27 Kasım 2023, 10:56
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 48-49. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


3. Ünite Adalet Ve Eşitlik: Kanunlarla Eşitlik Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 48-49 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Hecce Yayınları

“… Bir rüyam var. Gün gelecek, çocuklar derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.”

Martin Luther King (Martin Luter King)’in bu sözünden ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Bu sözünden insanların rengi, dili ve dini ne olursa olsun eşit olmaları gerektiği, bütün çocukların eşit olması ve aynı haklardan faydalanması gerektiğini anladım.
4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Hecce Yayınları

Herkes İçin Eşitlik

Çok uzak bir ülkedeki insanlar eşit haklara sahip bir şekilde yaşıyormuş. Ülkede bir problem çıktığında yasalar devreye giriyor suç işleyenlere gerekli ceza ayrım gözetmeksizin uygulanıyormuş. Bir gün genç bir adam bir başkasının eşyasını izinsiz kullanmış. Bu eşyayı kullanırken onu bir çocuk ve babası görmüş. Genç adam, çocuğun babasına “Lütfen beni şikâyet etme. Daha çok gencim, önümde uzun bir hayat var. Ceza almak istemiyorum. Hatamı fark ettim. Özür dilerim. Ceza alırsam gelecekte başka problemlerle karşılaşabilirim” demiş.

Çocuğun babası gence acımış. Tam onu şikâyet etmekten vazgeçeceği sırada çocuk “Baba, bizim ülkemizde herkes eşittir. Eğer bir kişi bir suç işliyorsa cezasını herkes gibi çekmelidir. Onu şikâyet etmemen yasalar ve kurallara uygun olmaz.” diyerek babasını uyarmış. Çocuğun babası çocuğunun haklı olduğunu söylemiş. Genç adamın yasalar önünde herkes gibi eşit bir şekilde yargılanması için gerekli yerlere başvuru yapmış.Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Çocuğun babası gencin hatasını affetme ya da görmezden gelme konusunda yetkili olabilir mi?

Cevap: Hayır yetkili olamaz. Çünkü yasalar böyle durumlarda şahit olanları da dinleyerek karar verirler.

2. Başkalarına karşı işlenen suçları görmezden gelmek ya da hak kaybına uğrayan kişi adına onu affetmek uygun bir davranış mıdır?Cevap: Hayır uygun bir davranış olmaz. Çünkü görmezden gelmek hak kaybına uğrayan kişinin mağdur olmasına neden olmaktır.

3. Yasalar önünde genç yaşlı, kadın erkek demeden herkesin eşit olması neden önemlidir?

Cevap: Adaletin sağlanması için herkesin yasalar önünde eşit olması gerekir. Farklı insanlara farklı uygulamazlar toplumda huzursuzluğa ve güven kaybına neden olur.

Etkinlik ZamanıBu etkinlik ile dünyadaki eşitsizliğin son bulması için düşünce üreteceğiz. “Dünyadaki her insanın eşit olması için neler yapılmalıdır?” konulu bir kompozisyonu defterinize yazınız. Yazdığınız kompozisyonu arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap

Dünyadaki Eşitsizlik Son Bulmalı

Dünyamızda birçok farklı yerde yaşayan insanlar var. Kimisi zengin, kimisi fakir, kimisi mutlu, kimisi üzgün. Ancak bazı insanlar daha iyi bir yaşam sürerken, diğerleri daha zor şartlarda yaşıyor. Bu duruma “eşitsizlik” diyoruz.Eşitsizlik, dünyamızın bir sorunu. Birçok çocuk iyi bir okula gidemezken, bazıları rahat bir şekilde okula gidebiliyor. Birçok aile güzel bir evde yaşayamazken, bazıları büyük ve güzel evlere sahip. Bu durum adil değil.

Dünyadaki eşitsizliği sona erdirmek için hepimizin yardıma ihtiyacı var. İlk olarak, herkesin eğitim alması çok önemli. Eğitim, insanların daha iyi bir gelecek için hazırlanmalarına yardımcı olabilir. Ancak bazı çocuklar okula gidemiyor çünkü paraları yok. Bu yüzden zengin insanlar, fakir insanlara yardım edebilir. Kitaplar, kırtasiye malzemeleri ve okul ücretleri gibi şeyleri paylaşabilirler.

Ayrıca, yiyecek ve su da herkes için eşit olmalıdır. Bazı insanlar açlıkla savaşırken, bazıları yemek israf ediyor. Yiyecekleri paylaşmak ve israf etmemek, dünyadaki eşitsizliği azaltabilir.

Sonuç olarak, dünyadaki eşitsizliği sona erdirmek için hep birlikte çalışmalıyız. Zengin insanlar fakir insanlara yardım edebilir, herkes eğitim alabilir, iyi sağlık hizmetlerine erişebilir ve yiyecek ile su eşit bir şekilde dağıtılabilir. Böylece herkes daha mutlu ve adil bir dünyada yaşayabilir.Bir Sonraki Derse Hazırlık

Eşitlik ve adaletle ilgili bir haber, hikâye veya görsel vb. bularak bir sonraki derse getiriniz. Getirdiğiniz materyalleri ders bitiminde inceleyiniz.

Cevap:

eşitlik ve adaleti simgeleyen görselBir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 46-47. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.