09 Şubat 2022, 12:10
Mehmet Akif
Yönetici

Canlılar Neden Beslenir


Uzun süre yemek yemezsek kendimizi yorgun hissederiz. Hareket ederken, spor yaparken ve diğer faaliyetlerimizde enerjimiz azaldığında güçsüz olduğumuzu fark ederiz.

Yeterince beslenmeyen ve ihtiyaç duyduğu günlük besini alamayan kişilerin ya da canlıların, bedenen yeterince gelişmediğini ve zayıf kaldıklarını görürüz.

Canlıları cansızlardan ayıran özelliklerden birisi beslenme, büyüme ve gelişmedir. Canlılar büyüyüp gelişebilmek için beslenmek zorundadır. Yeni doğmuş bir yavru, kütle bakımından, aynı türün yetişkinlerinden çok daha küçüktür. Ancak annesi tarafından beslenen yavru, kısa sürede doğum kütlesinin çok fazlası bir kütleye ulaşır.

Yenilen besinlerin bir kısmı, büyüme ve gelişme yoluyla canlıların yapısına katılır. İnsanlar belirli bir yaşa ulaştığında, büyüme ve gelişmelerini tamamlamış olurlar.Büyüme ve gelişmesi tamamlanmış olan insanlar da beslenmeye devam eder. Bu durum bize beslenmenin sadece büyüme ve gelişme için gerekli olmadığını göstermektedir.

Canlılığın devamı, büyüme hayati faaliyetler ve günlük aktivitelerin gerçekleşmesi için beslenme ve enerji gerekmektedir. Koşma, yürüme, soluk alıp verme ve oyun oynama sırasında enerji harcanır. Bazı canlılar uçma, yüzme, sürünme, kış uykusu, avlanma gibi etkinlikleriyle kendi ağırlığının belli oranına  kadar besin tüketir.

Besinlerimiz bitkilerden ve hayvanlardan elde ederiz. Et, süt ve yumurta gibi besinler hayvansal besinlerdir. Meyve, sebze, tahıllar ve ekmek ise bitkisel besinlerdir.Bir önceki yazımız olan Geçmişten günümüze sesin şiddetini değiştirmek için hangi araçlar kullanılmıştır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.