12 Eylül 2023, 19:01
murat
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 38-39-40. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


1. Tema Erdemler: Dostluğun Değeri Dinleme Metni Cevapları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları Ferman Yayınları


 


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ferman Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Dostluk kavramı sizin için ne ifade eder? İnsanlar neden dostluk kurmaya ihtiyaç duyar? Düşüncelerinizi anlatınız.

Cevap: İnsanlar sosyal canlılardır. Yalnız yaşamak hem zor, hem de istenmeyen bir durumdur. İnsanların aileleri nasıl değerli ise, dostları da değerlidir. Mutlu anlarını, üzüntülü anlarını insanlar hep paylaşmak isterler. İşte dostlar tam burada devreye girer.Metni öğretmeninizden ya da “Dinleme/İzleme CD’sinden [Compact Disc (Kom-pakt Disk)]” dinleyeceksiniz. Metni dinlerken kaydı durdurarak olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulununuz. Tahminlerinizi defterinize yazınız. Dinleme sonunda tahminlerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.

Cevap: Bu etkinliği sınıfta yapmalısınız.


1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metindeki anlamım bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarını aşağıya yazınız. Metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarını sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.Cevap:

Kelime/Kelime Grubu: Filozof
Tahminî Anlamı: Felsefe ile uğraşan ve felsefenin gelişmesine katkıda bulunan kimse.
Cümlem: Filozoflar günümüze de vardır belki.

Kelime/Kelime Grubu: Felaket
Tahminî Anlamı: Büyük zarar, üzüntü ve sıkıntılara yol açan olay veya durum
Cümlem: Ülkemizde deprem felaketi yaşandı.

Kelime/Kelime Grubu: Ağ
Tahminî Anlamı:  İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü.
Cümlem: Balıkçılar denize ağ attılar.Kelime/Kelime Grubu: Avcı
Tahminî Anlamı: Avı kendine iş edinen kimse
Cümlem: Avcılar ormanda sessizce yürüyordu.

Kelime/Kelime Grubu: Fare
Tahminî Anlamı: Küçük vücutlu, kemirgen, memeli hayvan.
Cümlem: Evimizde bir fare gördüm.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ferman Yayınları

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1. Metinde anlatılan olay nedir?Cevap: Avcının ağına düşen güvercinlerin birlik olması ve avcının elinden kurtulmaları.

2. Metinde size en çok etkileyen bölüm hangisidir? Açıklayınız.

Cevap: Tasmalı güvercinin ilk önce kendisini değil arkadaşlarını kurtarmasını istemesi.

3. Tuzağa düşen güvercinler, kurtulmak için ne yapmaya karar vermişlerdir?Cevap: Birlik olmaya ve güç birliği yapmaya karar vermişlerdir.

4. Sizce güvercin neden tasmalıdır? Tartışınız.

Cevap: Daha önce onu başka birisi yakalamış ve tasma takmış olabilir.

5. Tasmalı güvercin, farenin önce öteki güvercinleri kurtarmasını istemiştir. Böyle bir durumda siz nasıl bir karar verirdiniz? Nedenleriyle açıklayınız.Cevap: Ben de aynı tasmalı güvercin gibi yapar önce dostlarımın kurtulmasını isterdim. Çünkü dostluk bunu gerektir.


3. ETKİNLİK  

Dinlediğiniz metni özetleyerek aşağıya yazınız. Özetinizi yazarken ana fikre bağlı kalarak ayrıntıya girmeden kendi cümlelerinizi kullanınız.

Cevap: Avcının ormana gelmesi ve ağını sermesi. Üzerlerine yem atarak kuşları çeker. Kuşlar ve tasmalı güvercin ağa takılır ve yakalanırlar. Tasmalı güvercin önderliğinde kuşlar el birliği yaparak birlikte uçup farenin vatanına giderler. Fare de ağları kemirir ve kuşlar kurtulur.


4. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini aşağıya yazınız.Cevap:

Metnin Konusu: Güvercinlerin ağa yakılması ve tasmalı güvercin öncülüğünde birlik olması ve uçarak avcının elinden kaçmaları.
Metnin Ana Fikri: Dostluğun Önemi


5. ETKİNLİK 

“Dostluğun Değeri” adlı metindeki varlık sayısı kadar öğrencinin bulunduğu gruplar oluşturunuz. Gruplarda rol dağılımı yaparak metni canlandırınız.

Cevap: Bu etkinliği sınıfta yapmalısınız.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları Ferman Yayınları

6. ETKİNLİK 

Sınıfınızda “dostluğun değeri” konulu hazırlıklı bir konuşma yapınız. Konuşmanızda güdümlü konuşma stratejisini uygulayınız. Bu stratejiyi uygulayabilmek için konuşma öncesinde konuyla ilgili beyin fırtınası yapınız. Konuşmalarınızda uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri kullanmaya özen gösteriniz.

Cevap:

DOSTLUĞUN DEĞERİ

İnsan, dostundan başka kime güvenebilir ki? Herkesin bir dostu mutlaka olmalı. Olmalı ki yükü hafiflesin, hayatı anlam kazansın. Sevinince ilk önce onu arasın. Üzülünce dostu gelsin onu teselli etsin. Hata yapınca uyarsın, doğru yapınca takdir etsin. Mutlaka insanın dostu olsun.
7. ETKİNLİK 

Aşağıya “dostluk” konulu hikâye edici bir metin yazınız. Yazacağınız metinde öncelikle zaman, mekân, şahıs ve olay unsurlarını belirleyiniz. Ardından yazacağınız metnin serim, düğüm ve çözüm bölümlerinde anlatacaklarınızı planlayınız. Mümkünse metninizde günlük hayattan örnekler veriniz.
Metni yazarken yazım kurallarına uymaya özen gösteriniz. Bu amaçla yazım kılavuzundan yararlanabilirsiniz.
Yazdığınız metni yazım, noktalama ve anlatım bozuklukları açısından gözden geçirerek düzenleyiniz. Yazdığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.

Cevap:

Dostluk Fedakarlık İster

Ali ve Hasan birbirlerine çok bağlı iki arkadaştır. İki gün önce akşam saatlerinde beraberce Acar Köyünün biraz dışında  dolaşırlarken Ali’nin bir incir ağacı görmesi ve incir yemek için ağaca çıkması ile olanlar olmuştu. Ali incir ağacına çıkıp incir yerken Hasan’da aşağıda duruyor ve dikkat etmesi için Ali’yi uyarıyordu. Ali ayağı kayınca ağaçtan düştü. Hasan çok korkmuştu. Hava kararmıştı ve etrafta kimsecikler yoktu. Seslenmesine rağmen kimseler duymuyordu. Hasan hemen aklına gelen ilk şeyi yapmaya başladı. İki tane uzun dal parçası buldu ve üzerlerine kendi kıyafetlerini koyarak bir seyyar sedye yaptı. Ali’yi, ona yatırıp köye kadar sürüklemeyi başardı. Köye gelince hemen ailesi araçla beraber Ali’yi hastaneye götürdüler. Ayağı kırılan Ali olanları ailesine anlattı. Ali’nin ailesi, kendisinin böyle bir dostu olduğu için çok şanslı olduğunu söylediler.

 

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 30-33-34-35-37. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


13 Eylül 2023, 21:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3646

Çok teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yaptım

01 Ekim 2023, 10:47

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3646

Sayenizde benle Berfin ödevi yaptık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.