09 Ocak 2022, 20:51
Donatello
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 68-69-70-71-72-73 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Atatürk’ü Gördüm Dinleme Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 68. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözü ile Mustafa Kemal ATATÜRK sizden neler bekliyor olabilir?

Cevap: Atatürk bizden çalışmamızı, kendimizi geliştirmemizi istiyor. Bu şekilde ülkemiz için iyi işler yapabiliriz. Ayrıca çalışkanlığımız ülkemizi daha medeni hale getirmek, bilimi geliştirmek için tek yoldur.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 69. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

a) Metni dinlerken aşağıdaki boşlukları uygun sözcüklerle doldurunuz.



Cevap:

O ____denli____ seviyordum ki Atatürk’ü, onu ____doğaüstü____ bir varlık olarak düşünüyordum.
Bizi ____istasyona____ bırakmazlar ki oğlum.
____Düş____ de gördüm.
Babam bir ____kese kağıdının___ içine ekmek ve zeytin koymuştu.
O ____okaliptus___ ağacı, o kahverengi ____kürsü____.

b) Not aldığınız sözcüklerden anlamını bilmediklerinizi yazınız. Bu sözcüklerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahmininizi sözcüklerin sözlük anlamı ile karşılaştırınız.



Cevap:

Kese kağıdı: İçine bazı şeyler konulmak için kâğıttan yapılmış kese biçiminde torba.

Okaliptus: Mersingillerden, asıl yurdu Avustralya olan, toprağın suyunu çekerek yerin bataklık duruma gelmesini önleyen bir ağaç, sıtma ağacı.

Kürsü: Kalabalığa karşı konuşma yapanların önünde bulunan yüksekçe yer.



Vali: Bir ilde devleti temsil eden en yetkili yönetim görevlisi.

Kolordu: Değişik sayıda tümen ve savaş destek birliklerinden kurulu büyük askerî birlik.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 70. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

“Atatürk’ü Gördüm” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Metne göre Atatürk nereye, niçin gidecektir?



Cevap: Atatürk Adana’ya halka seslenmek için gidecektir.

2. Muzaffer, Atatürk’le ilgili neleri merak ediyor? Muzaffer’in yerinde siz olsaydınız neyi merak ederdiniz?

Cevap: Muzaffer, Atatürk’ün saçlarını, sesini, trenini, hasta olup olamayacağını merak ediyor. Ben olsaydım onun bir gününü nasıl geçirdiğini merak ederdim.

3. Muzaffer, Atatürk’ün Adana’ya gelişini hangi sebebe bağlıyor?



Cevap: Atatürk’ün ülkesinin çocuklarını görmeye geldiğini düşünüyor.

4. Halk, Atatürk’ü hangi ruh hâliyle bekliyor?

Cevap: Halk Atatürk’ü büyük bir heyecanla bekliyor.

5. “Atamızın aydınlığı gözlerimize, yüzlerimize bulaşmış.” sözünde ne anlatılmak istenmiştir?



Cevap: Atatürk’ün bakış açısı ve fikirleri herkesi etkilemiştir.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni özetleyiniz.

Cevap:



Atatürk, halka seslenmek için Adana’ya gidecektir. Onu görmek için heyecanlanan Muzaffer ve kardeşi babasına sorular sorar. Ertesi gün Atatürk’ü görmeye giderler. Kalabalık olduğu için çocuklar görmekte zorlanır. Bu nedenle babaları bir onu bir kardeşini sırayla omzuna alır. Halk heyecan içinde beklemektedir. Sonunda Atatürk geldiğinde herkes alkışlar. Kürsüde konuşmaktadır. Muzaffer onun Hatay ile ilgili yapacaklarından bahsettiğini duyar. Sözlerini çok çalışmak gerektiğini söyleyerek bitirir. Eve gittiklerinde annesine ondan bahsederler.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 71. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

“Atatürk’ü Gördüm” metninin konusunu ve ana fikrini bulunuz.

Cevap:

Konu: Atatürk’ün Adana’da halka seslenmesi ve Muzaffer’in heyecanı.



Ana Fikir: Atatürk’ün bize öğütlediği gibi çok çalışmalı ve iyi işler yapmalıyız.

5. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metne farklı başlıklar belirleyiniz.

Cevap:

Çok Çalışmak, Atatürk’le Buluşma, Muzaffer’in Atatürk Sevgisi



6. ETKİNLİK

Atatürk’ü Gördüm” metnini beğenip beğenmediğinizi sebepleri ile yazınız.

Cevap: Beğendim. Çünkü; metinde gerçek bir anı anlatılmıştır. Bu anı insanlara Atatürk sevgisi kazandırmakta ve çalışmanın önemini vurgulamaktadır.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 72. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki şiiri okuyunuz.

b) Okuduğunuz şiirin konusu ve ana duygusuyla ilgili düşüncelerinizi anlatan bir konuşma yapınız.

