12 Ocak 2023, 14:41
murat
Yönetici

Konuşmadan İletişim Kurulabilir Mi?


Konuşmadan iletişim kurulabilir mi?

Konuşmadan İletişim Kurulabilir Mİ

Evet, kurulabilir. İşaret dili, beden dili, jest ve mimikler, göz teması, yazı ve resim gibi yollarla iletişim kurmak mümkündür. İletişim sözlü, yazılı veya görsel olabilir. Önemli olan duygu ve düşünceleri paylaşmaktır.

Beden dili iletişimdeki en önemli unsurlardan biridir. Bir insan üzgün görünürken iyi olduğunu söylediğinde ona inanmayız. Çünkü, beden dili bize üzgün olduğunu söyler. Bu nedenle konuşmadan beden dili ile anlaşmak da mümkündür. Bir şeyi onaylamak için kafa sallamak, selam verirken eli havaya kaldırmak, göz kırpmak, birini görünce gülümsemek en sık gördüğümüz sözsüz iletişim yollarıdır.

Konuşmadan nasıl iletişim kurulur?

Konuşmanın en önemli unsuru dildir. Bu dilin ortak olması iletişim için yeterlidir. Bir konuşma gerçekleşmese bile bu ortak dil aracılığıyla iletişim kurulur. Örneğin; işitme engelli bireyler “işaret dili” ile iletişim kurarlar. Bu onlar arasında ortak bir dildir. Bu dili öğrendikten sonra konuşmadan anlaşabilirler. Hatta onlarla iletişim kurmak için biz de işaret dili öğrenebiliriz.Konuşmadan iletişim kurmanın yolları nelerdir?

  • İşaret dili
  • Beden dili
  • Jest ve mimikler
  • Göz teması
  • Yazı
  • Resim

 

Bir önceki yazımız olan Gazetenin Hayatımızdaki Yeri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.