28 Eylül 2019, 20:01
Yuri
Yönetici

Çanakkkale Savaşı’nın Tarihimizdeki Önemi İle İlgili Bilgilendirici Metin


ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Çanakkale Savaşı Birinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olmuştur. Bu savaş, zafere garanti gözüyle bakan İtilaf Devletleri’nin yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Çanakkale’de kazanılan bu zafer tarihimizdeki en büyük gurur kaynaklarından biridir.

Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin durumu pek iç açıcı değildi. Savaşa düşman devletler tanklarla, güçlü donanmalarla ve gelişmiş silahlarla katılırken Türk askerinde sadece top ve tüfek bulunuyordu.  Zaten onlara savaşı kazandıran top ve tüfek değil, vatan aşkı ve inanç olmuştur. Anafartalar ve Conkbayırı’nda tahmin edilemez başarılar sergileyen Başkomutan Mustafa Kemal, 215 kilogramlık mermiyi sırtında taşıtan Seyit Onbaşı, düşman denizaltısını vuran Müstecip Onbaşı, son çare olarak denize mayın döşeme emri veren Cevat Paşa ve Gelibolu cephesine sevinçle gidip şehit düşen Kınalı Ali vatan için çarpışanlardan sadece bazılarıdır. Bu savaşta 253 bin şehit düşmüştür ve bu şehitlerden pek çoğu da çocuk yaştadır. Öyle ki savaşın sürdüğü sene Harp Okulu’ndan kimse mezun olmamıştır.

Çanakkale Savaşı Anadolu halkının kararlılığını ve azmini gözler önüne sermiştir. Dünya tarihinin sayfalarına “Çanakkale Geçilmez!” yazdırmıştır. Bu savaş ile hem Türk milletinin lideri Mustafa Kemal ismini halka duyurmuş, hem de yüce gönüllü Türk halkı gücünün kaynağını bulmuştur. Çanakkale Türk tarihinin altın zaferi olmuştur.Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


26 Ekim 2022, 22:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Bu bilgiler çok işime yaradı.Her zaman ben buradan faydalanmak isterim. Arkadaşlarıma da söylerim onlar da faydalansın.

25 Mart 2024, 19:24

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

yani yazı ama biraz kısa olmuş yinede teşekürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.