01 Ekim 2019, 11:16
Yuri
Yönetici

Yiyecekleri İsraf Etmemenin Önemi Konulu Bilgilendirici Metin


YİYECEK İSRAFI

Dünya çapında üretilen yiyeceklerin yaklaşık üçte biri tüketilmiyor ve atılarak yiyecek israfına yol açıyor. Bu durumun günümüzde olduğu gibi gelecekte de sorun olmaya devam edeceği düşünülüyor.

Yiyecek israfının ekonomik etkileri dışında çevresel etkileri de vardır. Bunlardan biri de küresel ısınmadır. Küresel ısınma sera gazlarının etkisiyle meydana gelmektedir. Tarımsal faaliyetler sera gazının %20’sini oluşturmaktadır. Sera gazı salınımı iklim değişikliğine yol açar. Yani yiyecek israfı önlendiğinde sera gazı salınımı azalır ve iklim değişikliğinin önüne geçilebilir. Bu durumda küresel ısınma yavaşlayacaktır.

Yiyecek israfının ekonomik olarak gelecekte büyük sorunlar doğuracağı bilim insanları tarafından açıklandı. 2050 yılında şu an üretilen yiyeceğin iki katının üretilmesi gerekeceği düşünülüyor. Ancak tüketim bu derece hızlıyken üretimin o kadar hızlı olması mümkün olmayacak. Bu durumda tek çözüm yiyecek israfının son bulması olacaktır.Pek çok ülkede yiyecek israfının oranı artmışken bazı ülkelerde insanların açlık sınırında yaşaması da düşündürücü bir durumdur. Yiyecek israfını önlemek ile sadece israfı önlememiş, aynı zamanda yiyecekten yoksun ülkelere yiyecek yardımında bulunma imkanını da elde etmiş oluruz. Bu hem insanlık görevimiz hem de toplumsal sorumluluğumuzdur.

Kısacası hem ekonomik açıdan hem de çevresel açıdan, yiyecek israfını azaltmaya mecburuz. Yiyecek israfı konusunda tüketici bilinci arttırılmalı ve gerekli hassasiyet oluşturulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.