07 Şubat 2020, 13:48
Mehmet Akif
Yönetici

Damlaya damlaya göl olur atasözü hakkında kompozisyon


Damlalar Göle Dönüşür

İnsanlar zor zamanlarını düşünerek birikim yapma ihtiyacı duyarlar. Fakat birikim yapmak için yeterli paralarının, gelirlerinin olmadığını düşünürler. Bu düşünce tarzı insanı umutsuzluğa düşürebilir. Oysa az da olsa bir kenara konan ufak miktardaki paralar zamanla çoğalır ve damlaların oluşturduğu göl gibi olur.

Hayatımızda her zaman ve sürekli yeni ihtiyaçlar olacaktır. Bu ihtiyaçlarımızı gidermek için paraya ihtiyacımız oluyor. Yaşamın akışı içinde bu ihtiyaçları gidermek için çalışıyor fakat yetiştiremiyoruz. Atalarımız ” Damlaya damlaya göl olur.” demişler. Bu atasözünü bir örnekle açıklayalım. Her ay maaşını alan bir kimse 50 TL. gibi küçük bir rakamı bir kenara koyarsa bir senede 600 TL. biriktirmiş olur. Bu para ile çocuğuna karne hediyesi olarak bir bisiklet alabilir, kendisine yeni kıyafetler alabilir. Bu örneği çoğaltmak mümkündür.

İşin özü, insanların bir yerden başlamalı, az demeden çok demeden gelirlerine göre birikim yapmalıdır. Yarının neler getireceği belli olmaz.Damlalarımızı göle dönüştürmek bizim elimizdedir.

Bir önceki yazımız olan 15 Temmuz şehitleri ile ilgili kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.