10 Ekim 2023, 11:13
Mehmet Akif
Yönetici

Doğa Sevgisi Konulu Bilgilendirici Metin


Doğa Sevgisi Konulu Bir Bilgilendirici Metin

Doğa Tüm Canlılara Aittir

Doğa Sevgisi

Doğa, tüm canlıların ortak yaşam alanıdır. İnsanların, doğayı tahrip etmeleri ve kendilerine göre şekil vermeleri, diğer canlıların yaşamlarına saygısızlık etmek anlamına gelir. İnsanların, doğanın tek sahibi gibi davranmaları ve istediklerini yapabileceklerini zannetmeleri ve bu hakkı kendilerinde görmeleri kabul edilemez bir tutumdur.

Çok eski zamanlardan beri, insanların yaşama mücadelesinde başarılı olmalarında, doğanın kendilerine sundukları nimetler vardır. Ormanlardan faydalanarak evler, barınaklar yapmışlar, ağaçlara şekil vererek avlanma aletleri yapmışlar, ısınmada kullanmışlar, kaşık yapmışlar, mobilya yapmışlar, kısacası her türlü ihtiyaçlarını gidermişler. Bu yüzden Aşık Veysel, “Her sanatın ilkelidir” demiştir. İnsanlar, ihtiyaçlarına göre ağaçlara şekil vererek farkında olmadan sanatsal çalışmalar yapmıştır.

İnsanlar, yaşamları gereği bulundukları doğaya şekil verebilirler. Fakat bu durum, abartılı hal almaya başladığı zaman ormanlar yok oluyor, nesli tükenen hayvanlar oluyor. Bunları engellemek ve planlı yapmak gerekir. Ormanların yok olması bizim hayatımızı da tehlikeye sokuyor. Hava kirlilikleri, kuraklık gibi sorunlar insan sağlığını doğrudan olumsuz etkilemektedir. Bize düşen bilinçli olmak, doğaya saygı göstermek, her kesilen ağacın yerine en az on tane ağaç dikmek gerekir. İnsanların ihtiyacı olan ağaç ürünleri için endüstriyel ağaçların yetiştirilmesine hız vermek gerekir. Unutmayalım ki! doğaya verdiğimiz her zarar, aslında kendimize verdiğimiz zarardır. 

Bir önceki yazımız olan Ülkemizdeki Göçmenlerin Yaşadıkları Temel Sorunlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.