04 Şubat 2022, 19:35
Mehmet Akif
Yönetici

Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Kompozisyon


Yaşadığımız Çevre Bizi Yansıtır

İnsanlar hakkında fikir sahibi olmak isterseniz onun yaşadığı çevreye bakmak gerekir. İnsanları tanımasak bile onların yaşadığı ortama bakarak o insanın nasıl biri olduğu hakkında düşüncelerimiz oluşmaktadır. Bu düşüncelere ön yargı dense bile genel olarak bu düşüncelerimizde haklı olduğumuz görülmektedir.

Bir arkadaşımızın evine ziyarete ya da ders çalışmaya gittiğimizde, onun odasının dağınık olması, ya da tam tersi, derli toplu olması o arkadaşımız hakkında fikirlerimizin oluşmasına neden olur. Çünkü insanların yaşadığı yer ve ortam bir yerde o insanın genel karakteristik özelliğini de göstermektedir.

Ata sözünde anlatılan olay tam da budur. “Aslan yattığı yerden belli olur.” Dağınık bir oda vurdumduymaz, sorumluluktan uzak, tembel gibi bazı fikirler verir iken; derli toplu olması çalışkan, sorumluluk sahibi, hassas bir insan gibi fikirler verir.Bizler yaşadığımız çevreyi temiz tutmalı, sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bazı şeyler bize ağır gelse bile bunu alışkanlık haline getirip kendimiz ve çevremiz için sorumluluklar almalıyız.

Bir önceki yazımız olan Doğayı Sevmenin ve Korumanın Önemine Dair Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.