16 Kasım 2019, 17:37
Yuri
Yönetici

Doğa İle İlgili Kompozisyon Örneği


DOĞAYI SEVMEK temiz doğa

Doğa tüm canlıların yuvasıdır. Hepimiz doğada onun verdikleriyle yaşamımızı sürdürürüz. Bu nedenle onu her zaman korumayı ve yaşatmayı kendimize görev edinmeliyiz.

Hepimiz doğanın verdiklerinden faydalanırız. Temiz havasını soluruz, toprağında yetişenlerle besleniriz, suyundan içeriz. Doğaya hep minnet duyarız. Çünkü, o gerçekten çok cömerttir. Ondan aldıklarımız karşılığında onu korumamız ve temiz tutmamız gerekmektedir. Ancak bu şekilde güzel görünmeye devam eder. Dostoyevski, “Tabiat bir aynadır, hem de aynaların en parlağı” demiştir. Çünkü doğa ona davrandığımız gibi yaşar. Ağaç dikersek ormanı olur, denizi temiz tutarsak berrak suyu olur. Ancak bunları yapmazsak çorak ve pis bir yere dönüşür. Bu durum hem bize hem de doğada yaşayan tüm canlılara zarar verir. Doğaya verdiklerinin karşılığında ona güzel davranarak teşekkür etmeliyiz.

Doğa bize muhtaç değildir, ancak biz doğaya ve doğanın nimetlerine ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle doğayı sevmeli ve onu korumalıyız. Unutmamalıyız ki doğayı seversek o da bizi sevecektir.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


13 Mart 2022, 15:03

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

çok güzel bir metin

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.