12 Eylül 2023, 20:00
murat
Yönetici

İnsan Sevgisi Konulu Bilgilendirici Metin


SEVGİNİN GÜCÜ

insan sevgisi bilgilendirici metin

İnsanların var oluşlarından beri içlerinde olan en güzel duygudur sevgi. Sevmek, sevilmek değil midir hepimizin duygu dünyasındaki en büyük alan. Evet, sevgiden bahsediyoruz. Çeşit çeşit, farklı farklı, az veya çok ama var olan tek şey sevgi. Anne sevgisi, aile sevgisi, çocuk sevgisi, eş sevgisi, arkadaş sevgisi, vatan sevgisi, doğa sevgisi yaradan sevgisi ya da buna benzer bir çok sevgi. Hepsinin adı aynı, ama şekli farklı.

Sevgi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç değil midir? Hepimiz sevgiye ihtiyaç duymaz mıyız? İstemez miyiz annemiz , öğretmenimiz, kardeşimiz, arkadaşımız bizi sevsin? Tabi ki isteriz. Hatta en çok beni sevsin isteriz. Bunca yazar, bunca şair hep sevgiden bahsetmişlerdir. Mevlana “Sevgiden dertler şifa bulur” derken sevginin ne denli büyük bir duygu ve güç olduğunu vurgulamıştır. Yunus Emre ise “Sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz” dizesinde tam da bundan bahsetmiştir. Evet, bu dünyada en güzel duygudur sevgi.

İnsanların birlikte yaşaması, savaşların olmaması, huzur ve güvenin tesis edilmesinde de yine sevginin büyük bir rolü vardır. Sevgi, saygıyı da birlikte getirir. Sevginin yapamayacağı şey yok gibidir. Doğayı çok seversen, doğayı korursun. Yani sevgi, koruyucu bir kalkan görevi bile yapmaktadır. Bizler insan olarak içimizdeki sevgi duygusunu tutmayalım, bırakalım ki her yer sevgi dolsun.Bir önceki yazımız olan Toplum Hayatında Dostluğun Önemi Konulu Bilgilendirici Yazı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


04 Ekim 2023, 18:01

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3711

Sevgiyle bir gün yüzleştim yüzlercesiyim bir gün dü o günde bir gün

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.