29 Kasım 2021, 13:36
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 96-97-98. Sayfa Cevapları Anka Yayınları


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sayfa 96-97-98 Cevapları Anka Yayınları

 İslam Dini Ve Temizlik Cevapları


4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 96. Sayfa Cevapları

“Temizlik imandan gelir.” sözünü daha önce duydunuz mu? Bu sözün ne anlama geldiğini düşününüz.

Cevap: Evet daha önce duydum. Temizliğin önemini anlatan bir hadisi şeriftir. İnsanların kendi vücut ve manevi temizliği ibadetlerin temelini oluşturmaktadır. Yani abdest almadan namaz kılınmaz. Abdest almak da bir ibadet sayılır.Abdestini alan bir Müslüman belli ki ya namaz kılacak, ya Kur’an okuyacak ya da sünnet olduğu için yapacaktır.İslam dini temizliği emreder. Bu nedenle imanlı bir insan temiz olmak zorundadır. Dinine önem veren, Allah’ın rızasını kazanmaya çalışan biri mutlaka temiz olmalıdır. Gerek elbisesini, gerek çevresini temiz tutmak bir görev gibidir. Tüm bunları yapan insanda ise iman var demektir.

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 97. Sayfa Cevapları

Günde beş vakit namaz kılan bir Müslüman, temizlikle ilgili ne gibi alışkanlıklar kazanır? Namaz için gerekli olan diğer temizlik şartlarını düşünerek arkadaşlarınızla konuşunuz.Cevap: Namaz kılan insanlar abdest aldıkları için el yüz ve ayak yıkama alışkanlıklarını elde ederler.Kişisel hijyenlerine dikkat ederler. Elbiselerini temiz tutma alışkanlıkları kazanırlar.

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 98. Sayfa Cevapları

“Bir kimse abdest alır ve güzelce abdest almaya özen gösterir, ardından da namaz kılarsa, bu abdestle namaz arasında işlediği (günahlar), o namazı kılıncaya kadar mutlaka bağışlanır.”

Cevap: Cenabı Allah insanların iyiliğini istemekte ve insanları hep iyi yola teşvik etmektedir. Bu nedenle bizlere kolaylaştırıcı ve affedici yolar göstermektedir. Bir insan abdest alır ve namaz kılarsa Allah yolunda bir iş yapmış demektir. Bu nedenle Allah günahlarımızı affedecek eylemleri bizden beklemektedir.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 95. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


02 Ocak 2023, 21:01

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Temiz olmak ve çevremizi temiz tutmak çok önemli konular ve dinde de bu konular olması çok mantıklı teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.