22 Şubat 2020, 16:00
Mehmet Akif
Yönetici

Öğretici metinler nelerdir özellikleri nelerdir


Öğretici metinler; Okuyucuyu bir konu üzerinde aydınlatan yazınsal eserlerdir. Bu yazılar sayesinde fikirler okuyucuya ulaştırılır.Okuyucu konu üzerinde tam bir fikre sahip olur.

Öğretici metinlerden bazıları mektup, otobiyografi, biyografi, anı, röportaj, gezi yazısıdır. Bu tarz eserler hem günlük hayattan hem de hayat tecrübelerinden faydalanılarak yazılır.

Bu öğretici metinlerin birde düşünce esaslı olanları vardır. Bunlar ise makale, fıkra, deneme, eleştiri yazılarıdır

Öğretici metinlerde üsluptan ziyade anlam önemlidir. Konular tüm gerçekliğiyle ele alınır. Yazar nasıl söylediğinden çok ne söylediğine önem verir.Öğretici metinlerde konu sade ve açık bir biçimde ele alınır. Mecazlı ve sanatlı söyleyişlere pek yer verilmez. Bu öğretici metinlerde günlük hayattaki konular anlatılır.

Metne yansıtılan gündelik yaşam tüm çıplaklığıyla ele alınır. Konular doğru bir şekilde işlenmesi çok önemlidir. Bu tür eserlerin güvenilirliğinin ispatlanması için somut belgelere de sık sık yer verilir.

Bu yazınsal türde hedef okuru ispatlı kaynağından bilgilendirmektir. Bu yüzden de bu tarz öğretici türlerde açıklayıcı ve tartışmacı anlatım kullanılır. Aynı zamanda tanımlama, tanık gösterme, örnekleme, sayısal ve bilimsel veriler şeklinde anlatımı kuvvetlendirme şekilleri kullanılır. Bu tarz eserler giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden meydana gelir.Bir önceki yazımız olan Futbol saha ölçüleri ve oyun kuralları kısaca başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.