11 Şubat 2020, 19:26
Mehmet Akif
Yönetici

Fadiş Kitap Özeti Gülten Dayıoğlu


Fadiş

Naciye hanım Kurtuluş Savaşı yıllarında evini ve yakınlarını kaybetmiştir. Sadece kızı Cemile vardır. Bir gün Toros’lu kasabasına bir terzi gelir. Terzi Kamil bey ile Cemile evlenir.
Kamil bey şehre gider. Cemile de annesi ölünce Fadiş’i alıp onun yanına gider. Kamil bey peşini bırakması şartıyla Fadiş’i Cemile’ye verir.
Cemile doktor Edip beyin evinde işe başlar. Evin hanımı bazen kızar ve Fadiş’i hor görür. Burada bir yıl geçer. Hanım Fadiş’i odaya kilitler. Aralarında münakaşa olur ve Cemile’yi kovarlar.
Cemile yaşlı bir kadının yanında işe başlar. Bu hanım Fadiş’i de çok sevmiştir. Kamil bey bu eve gelir. Fadiş’i gezme bahanesi ile alır ve kendi evine götürür. Cemile çok üzülür. Kamil beyden gelen mektubu okur.
Cemile Kamil beyin ağabeyi Hamdi beye gider. Fadiş’in teyzelerinde olduğunu öğrenir. Gülsüm hanım ile Sami bey Fadiş’i vermek istemez ama Cemile Fadiş’i alır. Bir bekçinin yardımıyla otobüse biner ve Toroslu’ya gider.
Toroslu’da Hafize nine Fadiş’e bakıyordu. Cemile onlara her ay para yolluyordu. Bir gün Kamil bey kasabada Hafize hanımın karşısına çıktı ve Fadiş’i istedi. Kızı korumak için yollar arıyordu. Cemile mektubunda Fadiş ile babasını görüştür diyordu.
Kamil bey Fadiş’i gezmeye çıkarır. Oradan otobüsle İstanbul’a giderler. Kamil bey Fadiş’i ağabeylerine götürür. Fadiş’le burada ilgilenen olmaz, babası döver. Kamil bey habersiz çekip gider.
Fadiş yengesiyle kalmaya devam eder. Bu sırada yengenin bir bebeği olur. Fadiş onların bezlerini yıkar. Bir gün hastalanır. Yengesini kızdırınca onu orada istemezler.
Cemile’nin kuzeni Zehra kadın Fadiş’i almak ister. Ali Kadir onu Zehra kadının evine götürür. Zehra kadının kocası Bekir ağa oğlu da Hasan’dır. Fadiş bir kaç arkadaş edinir. Hasan ile zaman zaman kavga etse de çoğu zaman güzel vakit geçirir.
Ramazan hazırlıkları olur. Ramazan gelince Hasan ile Fadiş oruç tutarlar.Hasan biraz zorlanır. Davulce geçerken tüm çocuklar onunla mani söylerler.
Bayram günü Hasan ile Fadiş yine kavga eder. Bekir ağa Cemile’nin gönderdiği para için Fadiş’e iyi davranılmasını ister. Cemile Fadiş’e olan özleminden dolayı işinden çıkar. Yeni bir işe başlar. Yeni hanımı çok iyidir. Fadiş’ten haberler sorar.
Fadiş okula başlar. Öğretmenlerini çok seviyordur. Bekir ağa bir bahçe alır ve çocuklar bahçe ile ilgilenir.
Cemile ve Kamil bey boşanır. Cemile’nin hanımı Fadiş için bir yatılı okul ayarlar. Mektupta Fadiş’i ister. Fadiş Ankara’ya gitmek için hazırlanır. Herkesle vedalaşır ve Örenköy’den ayrılır.

Bir önceki yazımız olan Kısa Gezi Yazısı Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.