18 Ekim 2023, 17:49
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Fen Bilimleri 157-158-159-163-164. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 157-158-159-160-161-162-163-164 Cevapları Tuna Yayınları

6. Ünite Canlılar Dünyasına Yolculuk: Çevremizi Temiz Tutalım Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları

Yaşadığımız yer bir köy, küçük bir ilçe ya da büyük ve kalabalık bir il olabilir. Hangisi olursa olsun, yaşadığımız bu çevreyi diğer canlılarla paylaşırız. Yaşadığımız bu ortamda tüm canlıların etkileşim içinde olduğu güneş ışığı, toprak, hava ve su çevrenin cansız unsurlarıdır. Çevre, canlıyı kuşatan ve etkileyen her şeydir. Yukarıdaki görseli inceleyelim. Görselde gördüklerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

Cevap: Ağaçların olduğu güzel bir çocuk parkı var.Çocuklar salıncakta sallanıyor.Kaykaya biniyor, top oynuyorlar.Kuşlar ve kuşların yavrularının ağaçta yuvası var.

Her canlının içinde yaşadığı ortam onun çevresidir. O hâlde yaşadığımız ve etkileşim hâlinde olduğumuz çevremizi en iyi tanımlayacak sözcükleri söyleyelim.Cevap:  Evimiz, sokağımız, mahallemiz, ilçemiz, arkadaşlarımız, ailemiz, okulumuz bizim çevremizdir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları

Yaşadığımız çevrede ihtiyaçlarımızı karşıladığımız varlıklara başka örnekler verelim.

Cevap: Mahallemizdeki oyun parkı oyun ihtiyacımızı karşılamaktadır. Okula gittiğimiz servis aracı ulaşım ihtiyacımızı karşılamaktadır.
3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları

Aynı parkın farklı durumlarını gösteren yukarıdaki görselleri inceleyelim. Aşağıdaki soruları sınıfımızda tartışarak cevaplayalım.

Parktaki kirliliğin nedenleri neler olabilir?

Cevap: İnsanların yedikleri içitikleri maddeleri yerlere atmaları.

Parkın her zaman temiz olması için neler yapılabilir?Cevap: İnsanların çöplerini çöp kutularına atmaları parkın temiz kalmasını sağlayacaktır.

Hangi ortam insanların vakit geçirmesi için uygun bir alandır? Niçin?

Cevap: Doğal ve temiz alanların yanı sıra parklar, oyun alanları ve bahçeler vakit geçirmek için iyi alanlardır. Fakat buraların temiz olması insan sağlığı için önemlidir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları

Yaşadığımız ilde veya yakın bir ilde bulunan bir millî parkı ailemiz ile ziyaret edelim veya Genel Ağ’dan bu millî park hakkında bilgi edinelim. Bu millî park ile ilgili bilgilerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım. Doğal anıtlara ve millî parklara başka örnekler verelim.Cevap: Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Millî Parkı, Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı alanda kurulan milli park. Ankara ili Polatlı ve Haymana ilçe sınırlarındadır. 08.02.2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan kararla 13.850 hektarlık alanda kurulmuştur.

Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olarak görülmektedir. Savaşın gerçekleştiği alandaki siperler, mevziler, şehitlikler, savaşta kullanılan binalar kaynak değer olarak tespitleri yapılmaya başlanmıştır. Millî park içinde İstiklal harbinin gerçekleştiği Mangal Dağı, Türbe Tepe, Yıldız Dağı, Duatepe, Karatepe, Kartaltepe, Sarıçal Dağı yer almaktadır.


3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları

Yapay ve doğal çevreye çevremizden başka örnekler verelim.

Cevap: Doğal çevreye örnek olarak dağlar, ormanlar, denizler, yapay çevreye örnek olarak ise parklar, yapay göller, barajlar verilebilir.Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri 153-154-155-156. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.