05 Eylül 2019, 13:18
murat
Yönetici

Fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre atmosfer katmanları


Atmosfer katmanları

 

Troposfer:

Atmosferin yerden itibaren 10-16 kilometrelik alt bölümü içinde hava olaylarının gerçekleştiği sürekli hareketli bölümdür. Kalınlığı Ekvator’dam kutuplara doğru gittikçe azalır.

Stratosfer:Yaklaşık 50 kilometre yüksekliğe kadar olan katmandır. Genel olarak yatay hava hareketleri görülür. Jet uçakları uçuşun daha az sarsıntılı olacağı bu katmanda yol almayı tercih eder.

Mezosfer:

Yaklaşık 50-85 kilometre yükseklikler arasında yer alan atmosfer katmanıdır. Gök taşlarının atmosferde yanması ve parçalanması bu katmanda gerçekleşir.Termosfer:

85-600 km. yükseklik arasında yer alan atmosfer katmanıdır. Bu tabaka içerinde sıcaklık yükseldikçe artış gösterir. Bu katmanda gazlar iyonlarına ayrılır. Bu sayede radyo dalgalarını yansıtır. Kutup ışıkları da bu katmanda görülür.

Egzosfer:

Yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe ulaştığı varsayılan atmosferin en dış katmanıdır. Atmosferden uzaya geçişi belirler. Yeryüzünü gözlemleyen uydular bu katmanda yer alır.Bir önceki yazımız olan Ülkemizde Üretim Faaliyetlerinin Çok Çeşitli Olmasının Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.