16 Ocak 2020, 00:29
Yuri
Yönetici

Adamın iyisi iş başında belli olur Atasözü İle İlgili Kompozisyon


KARAKTER ÖLÇÜSÜ

Bir insanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu görebilmek için yaptığı işe bakmamız yeterlidir. Çünkü, insan karakterini işine yansıtır ve işin sonucu bize o kişi hakkında bilgi verir.

Her insan çalışkanlık, özveri, bencillik, doğruluk, bağlılık, sevgi gibi değerleri az çok taşır. İnsanın bu değerlere ne derece bağlı olduğunu anlayabilmek için işine gösterdiği özene dikkat etmeliyiz. Bazı kimseler yaptığı işin çok iyi sonuçları olduğunu, türlü başarılar elde ettiğini iddia edebilir. Ancak bu sözler insanlar için bir şey ifade etmez. Çünkü mühim olan yaptıklarının bunları yansıtıp yansıtmadığıdır. Örneğin; Türkçe dersini çok sevdiğini ve bu derse çok çalıştığını söyleyen bir öğrenci sınavdan zayıf not aldığında çevresindekiler onu “tembel” olarak nitelendirir. Çünkü insanlar başkalarını, yaptıkları işin sonucuna göre değerlendirir.

Yaptığımız türlü işler karakterimizi ve ruhumuzu yansıtır. Bunun bilincinde olmalı ve büyük sözler etmek yerine özenle çalışmalıyız. Başarılarımızın değerlerimizi yansıttığını unutmamalıyız.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.