27 Kasım 2023, 11:08
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 50-51. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


3. Ünite Adalet Ve Eşitlik: Adalet Ve Eşitliği Sağlıyoruz Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 50-51 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kadınlara boşanma, iş hayatında yer alma, seçme ve seçilme hakkı gibi haklar tanınmıştır. Bu hakların tanınması adalet ve eşitliğin sağlanmasına nasıl katkı sağlamıştır? Söyleyiniz.

Cevap: Bu haklar insanlar arasındaki eşitliği sağlamıştır. Erkeklerin sahip olduğu hakların kadınlara da verilmesi, kadın erkek eşitliğini sağlamıştır.Eşitlik Ülkesi

Yüksek dağların arasında kalan ve krallıkla yönetilen bir ülke vardı. Bu ülkenin kralı, ülkeyi kendi koyduğu kurallar ile yönetiyordu. Bu yönetim şeklinden memnun olmayan halk, kraldan korktuğu için ona tepki gösteremiyordu. Yolu buraya düşen bir gezgin halkın bu durumunu görünce çok üzüldü. Ülkedeki eşitsizliği ve adaletsizliği bitirmek için planlar yapmaya başladı. En iyi çözümün kral ile konuşmak olduğuna karar verdi.

Halktan temsilcileri de yanına alarak kralın huzuruna çıktı. Halkın bu eşitsizlik ve adaletsizlik yüzünden mutsuz olduğunu, yaşam şartlarının iyi olmadığını anlattı. Kral, bu söylenenlerin doğru olup olmadığını halka sormak için bir oylama yaptı. Bu oylama sonucu halkın büyük çoğunluğu var olan kurallardan memnun olmadıklarını belirtti. O günden sonra kral, koyduğu kurallarda eşitlik ve adalete önem vereceğine dair halkına söz verdi ve kuralları halk ile belirleyerek ülkeye eşitliği getirdi.Aşağıdaki soruları, metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Metinde bahsedilen ülkenin kralı, ülkesini nasıl yönetmektedir?

Cevap: Kral kendi koyduğu kurallar ile ülkeyi yönetmektedir.

2. Ülkenin eşitlik ve adaletle yönetilmesi halk için neden önemlidir?Cevap: Halkın, huzur ve güven içinde yaşamaları, kendisini diğer insanlardan farklı hissetmemeleri, mutlu olmaları için önemlidir. 


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Hecce Yayınları

Etkinlik Zamanı

Aşağıdaki etkinliği inceleyiniz. Doğru olduğunu düşündüğünüz okları takip ederek etkinlik sonunda hangi ifadeye ulaştığınızı işaretleyiniz.

Cevap:4. sınıf insan hakları sayfa 51 cevapları Hecce yayın

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 48-49. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.