Cevap:

Atatürk şu an bizimle olmasa da fikirleri bizimledir. Onu yaşatmanın yolu onun fikirlerini yaşatmaktır. Yaptığı inkılapları uygulamak, ilkelerini uygulamak, onun çalışkanlığını ve vatanseverliğini örnek almak yapacağımız en doğru şey olur. Bu sayede her zaman onun izinden gidebiliriz. Bizlere emanet bıraktığı bu topraklara sahip çıkmak için onun fikirlerini dikkate almalıyız. Böylece hiçbir zaman aramızdan ayrılmış sayılmaz.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 73. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

“Atatürk’ü Gördüm” metninde olduğu gibi yaşadığınız ya da tanık olduğunuz bir olayı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ederek yazınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.

Cevap:

ÖDEV

Fen Bilimleri dersi için “Hücre” konusunda detaylı bir araştırma ödevim vardı. Ben de ödevimi nasıl yapacağımı düşünerek evimden uzakta bir kütüphaneye gittim. Kütüphanede çeşitli biyoloji kitaplarını inceliyordum. Bazı kitaplarda çok yüzeysel bilgiler vardı.

Bulduğum bir kitap istediğim gibi detaylı anlatıma sahipti. Ancak çok fazla terim kullanıldığı için anlamakta zorlanıyordum. Masaya oturup notlar alırken bir adam yaklaştı ve “Demek o kitabı okuyorsun.” dedi. Ben de ona ödevimden bahsettim. Adam yanıma oturdu ve “Biraz anlarım bu konulardan. Haydi beraber okuyalım ve yazıları daha basit şekilde açıklayalım.” dedi. Böylece saatler boyunca birlikte ödevimin taslağını hazırladık. Günün sonunda teşekkür ederek eve gittim.

Ödev sunumundan tam puan aldım. Yardım eden adama teşekkür etmek için tekrar kütüphaneye gittim ve onu bir masada kitap okurken buldum. Ona çokça teşekkür ettim. Adam gülümsedi ve dedi ki:
— Asıl ben teşekkür ederim. Kitabıma ilgi gösterdin. Ayrıca kitabımın fazla bilimsel olduğunu, çocuklara uygun olmadığını anlamamı sağladın. Şimdi senin gibi araştırmacı öğrenciler için yeni bir kitap yazmaya başladım.


GELECEK DERSE HAZIRLIK

Teknolojinin yararlarını ve zararlarını araştırınız.

Cevap:

Teknolojinin Yararları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgi kaynakları çeşitlenmiş ve bilgiye ulaşmak kolay hale gelmiştir. Bu durum insanların genel kültür seviyesinin artmasını ve daha bilinçli bireyler yetişmesini sağlamaktadır.

Teknoloji özellikle haberleşme alanında insanlara büyük kolaylıklar sağlamıştır. Mektup gibi haberleşme yöntemleri insanların haberleşmesinin uzun sürmesine ve hiçbir acil durumu paylaşamamaya neden oluyordu. Ancak günümüzde cep telefonları, e-mail veya mesajlaşma özellikleri insanların her türlü durumda anlık haberleşmelerini sağlamaktadır.

Teknolojinin yararları sağlık alanında da kendini göstermektedir. Özellikle tehlikeli işlerin robotlar sayesinde yapılması insanların korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca tıp alanında geliştirilen ultrason, röntgen veya endoskop kamera gibi insanların hastalıklarını tespit eden araçlar kişilerin yaşamlarına sağlıklı devam etmesi açısında önemlidir.

Teknolojinin Zararları

Teknolojik cihazlarla çok fazla vakit geçiren kişilerde hem fiziksel hem de ruhsal hastalıklar artmaktadır. Bilgisayar ve televizyon karşısında çok kalan insanlarda bel ve boyun ağrıları ile çeşitli göz hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Kendisini teknolojiye kaptıran kişiler ise genellikle sosyal yaşamdan uzaklaşmakta ve gerçek olmayan bir dünyada yaşamaktadır.

Teknolojik cihazların gelişimiyle birlikte elektrik ve elektriğe bağlı donanımların kullanımı artmıştır. Elektrik kullanımı arttıkça elektromanyetik alanlarda bir artış yaşanmaktadır. Böylece bu alanlardan yayınlan insan vücuduna zararlı dalgalar sinir sistemi ve beyin yapısını etkileyerek insan sağlığını tehdit etmektedir.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 268-269-270-271-272-273-274-275. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


15 Ekim 2022, 12:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3711

Teknolojinin yararları ve zararlarını güzel yazmışsınız her yerde çok uzun ve karışık yazıyor. Burayı sevdim teşekkürler.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.