri azalıyor.

Kelime/Kelime Grubu: Kalori

Tahminim: Vücut için gerekli enerjiCümlem: Kalori hesaplamalarını diyetisyenler yapıyor.

Kelime/Kelime Grubu: Aerobik

Tahminim: Bir jimnastik çeşidi

Cümlem: Her gün aerobik yapmak sağlık için gereklidir.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 219 Cevapları Ferman Yayınları

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1. Obezite nedir?

Cevap: Obezite, kişinin boyuna oranla fazla kilolu olma halidir. Vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması şeklinde tanımlanır.

2. Durağan yaşam ne demektir?Cevap: Durağan yaşam, günlük hayatta sadece nefes almak, öz bakım aktivitelerini yapmak ve minimum düzeyde hareket etmek demektir.

3. Egzersizin yararlan nelerdir?

Cevap: Kalori tüketimini artırarak kilo verdirir, kas gücünü artırır, kan dolaşımını düzenler, kalp ve akciğer fonksiyonlarını geliştirir, stres seviyesini azaltır, konsantrasyon düzeyini artırır, depresyon ve kaygı olasılığını azaltır, uykuyu düzenler, diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol ve birçok kanserden korunmayı sağlar.

4. Düzenli egzersiz yapan insanlarda hangi hastalıkların görülme ihtimali azalır?Cevap: Diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol ve birçok kanser türünün görülme ihtimalini azaltır.

5. Gün içerisinde yararlanabileceğiniz fiziksel aktivite fırsatları nelerdir?

Cevap: Merdivenleri tercih etmek, arabayı uzağa park etmek, toplu ulaşım araçlarından bir durak önce inmek, öğlen tatilinde küçük bir yürüyüşe çıkmak, televizyonu kapatmak.


3. ETKİNLİK 

a) Dinlediğiniz metnin oluşturuluş amacı nedir?Cevap: Obeziteye dikkat çekmek, obeziteden kurtulma yollarını anlatmak, sağlık ve obezite arasındaki ilişkiye dikkat çekmek.

b) Dinlediğiniz metin hangi kaynaktan alınmıştır? Metnin kaynağı güvenli midir? Neden?

Cevap: Metin gazete yazısından alınmıştır. Prof. Dr. Füsun UYSAL’ın bilgilerine yer verilmiş ve güvenlidir.


4. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metni özetleyerek aşağıya yazınız. Özetinizi yazarken tekrar edilen ifadelere ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz ayrıntılara yer vermeyiniz.

Cevap:

Obezite kişinin boyuna oranla fazla kilolu olmasına haline denir. Bel çevresinin fazla olması diyabet, tansiyon ve bazı kanser türleri ile ilişkili bulunmuştur. Prof. Dr. Füsun UYSAL obezitenin insan sağlığını tehdit eden bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Hedef bir an önce kilo vermek ve vücut yağ dağılım oranını sınırlara çekmektir.

Obeziteden kurtulmak için aktif bir yaşam sürmek durağanlıktan uzak kalmak gerekir. Gün içinde sürekli hareket halinde olmalı ve bazı fırsatları değerlendirmek gerekir. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmalı ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek gerekir.  Egzersizin bir çok faydaları vardır. Hem ruhsal hem bedeni sağlık için egzersiz önemlidir.

Hareket etmeyi eğlenceli hale getirebiliriz. Hafta sonlarını evde televizyon karşısında geçirmektense ailece bir aktivite yapabiliriz.

Obezite tedavisi bir hekim kontrolünde başlanmalı ve yapılmalıdır. Yürüyüş, yüzme ve dans gibi egzersizlerle işe başlamak gerekir. Egzersizin süresi zamanla artırılmalıdır. Egzersize yavaş başlanmalı ve egzersiz yavaş bitirilmelidir. Egzersizin germe hareketiyle bitirilmesi çok faydalı olacaktır.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları Ferman Yayınları

5. ETKİNLİK 

Egzersizin yararları konusunda bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzu düşüncelerinizi mantıksal bir bütünlük içerisinde ifade edecek şekilde ve görsel, işitsel vb. destekleyici materyaller kullanarak hazırlayınız. Sunumunuzdan önce prova yapmayı unutmayınız.

Cevap:

 Egzersizin Faydaları

Değerli Arkadaşlar!

Egzersiz, genel sağlığınızı destekleyen bir dizi olumlu etki sağlayan hayati bir aktivitedir. Düzenli egzersiz yapmanın birçok faydası vardır ve bu faydalar fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı kapsar.

