01 Ocak 2022, 15:54
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 22-23-24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 “Bir Bilim Olarak Coğrafya” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 22. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

İnsanlar; dünya üzerinde var olduğu andan itibaren doğal ortamdan yararlanmaya, ilerleyen zamanlarda da doğal ortamı şekillendirmeye başlamıştır. Zaman içinde insanın doğal ortamla ilişkisini konu alan coğrafya bilimi, bir bilim dalı olarak ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelişim göstermiştir.

1. Coğrafya kavramı sizde neyi çağrıştırıyor?

CEVAP: Coğrafya, fiziksel ve beşeri çevreyi farklı bilim dallarıyla beraber çalışarak anlatan bir bilimdir. Coğrafya kavramı benim için insan ve insanı etkileyen doğayla ilgilidir.2. Coğrafyanın gündelik faaliyetlere katkıları neler olabilir?

CEVAP: Coğrafya yaşadığımız çevreyi daha iyi tanımamızı sağlar. Coğrafya ile ekonomik faaliyetler, doğal afetler, nüfus, yer şekilleri gibi konularda bilgi sahibi olur, yaşamımıza bu bilgilerle yön verebiliriz.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 26. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki tabloda coğrafya biliminin bölümleriyle bu bölümlerin açıklaması ve coğrafya biliminin yararlandığı diğer bilimlere ait bazı bilgiler verilmiştir.Tabloda boş bırakılan alanlara uygun ifadeleri yazınız.

coğrafya bölümleri

 

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 28. Sayfa Cevapları

Düşünelim-Tartışalım

Coğrafya bilimine katkı sağlayan Türk ve Müslüman bilim insanları, Türk-İslam medeniyetinin gelişmesinde nasıl bir rol oynamıştır? Tartışınız.CEVAP: Medeniyetlerin gelişmesinde bilim çok önemli bir rol oynamaktadır. Geçmişten beri en gelişmiş toplumlar bilime en çok değer verenler olmuştur. Türk ve Müslüman bilim insanları Coğrafya bilimi için çalışırken bilgileri ve eserleriyle yaşadıkları toplumlarda rehber olmuşlardır. Onların fikirleri bilimsel araştırmalar için bir yöntem olmuştur. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi Coğrafya bilimine katkı sağlamanın dışında farklı kültürler ve ülkeler hakkında bilgi içerir. El-Biruni’nin yazdığı eserler kendisinden sonra gelen bilim insanlarına yol gösteriştir. Piri Reis’in çizdiği haritalar insanlara ışık olmuştur. Bu insanların çalışmaları gelecek kuşaklar tarafından korunmuş ve kullanılmıştır. Böylece Türk-İslam medeniyeti zaman içinde ilerleme kaydetmiştir.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 16-17-18-19-20-21. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Coğrafyanın bölümlerini yazmakta zorlanmıştım. Buradan bakarak yazdım ve doğru çıktı. Çok teşekkür ederim sizlere.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.