06 Ekim 2021, 14:14
Donatello
Yönetici

Atatürk’ün Çocuk Sevgisi Hakkında Kısa Bilgi


Atatürk’ün Çocuk Sevgisi

Atamız çocuk konusunda büyük bir hassasiyet göstermiştir. Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun “çocuk” diye seslenmiştir. Onun sözlüğünde çocuk sevgi demekti, etrafında hep çocukları görmek istemiştir; çocuk onun gözünde saflığı ve dürüstlüğü, temizliği temsil etmiştir.

Atatürk’ün hayatı incelendiğinde savaş yıllarının en kötü koşullarında dahi çocuklarla yakından ilgilendiği ve birçok çocuğu koruması altına aldığı görülür.

Atatürk, çocuklara olan sevgisinin en büyük tecellisi olarak, 23 Nisan 1920 de TBMM’yi açmış, bu mutlu ve önemli günü Cumhuriyetimizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımıza Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı adıyla armağan etmiştir. Dünyada ilk kez bizim ülkemizde, bir çocuk bayramı kutlanmaya başlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir sözünün açıklaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
30 Ocak 2023, 16:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Atatürk çocukları o kadar çok seviyormuş ki onlara 23 Nisan’ı hediye etmiş gerçekten çok güzel bir durum çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.