  • Egzersiz, kalp ve damar sağlığını iyileştirir. Aerobik egzersizler, kalp atış hızını artırarak kan dolaşımını güçlendirir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
  • Düzenli egzersiz, kilo kontrolüne yardımcı olur. Kalori yakarak vücut ağırlığını düzenli bir seviyede tutar ve kilo verme sürecini destekler.
  • Egzersiz, kas ve kemik sağlığını artırır. Direnç antrenmanları kemik yoğunluğunu artırabilir, kas kütlesini koruyabilir ve kas gücünü geliştirir.
  • Egzersiz, metabolizma hızını artırarak enerji harcamasını arttırır. Bu, kilo kontrolüne katkıda bulunur ve enerji seviyelerini yükseltir.
  • Egzersiz, stresle başa çıkma becerilerini geliştirir ve ruh halini olumlu yönde etkiler.
  • Düzenli egzersiz, daha iyi bir uyku kalitesine katkıda bulunur. Ancak, egzersizi yatmadan önce yapmaktan kaçınılması önerilir, çünkü bu uykusuzluğa neden olabilir.
  • Egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Düzenli egzersiz yoluyla vücut, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha etkili bir savunma geliştirir.

Egzersiz, genel yaşam kalitesini artırabilir ve bir dizi sağlık sorununu önlemede veya yönetmede etkili olabilir. Ancak, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık durumunuzu dikkate alarak bir  doktordan onay almanız önemlidir.

Teşekkür ederim.


6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki köşe yazısını okuyunuz.

Tempolu Yürüyün

Yürüyüş yaparken kaç adım attığınız, ne kadar mesafe kat ettiğiniz önemli ayrıntılar ama en az bu iki parametre kadar önemli bir ayrıntı daha var: TEMPO!

Daha önce de birçok araştırmada tempolu yürümenin yürüyüşlerden elde edilecek faydayı önemli ölçüde etkilediği gösterilmişti. Konuya ilişkin yeni bir araştırmada da bu bilgi bir kez daha teyit edildi. İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma, daha hızlı ve güçlü bir yürüyüş temposunun bizi neredeyse 16 yaş gençleştirebileceğini net ve açık olarak ortaya koydu. Anlaşılan o ki tempo meselesi önemli. Peki, ayrıntılar? Hazırsanız buyurun…

Cumartesi yazımızda da altını çizdik, yürüyüş meselesinde de “sınıf atlamak(!)” önemli bir konu. Sınıf atlamanın yolu ise mevcut süreci geliştirmekten, yani yürüyüş temposunu yükseltip günlük egzersizlere belirli aralıklarla yeni ve farklı “bindirmeler” eklemekten geçiyor. Bindirmelerin daha doğrusu tempoyu yavaş yavaş yükseltmenin tek yolu, sadece “daha hızlı yürümek” değil. Yokuş yukarı tırmanma çalışmaları yapmak, merdiven çıkmak ve benzeri alternatifleri devreye sokmamızda fayda var. (…)

ÖZETİ ŞUDUR HIZLI YÜRÜ GENÇ KAL

Daha önce de yazdık, bir kez daha hatırlamamızda fayda var. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde yapılan bir değerlendirme, düzenli yürüyüş yapmanın ve her gün 6 bin ila 8 bin arasında adım atmayı garanti etmenin 60 yaş üzeri kişilerde ölüm riskini yüzde 54 azalttığını gösterdi. Bu değerlendirmede yaklaşık 50 bin kişiyi inceleyen 15 farklı araştırmanın verileri incelendi. Ulaşılan net ve açık sonuç ise şu oldu: 60 yaş altındaki kişilerin erken ölüm riskini düşürmeleri için “her gün en az 8 bin adım atmayı hedeflemeleri” öneriliyor. Kısacası konu yürüyüş olduğunda adım sayısı da gösterdiğiniz çabanın ve temponun yoğunluğu da son derece önemli ayrıntılar. Bu ayrıntıları asla unutmayalım.

Okuduğunuz köşe yazısından hareketle yürümenin sağlık açısından önemini açıklayınız.

Cevap: Yürümek özellikle de hızlı ve tempolu yürümek insanı neredeyse 16 yaş gençleştiriyor. 60 yaş üzerindeki kişilerde ölüm riskini yüzde 54 azaltıyor. Erken ölüm riskini azaltmak için her gün en az 6 bin ila 8 bin adım atmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 210-214-215-216-217. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.