16 Kasım 2019, 22:25
Yuri
Yönetici

Atıkların Doğaya Verdikleri Zararlar İle İlgili Kompozisyon


ATIKLARIN DOĞAYA VERDİKLERİ ZARARLARatıkların zararları

İnsanlar, sosyal ve ekonomik faaliyetler sonucunda işe yaramaz hale gelen ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken maddeleri doğaya bırakmaktadır. Atıkların artması, doğada yıllarca çözünmeden kalması çevre kirlenmesine ve canlıların etkilenmesine neden olmaktadır.

Doğaya atılan bazı eşyalar, dünya üzerinde yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem çevre kirliliğine yol açar hem de dünyanın canlı yaşamı için tehlikeli bir yer haline gelmesine neden olur. Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Bilim insanlarının birçoğu her yıl denizlere 8 milyon ton plastik atığını atıldığını belirtiyor. Denizlerdeki güncel plastik atık miktarının 150 milyon ton olduğu düşünülüyor. En uzak ekosistemlerde bile ağlar, ipler, plastik şişeler, torbalar tüm canlıların hayatını olumsuz etkiliyor. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar toprağı da kirleterek verimliliği azaltıyor.  Bu durumla başa çıkabilmek için; fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir.

Atıklar doğanın tüm güzelliğinin yok olmasına sebep olur. Farkında olmasak bile bir yerlerde canlı hayatına son veren atıkların geri dönüştürülmesi ve doğru depolanması için çalışmalıyız. Ancak bu şekilde dünyamızı kendimiz ve diğer tüm canlılar için daha güvenli hale getirebiliriz.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


01 Mart 2022, 22:07

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz böyle konular yapmaya devam ediniz.

07 Mart 2022, 20:15

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

bu bilgilendirme çok yardımcı oldu tşk❤?

07 Mart 2022, 21:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Sağolun ödevim için çok yararlı oldu

14 Mart 2022, 18:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Bence çok etkili çok yardımcı oldu.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.