29 Kasım 2021, 10:56
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 95. Sayfa Cevapları Anka Yayınları


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sayfa 95 Cevapları Anka Yayınları

5. Ünite Din Ve Temizlik Hazırlık Çalışmaları 


4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 95. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

İslam dininin temizliğe verdiği önemi ilmihâl kitapları, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırınız.

Cevap: İslam Dini temizliğe çok büyük önem vermektedir. Namaz kılmadan önce, Kur’an okumadan önce, Hac’da, abdest almak gerekmektedir. Abdest kavramı başlı başına temiziliğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Elbiselerin temizliği, vücudun temizliği, manevi temizlik İslam dininde sık sık karşılaştığımız kavramlardır.

Taharet, abdest ve manevi temizlik kavramlarının anlamlarını araştırınız.Cevap:

Taharet : İslam’da necaset denen maddi pisliklerle, hades denen hükmi pisliklerden temizlenme.
Abdest : Abdest, Müslümanların, namaz gibi belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma ve temizliktir.
Manevi Temizlik : Kişinin kalp ve dil temizliğine manevi temizlik adı verilir.

Temizlikle ilgili bir hadis öğreniniz. Öğrendiğiniz hadisi ve bu hadisten ne anladığınızı defterinize yazınız.Cevap: “Temizlik İmanın Yarısıdır”

Bu hadisi şerif temizliğin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. İnsanın Allah’a olan imanı ilk önce maddi ve manevi temizlik ile başlamaktadır. Bu nedenle temizlik imanın yarısıdır anlamı çıkmaktadır.

Temizliğe neden önem vermemiz gerektiğini aile büyüklerinizle konuşunuz.

Cevap: Temizlik ilik önce kişinin kendi sağlığı, ondan sonra toplum sağlığını korumak için gerekmektedir. Bugün daha iyi anlıyoruz ki bütün hastalıklardan korunma yollarında ilk önce temizlik gelmektedir. Örneğin Corona virüs tedbirlerinde uzmanlar sık sık bizlere el ve vücut temizliğinden bahsetmektedir. Sık sık ellerin yıkanması bu hastalığı kapma olasılığını düşürmektedir. Ayrıca temizlik dini açıdan da önem taşımaktadır. Namaz kılmak, Kuran okuma ve diğer ibadetleri yapmak için temiz olmak gerekmektedir.Çevrenin temiz olması için neler yapabiliriz? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

Cevap: Çevremizi temiz tutmak için çöpleri yerlere ve doğaya atmamak gerekir. Atık kutularını yaygınlaştırmak gerekir. Toplu taşıma araçlarını tercih etmek gerekir. Fabrikaların bacalarına filtreler takmak gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 93-94. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
15 Mayıs 2022, 21:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Verdiğiniz doğru bilgiler için teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.